Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak etmektedir. Tüm bu konularda aşağıda yanıtlar bulabilirsiniz.

 

1. Yeni doğan bebeklerin cildi hassas olduğu için sık sık banyo yaptırmaya gerek yoktur. Sık banyo yaptırmak bebeğin cildini kutur ve tahriş eder. Bebeğinize her gün banyo yaptırmaktansa 2-3 günde bir defa banyo yaptırın.

 

2. Bebeğinizin altı ıslanır ıslanmaz veya altını kirletir kirletmez zaman geçirmeden altını değiştirin. Çünkü hassas olan cildi hemen pişik olabilir.

 

3. Bebeğiniz için seçeceğiniz losyon, ıslak mendil gibi ürünleri dikkatli seçin. Bu ürünlerin mümkün olduğunca daha doğanlı seçin. Koku ve alkol içeren ürünlerden kaçının. Bunlar bebeğinizin cildini tahriş edebilir.

 

4. Mümkün olduğunca bebek pudrası kullanmamaya çalışın. Eğer bebek pudrası kullanacaksanız talk içermeyen bebek pudralarını tercih edin. Bebek pudrasını kullanacağınız zaman eğer pudrayı sallamanız gerekiyorsa bunu bebeğinizin yanında yapmayın. Pudrayı bebeğinizin yüz kısmına doğru yaklaştırmayın.

 

5. Yeni doğan bebeklerin çoğu ciltlerinin hafifçe ovuşturulmasından ve masaj yapılmasından hoşlanırlar ve bu onlar için oldukça rahatlatıcıdır. Bu nedenle bebeğinize gün içinde masaj yapmanız cildi için de rahatlatıcı olur.

 

Yeni doğan bir bebeğin göbek kordonu bakımı

 

Yen doğan bir bebeğin göbek kordonu zaman içinde kendi kendine kurur ve kendi kendine düşer. Bu da doğum sonrasındaki ilk 1-3 haftalar içinde olur. Bu zaman içinde bebeğinizin göbek kordonunu temiz ve kuru tutmaya çalışın. Enfeksiyon belirtilerine karı da dikkatli olun. Eğer göbek kordonunda kokulu veya sarı bir irin geliyorsa, kızarıklık varsa enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumda bebeğinizi hekimine göstermelisiniz.

 

Bebeklere ne sıklıkla banyo yaptırılmalıdır?

 

Yeni doğan bir bebeğin sıklıkla banyo yaptırılması önerilmemektedir. Buna da gerek yoktur. Bir bebeğe haftada 3 defadan fazla banyo yaptırılmamalıdır. Bu bebeğin cildini kurutarak tahriş edebilir.

 

Bebek pudrası kullanmak güvenli midir?

 

Yapılan araştırmalara göre bebeklerin cilt bakımında bebek pudrası kullanmak, özellikle talk içeren pudralar, tavsiye edilmemektedir. Çünkü yine özellikle talk içeren pudralar solunum yoluyla bebeklerin akciğerlerine zarar verebilir. Eğer pudra kullanmak istiyorsanız talk içermeyen pudraları tercih edin ve bunu sadece bebeğinizin kol ve bacak kıvrımlarında kullanın. Pudrayı bebeğinizin yanında sallamayın ve kullanırken az miktarda elinize dökerek sonra uygulama yapın.

 

Bebekte pişik nasıl önlenir?

 

Bebeğinizde pişik oluşmasını önlemenin en temel kuralı bebeğinizin altını sık sık değiştirmektir. Yeni doğan bebekler altlarını sık sık ıslatır ve kirletir. Bebeğiniz altını her ıslattığında veya kirlettiğinde zaman geçirmeden bezini değiştirin. Eğer gecikirseniz bebeğiniz hassas cildi tahriş olarak pişik oluşabilir.

 

Ayrıca bebeğinizin altını temizlerken kullanacağınız bebek havluları ve bebek losyonlarının alkol ve koku içermediğinden emin olun. Bunlar bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Eğer bebeğinizin bebek bezi bölgesinde kızarıklık görürseniz altını önce nazikçe suyla temizleyin ve sonra biraz kendi kendine kurumasını bekleyin Akabinde çinko oksit içeren bir pişik kremi sürün. Sonrasında bebeğinizi bezleyin.

 

Bebeklerin cildi için losyon kullanılır mı?

 

Bebeklerin hassas cildi için yağılmış olan losyonlar bebeğin cildini nemli tutmak için faydalıdır. Tahrişleri önlemek için koku içermeyen losyonlar kullanılmalıdır. Çünkü özellikle bazı kokular bebeğin cildini tahriş edebilir ve kızarıklığa yol açabilir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...
Emzirme Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Emzirme Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Emzirme bebek için olduğu kadar anne için de faydalı. Emzirmenin anne için faydalarından birisi de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Eğer siz de yeni doğan bir bebek annesiyseniz bebeğinizi mutlaka en az 6 ay süreyle emzirmelisiniz. Çünkü emzirmenin birçok faydasından birisi de hamilelikte aldığınız kiloları vermeye yardımcı olmasıdır.   Emzirilen bebekler bilindiği gibi hastalıklara karşı daha korunaklı olmaktadır. Çünkü emzirme bebeğin bağışıklık...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu