Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:

 

A. Cerrahi Kürtaj

 

Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:

 

1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve kesme kenarı, bebeği parçalarken, hortum vücut parçalarını bir toplama şişesinin içine çeker.

 

2. Dilatasyon ve Kür Rezeksiyonu: Bu prosedürde kürtajcı, bebeği parçalara ayırmak ve uterus duvarını kazımak için halka biçiminde bir bıçak kullanmaktadır. Daha sonra bebeğin vücut parçaları çıkarılır ve anne karnında hiçbir parça kalmadığından emin olmak için kontrol edilir.

 

3. Genişletme ve Ekstraksiyon (Kısmi Doğum Kürtajı): Bebeği üçüncü trimesterde (32 haftaya kadar) öldürmek için kullanılır. Kürtajcı, annenin rahmine ulaşır, bir forsepsle bebeğin ayağını tutar ve çeker. Kürtaj uzmanı bebeğin kafatasında bir delik açmak için makas kullanır ve bebeğin beynini emmek için bir emme tüpünü kafatasına yapıştırır. Bundan sonra forseps, bebeğin kafasını ezmek için kullanılır.

 

4. Genişletme ve Boşaltma: Bu kürtaj biçimi ikinci trimestrde (24+ hafta) bebekleri öldürmek için kullanılır. Kürtaj görevlisi, bebeğin parçalarını (kollar ve bacaklar) tutmak için bir forseps kullanır. Bu dönemden itibaren bebeğin kafatası kemiği sertleştiğinden dolayı beynin büyümesini önlemek için ezilir.

 

5. Histerotomi: Üçüncü trimesterde yapılan bu kürtaj da kürtaj uzmanı, annenin karnında bir kesi yapar ve bebeği çıkarır. Bebeğin ölümü için yan tarafa yerleştirilir veya kürtajcı veya hemşire tarafından şırıngayla öldürülür.

 

B. Tıbbi Düşükler

Bunlar, özellikle çocuğu çıkarma amaçlı, uyuşturucu kullanımını içeren kürtajlardır. Tıbbi düşükler için kullanılan yaygın ilaçlar şunlardır:

 

1. Mifepriston: Mifepriston, gebelik sırasında rahmin astarını geliştiren hormonu bloke eder. Bu astar gelişmekte olan bebeğe beslenme ve koruma kaynağı oluşturur. Minik oğlan veya kız açlıktan ölür ve ikinci bir ilaç olan misoprostol, kasılmalara neden olur, ölü bebek rahimden atılır.

 

2. Metotreksat: Bu oldukça toksit içeren bir kimyasaldır. Bebeğin hızla büyüyen hücrelerine doğrudan saldırır ve onları parçalar. Ayrıca bebeğin hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu yaşam destek sistemlerine saldırır. Sistemler başarısız olduğunda bebek ölür. Misoprostol daha sonra kasılmaya neden olur ve ölen bebeği rahimden çıkarmak için kullanılır.

 

3. Tuz Zehirlenmesi: Bu teknik ikinci ve üçüncü trimestırda kullanılır. Kürtaj uzmanı, annenin rahmine uzun bir iğne yapıştırır. İğne, daha sonra bebeği çevreleyen amniyotik sıvıda enjekte edilen tuzu içerir. Bebek nefes alır, tuzu yutar ve tuz zehirlenmesi, dehidrasyon, beyin kanaması ve konvülsiyonlardan dolayı ölür. Ölmesi neredeyse bir saat süren bebeğin derisi tamamen yanar, kırmızıya döner ve bozulur. Bu süre boyunca bebek acı çekecektir. Annesi 24-48 saat sonra doğum yaparak ölü bir bebek doğurmuş olur.

 

4. Prostaglandinler: İkinci ve üçüncü trimesterde kullanılan prostaglandin, doğal olarak üretilen hormonların amniyotik kese içine enjekte edilmesiyle kullanılır ve şiddetli erken doğum eylemine neden olur. Bu konvülsiyon sırasında bebek sıklıkla ölüme maruz kalır veya hayatta kalma şansı bulamayacak kadar erken doğar.

 

C. Kimyasal Kürtajlar: Bunlar, uyuşturucuların neden olduğu düşüklerdir. Bu ilaçlar, çoğu zaman anne karnındaki cenine uygulanır.Sağlık

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....
Yaşam Kalitesini Arttırmanın İlk Adımı Doğru Yastık Seçimi

Yaşam Kalitesini Arttırmanın İlk Adımı Doğru Yastık Seçimi

Malum, sürekli dönüp durarak bir türlü uykuya dalamadığımız ya da kesik kesik uykularla geçen gecelerin sabahında yataktan adeta dayak yemiş gibi uyanırız ve geri kalan günün tamamını aşırı derecede yorgun bir şekilde geçiririz. E dolayısıyla da, sürekli yorgun ve hastalıklı gibi geçen günlerimizde de canımız hiçbir şey yapmak istemez ve yaptığımız hiçbir şeyden de zevk alamaz hale geliriz. Bu durumda, yazımın başlığında da belirttiğim gibi,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu