Vajinal Kaşıntı, Yanma Ve Tahriş

Vajinal Kaşıntı, Yanma Ve Tahriş

Vücudun herhangi bir yerindeki kaşıntı, yanma ve tahriş oldukça rahatsız edici olabilir. Fakat bunlar vajina gibi hassas bir bölgede meydana gelirse çok daha rahatsız edici olabilir.

Çoğu vajinal kaşıntılar ve tahrişler büyük bir endişe kaynağı değildir. Fakat bir enfeksiyonun belirtisi de olabilirler. Bu gibi durumlarda hekime danışmak iyi bir fikirdir.

Vajinal kaşıntı, yanma ve tahrişin nedenleri nelerdir?

Vajinal kaşıntı, yanma ve tahrişin birkaç yaygın nedeni vardır.

Bakteriyel vajinozis: Bir tür vajinal bakteriyel enfeksiyondur. Vajinada enfeksiyona yol açan bakterinin oluşmasıyla meydana gelir. Bakteriyel vajinoziste kaşıntı, yanma ve tahrişin yanında iltihaplanma, boşalma ve balık kokulu vajina gibi sorunlar da görülür.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ( klamidya, genital herpes, genital siğiller, trikomoniyazis, belsoğukluğu ) vajinada kaşıntı, yanma ve tahrişe neden olabilir.

Mantar enfeksiyonu: İstatistiklere göre her 4 kadından 3 tanesinde yaşamlarının bir döneminde mantar enfeksiyonu görülmektedir. Vajinada görülebilecek mantar enfeksiyonu da kaşıntı, yanma ve tahrişe neden olabilir. Gebelik, ilişki, antibiyotikler ve zayıf bağışıklık sitemi kadınları mantar enfeksiyonlarına daha yatkın yapar.

Menopoz: Menopoz döneminde östrojen hormonundaki düşme kadınlarda vajinal duvarın incelmesine ve kurumasına neden olabilir. Bu durum vajinada kaşıntı, yanma ve tahrişe yol açabilir. Vajina duvarındaki incelme ayrıca bazı emziren kadınlarda da bir problemdir.

Kimyasal tahriş ediciler: Kremler, antiseptik sular, kondomlar, kontaseptif köpükler, çamaşır deterjanları, sabunlar, kokulu tuvalet kağıtları ve yumuşatıcılar vajinayı tahriş edebilir.

Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş nasıl tedavi edilir?

Vajinal tahrişler sıklıkla kendi kendine geçerler. Bununla birlikte eğer tahriş devam ederse, şiddetlenirse veya iyileştikten sonra tekrar gelişirse  hekime görünmekte fayda vardır. Hekim pelvik muayenesi yapabilir. Ayrıca problemin kaynağını tespit etmeye çalışacaktır.

Tedavide vajinozis ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için antibiyotik, mantar enfeksiyonu için anti mantar ilaçları, menopozdan kaynaklanan kaşıntılar için östrojen kremi veya tabletleri kullanılabilir.

Eğer genç kızlarda bu tür sorunlar varsa mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Çünkü genç kızlardaki vajinal kaşıntı, yanma ve tahrişler cinsel bir istismarın da işareti olabilir.

Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş için önleme ve tedaviye yönelik başka çözümler var mı?

1. Kokulu tuvalet kağıtları veya pedleri, kremleri, köpüklü sabunları, antiseptik suları kullanmaktan kaçınmalıdır

2. Genital bölgeyi temizlemek için su ve sade, kokusuz sabun kullanılmalıdır. Bu bölgeler günde 1 defadan fazla yıkanmamalıdır. Çünkü bu vajinadaki kuruluğu artırabilir.

3. Katı dışkıyı yaptıktan sonra temizliği önden arkaya doğru yapmalıdır.

4. Giyilen külotlar pamuklu olmalıdır. İç çamaşırlarını her gün değiştirmek gerekir.

5. Kız bebeklerinin altları düzenli olarak değiştirilmelidir.

6. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılmalıdır.

7. Vajinal kuruluk için vajinal nemlendirici kullanılmalıdır.

8. Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş gibi semptomlar iyileşene kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

9. Mümkün olduğunca o bölgeyi kaşımamak gerekir. Bu daha fazla tahriş olmasına yol açabilir.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir?

Vajinal tahrişler için çözümler

Vajinal kuruluk, nedenleri, teşhis ve tedavisi

Vajinal kuruluk tedavisi
Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
filanmes 2016-04-20 07:51:31

irem delisi acaba sen tarihe baktın mı ooooohhhhhoooooo

irem 2016-03-17 22:34:56

Esra çekinmene gerek yok.Çok normal birşey. Bende de kaşınma ve yanma var.Anneme hatta Babama bile söyledim. Normal kaşıladılar. Birşey olmaz.Söyleyebilirsin :)

esra 2014-09-07 09:45:55

14yasindayim ve vajiman cok kasiniyo ailemede soylemeye cekiniyorum bazen sivi tuvaletimden kucuk iltihaplar cikiyo yardimci olurmusunuz