Zatürre İçin Bitkisel Ve Doğal Tedaviler

Zatürre İçin Bitkisel Ve Doğal Tedaviler

Zatürre bir Bakteri, virüs veya mantar enfeksiyonundan kaynaklanan akciğerlerin iltihaplanması durumudur. Yaygın olarak bakterilerden meydana gelir. Bazen virüsler de buna yol açar.


Belirtileri arasında akciğerlerde ve göğüste ağrı, solunum zorluğu, şiddetli soğuk algınlığı, grip semptomları, şişmiş bezeler, ateş gibi belirtiler vardır. Zatürre genelde antibiyotiklerle tedavi edilir. Fakat bazı durumlarda, özellikle antibiyotiğin yanıt vermediği durumlarda, bitkisel ve doğal çözümler de tedavide kullanılır.


Aşağıda zatürrenin tedavisinde faydalı olacak bitkisel ve doğal çözümler belirtilmiştir.


Beslenme


1. Zatürrenin tedavisinde yüksek orandaki hayvansal proteinleri diyetten çıkarmak gerekir. Mümkün olduğunca sebzeleri içeren protein kaynaklarını tüketmelidir. Yüksek orandaki hayvansal protein içeren besinler sindirim sistemini zorlayabilir. Çabuk emilimi sağlayacak ve enfeksiyonlarla kolayca mücadele edecek besinleri tüketmek önemlidir. Bu açıdan protein zengini sebzeler ön plan çıkar. Özellikle patates, patlıcan, bezelye, karnabahar, ıspanak, enginar ve pancar önemli besinler olup, zatürre sorunu olan kişilerin tüketebileceği oldukça faydalı besinlerdir.


2. 4 – 6 diş sarımsak ve yarım soğan ince ve küçük doğranır. Buna 250 gr su ve 2 çay kaşığı bal ilave edilir. İlk yemek yenmeden 30 dk önce bu karışım blenderda iyice karıştırılır ve içilir. Bu karışım bronş yollarının açılmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle hasta gün boyunca kendisini daha rahat hissedecektir.


3. Kahvaltıda 330 gr civarında kızılcık ve elma suyu içmek antioksidan etkisi yapacaktır. Bu da bağışıklık sistemi için oldukça fayda sağlar.


4. Öğlen yemeğinde potasyum içeren sebze suyu içmek fayda sağlar. 2 büyük havuç, 2 kereviz sapı, 4 diş sarımsak, 2 turp ve birkaç maydanozdan sebze suyu yapılır ve içilir. Potasyum akciğerlerdeki hasarı onarır. Fakat kalp hastası olanlar bu karışımı içmemelidir. Çünkü fazlası tehlikeli olabilir. Kalp hastası olanlar bu tür bir karışım içmeden önce hekime danışmalıdırlar.


5. Akşam yemeğinde 330 gr civarında havuç suyu içilir. Buna bir yemek kaşığı kırımızı biber eklenir. Havuç akciğerlerin iyileşmesine yardım eder. Ve antioksidan özelliği vardır. Havuç suyu a vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir mineralleri ve B kompleks vitamini açısından zengindir. Kırmızıbiber ise havuç suyunun etkisini artırır. Ayrıca akciğerlerin onarımına yardım eder.


Vücut Bakımı


1. Günde en az 1 defa oksijen banyosu rahatlamaya yardım eder. Oksijen banyosu, sıcak banyoya 2 fincan hidrojen peroksit, çeyrek kap deniz tuzu ve yarım fincan soda eklenmesini içerir. Bu şekilde en az 15 dakika sıcak suda oturulmalıdır. Bu akciğerlerin onarımına yardım ederek solunumu kolaylaştırır.


2. Haftada 2 defa göğse hardal yakısı uygulanabilir. Hardal yakısı 2 yemek kaşığı hardal tozu, 2 yumurta, 6 yemek kaşığı buğday çiçeği ve 1 fincan su karıştırılarak mamur haline getirilerek yapılır Bu göğse uygulanır ve 20 dk kadar kalır. Fakat hardal, yumurta ve buğdaya karşı alerjisi olanlar bunu uygulamamalıdırlar.


3. Haftada en az 1 defa ve 20 dk. sıcak saunada veya buhar banyosunda durmalıdır. Eğer böyle bir imkan yoksa sıcak suya 10 – 20 damla okaliptüs yağı damlatılarak buhar yavaşça soluma yoluyla içine çekilir. Bu gözenekleri açarak toksinlerin ciltten dışarı atılmasını sağlar.


Zatürrenin tedavisinde dikkate alınması gerekenler


1. Her gün 3,000 mg C vitamini alınmalıdır.

2. Günde 8 – 10 bardak su içilmelidir.

3. Gerekirse bitkisel oksijen spreyi kullanılmalıdır. Oksijen spreyi gözeneklerden içeri girerek ağrıyı hafifletir.

4. Zatürreyi iyileştirmek için antibiyotikler en iyi yoldur. Antibiyotik kullanımı veya tedavinin kesilmesi tamamen hekimin tavsiyesiyle olmalıdır. Ayrıca bitkisel çözümleri kullanmak için hekime danışmakta fayda vardır.

4. Sigara içmekten kaçınmalıdır. Çünkü sigara vücuttaki oksijeni azaltır.

5. Soğuk havalarda dışarı çıkılacaksa ağız ve burun bir atkı, eşarp v.b. gibi bir şeyle kapatılmalıdır.

6. Bol uyumak gerekir. Yorucu aktivitelerden uzak durulmalıdır.

7. Kafeinli içecekler ve yiyecekler tüketilmemelidir.

8. Zatürre belirtileri olanlar bitkisel çözümlerden önce mutlaka hekime görünerek tıbbi tedavilerini yaptırmalıdırlar. Bitkisel tedavilerde ise hekim tavsiyesi alınmalıdır.

Zatürre İçin Besinler
Zatürreye Karşı Ev ÇözümleriDiyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu