Uzun İş Saatleri Sağlığınızı Bozabilir

Uzun İş Saatleri Sağlığınızı Bozabilir

Healthday News sitesinde yayınlanan bir araştırmanın bulgularına göre uzun yıllar sürekli uzun saatler boyunca çalışan insanlarda sağlıklı riskleri ortaya çıkmaktadır. Bu durum özellikle kadınlarda daha belirgin bir hal almaktadır.

 

Yıllarca çok fazla çalışan kadınlar yaşamlarının ilerleyen yıllarında kronik hastalıklar açısından oldukça risk altındalar.

 

Kadınlarda erkelere göre uzun yıllar uzun saatler çalışmanın getirdiği sağlık sorunları daha belirgin durumda.

 

Söz konusu araştırmada bilim insanları haftada 60 saatten fazla çalışan kadın ve erkekleri karşılaştırdılar. Bu karşılaştırmada haftada 30-40 saat arasında çalışan kadın ve erkekler de incelendi. Yapılan inceleme ve karşılaştırmalarda haftada 60 saatten daha fazla çalışan insanlarda osteoporoz ve romatoid artrit riski haftada 30-40 saat arasında çalışanlara göre 2 kat daha yüksek bulundu. Bu oran ayrıca erkeklere nazaran kadınlarda daha da yüksek çıktı.

 

Çalışma saatleri düştükçe kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve depresyon gibi kronik hastalıklara da azalma olduğu görüldü.

 

Fakat kadınlar ve erkekler arkasında bir karşılaştırma yapıldığında haftada 60 saatten fazla çalışan kadınlarda erkeklere göre kalp hastalığı, diyabet gibi hastalıkların riski 3 kattan daha yüksek bulundu. Astım riski 3 kat daha fazla ve romatoid artrit riski de 4 kat daha yüksek bulundu. Bu risk kadınlarda haftada 40 saatten fazla çalışmaya başladıkça artış göstermekte.

 

Bilim İnsanları bu araştırmada yüksek çalışma saatlerinin bazı kronik hastalıklar ile ilişkisini tespit etmeye çalıştılar. Bu hastalılar kalp hastalığı, kanserojen olmayan cilt tümörleri, artrit, diyabet, kronik akciğer hastalığı, astım, depresyon ve yüksek kan basıncı olarak belirlendi.

 

Araştırmaya katılan kişilerin %28 i haftada 30-40 saat arasında çalışmaktaydı. %56 sı haftada 41-50 saat arasında; %30 u ise haftada 51-60 saat arasında çalışıyordu. %3 üçünün ise haftada 60 saatten fazla çalıştıkları tespit edildi.

 

Uzmanlar kadınlar arasında çok fazla çalışmanın getirdiği bu yüksek orandaki sağlık riskini ise şuna bağlıyorlar: kadınlar normal iş yaşamlarının dışında başka rollere de sahipler. İş yaşamının dışında evde annelik, ev işleri, çocuk bakımı, başka insanları daha fazla dert edinerek üzülme ve daha birçok sorumlukları bulunmaktadır. Bu da kadınlar üzerinde erkeklere nazaran daha fazla bir yük ve stres oluşturmaktadır.

 

Tüm bu belirtilen nedenler kadınların uyku kalitesini de etkilemektedir. Bu nedenleri ve sonuçları bir araya getirdiğimiz de bu durum kadınları sağlık açısından daha fazla risk altında bırakmaktadır.

 

Özellikle eşinden boşanmış ve çocuğunu tek başına büyüten kadınlarda sorumluluklar daha da fazla olmakta ve bu stres düzeyini artırmaktadır.

 

Uzmanlar kadınlar üzerindeki bu sağlık riskini azaltmak için en basit olarak egzersiz yapmalarını, kitap okuma gibi hobiler edinmelerini, nefes alma egzersizleri yapmalarını, yaşamdan zevk alacakları eğlenceli şeyler yapmalarını ve daha sosyal olmalarını önermektedirler.Sağlık Haberleri

Depresyona Karşı Akdeniz Diyeti

Depresyona Karşı Akdeniz Diyeti

Valencia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre Akdeniz diyeti ile beslenmek depresyonla doğal olarak mücadele ediyor.   Yapılan araştırmada Akdeniz diyetinin depresyon gibi ruhsal hastalıkların riskini azalttığı ve doğal olarak mücadele ettiği belirlendi.   Akdeniz diyetinde günlük beslenmede sebze, meyve, balık, kuruyemişler gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.   Fastfood olarak bilinen besinler Akdeniz diyetinde...
Çalışanlar Arasında Anksiyete Bozukluğu Artıyor

Çalışanlar Arasında Anksiyete Bozukluğu Artıyor

Anksiyete bozukluğu modern çağın en çok görülen ruhsal sorunlarından birisi. Toplumun her kesimini etkilediği gibi çalışan kesimi de oldukça etkileyen bir sorun anksiyete bozukluğu.   Anksiyete yani endişe duygusu aslında normal bir duygu olmasına rağmen anksiyete bozukluğu daha farklı bir durumdur ve kişinin sosyal, aile ve iş yaşamını oldukça olumsuz etkileyebilir.   Nitekim ABD’ de bu konuda yapılan birçok araştırmanın bulgularına göre toplumlarda...
Diyet Kalitesini Geliştirmek Tip 2 Diyabet Riskini Azaltıyor

Diyet Kalitesini Geliştirmek Tip 2 Diyabet Riskini Azaltıyor

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre diyet kalitesini geliştirmenin tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı oluyor, hem de diğer yaşam şekli değişikliklerinden bağımsız olarak. Yani kişinin sadece diyetinde yapacağı ılumu değişikler bile tip 2 diyabeti önlemede yardımcı oluyor.   Harvard Üniversitesi araştırmacıları 4 yıllık bir sürede yaptıkları araştırmada ve uygulamalarda diyet kalitesini geliştirerek tip 2 diyabeti...
Anne İle Bebek Arasındaki Ten Tene Temas Önemli

Anne İle Bebek Arasındaki Ten Tene Temas Önemli

Yapılan araştırmalara göre bebek doğduktan hemen sonra anne ile bebeğin ten teme temas etmesi oldukça faydalı.   Ten tene temas bebeğin doğduktan sonra annesi tarafından emzirilmesinde faydalı sonuçlar doğuruyor.   Sezaryen doğum yapmış kadınlar genelde bebeklerini emzirme konusunda sorunlar yaşamaktadır. Sezaryen doğum yapan kadınlarda bebek doğduktan sonra ten tene temas anne ve bebeği rahatlatarak emzirmeyi daha kolay hale getirebilir.   Ten tene temasın...
Uyku Apnesi Gebelik Diyabeti Olan Kadınlarda Yaygın

Uyku Apnesi Gebelik Diyabeti Olan Kadınlarda Yaygın

Tayland’da yapılan bir araştırmanın bulgularına göre uyku apnesi sorunu gebelik diyabeti olan hamile kadınlarda yaygın.   Araştırmaya göre uyku apnesinin şiddeti hamile kadının yaşayabileceği yüksek kan şekeri ve günlük bakımın düzeyi gibi faktörlere göre de değişebiliyor.   Araştırma kapsamında uyku apnesinden şüphelenilen ve gebelik diyabeti yaşayan 25 tane hamile kadın incelemeye alındı ve bu kadınlarda uyku apnesi oranının %56 olduğu tespit...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu