Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.

 

Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları

 

1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir. Harika bir lif kaynağıdır. Ayrıca B vitaminlerini içerir. Emziren annelerde yaygın görülen bir sorun olan bitkinlik sorununa iyi gelir ve enerji verir. Ruh haline de iyi gelir ve stres, depresyon ve anksiyete gibi sorunlarla mücadeleyi kolaylaştırır.

 

2. Yulaf ezmesi saponin denilen madde içerir. Saponinler emziren annelerde süt üretimini artırmaya yardımcı olan hormonların üretimini destekler.

 

3. Yulaf ezmesi bitkisel östrojenler içermektedir. Bitkisel östrojenler içeren besinler anne sütünü artırıcı bir etkiye sahiptiler ve süt bezlerini canlandırırlar.

 

4. Yulaf ezmesi beta-glukan içermektedir. Beta-glukan bir tür liftir ve emzirme ile ilgili olan prolaktin hormonunun düzeyini artırmaya yardımcı olur. Yüksek prolaktin hormonu düzeyi süt üretimini destekler.

 

Çölyak hastalığı veya gluten alerjisi olanlar yulaf yiyebilir mi?

 

Tam yulaflar gluten içermezler. Bunlar genelde çölyak hastalarında bile iyi tolere edilebilmektedir. Bununla birlikte bazı yulaflar ise buğday içeren diğer ürünlerle veya buğday ürünleri ile birleştirilmiştir. Eğer gluten alerjiniz varsa yulaf ürünlerinin etiketini iyi okuyunuz. Sadece tam tahıllı yulafları satın almanız gerekir. Bu ürünlerin etiketinde genelde “gluten içermez” şeklinde yazmaktadır.

 

Yulafların herhangi bir yan etkisi var mı?

 

Yulaflar güvenlidir ve sağlıklı bir diyette bulunmaları faydalıdır. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur veya herhangi bir ilaçla etkileşime girebileceğine dair bir bilgi yoktur.

 

Yulafın sağlık açısından diğer faydaları

 

Yulaf kalp sağlığı için iyidir. Yulaftaki beta-gluten lifi yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Yulafın yüksek kan basıncını yani yüksek tansiyonu düşürdüğüne inanılmaktadır.

 

Yulaf kan şekerini dengeleyerek stabil olmasına yardımcı olabilir.

 

Tam tahıllı yulaflar daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olur.

 

Nemlendirici losyonlarda, banyo ürünlerde kullanılan yulaf egzama ve sedef hastalıklarında ciltteki tahrişi ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 

Yulafın ayrıca rahatlatıcı ve gevşetici bir rolü vardır.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...
Emzirme Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Emzirme Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Emzirme bebek için olduğu kadar anne için de faydalı. Emzirmenin anne için faydalarından birisi de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Eğer siz de yeni doğan bir bebek annesiyseniz bebeğinizi mutlaka en az 6 ay süreyle emzirmelisiniz. Çünkü emzirmenin birçok faydasından birisi de hamilelikte aldığınız kiloları vermeye yardımcı olmasıdır.   Emzirilen bebekler bilindiği gibi hastalıklara karşı daha korunaklı olmaktadır. Çünkü emzirme bebeğin bağışıklık...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu