Hiperaktivite Ve Dikkat Eksikliği Diyeti

Hiperaktivite Ve Dikkat Eksikliği Diyeti

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği diyeti nedir?

 

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği diyeti genel olarak beynin daha iyi fonksiyon göstermesine ve hiperaktivideki odaklanamama, huzursuzluk gibi belirtileri hafifletmeye yönelik uygulanan bir diyettir.

 

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği diyetinde aşağıdaki unsurlar olabilir.

 

Genel beslenme: Bu günlük olarak yediğiniz besinleri içerir. Günlük olarak yediğiniz besinler hiperaktivite sorununuzu hafifletebilir veya daha da kötüleştirebilir.

 

Beslenme destekleri: Hiperaktivite diyetinde beslenme destekleri vitamin, mineral veya diğer besinsel destekleri içermektedir. Besin destekleriyle normal günlük beslenmenizde eksik olan şeyler tamamlanır. Çünkü beslenme eksiklikleriniz hiperaktvite sorununuzu daha da kötüleştirebilir.

 

Eliminasyon diyeti: Hiperaktivite diyetinde eliminasyon diyeti de uygulanır. Eliminasyon diyetinde hiperaktivite sorununu tetikleyen veya mevcut durumu kötüleştirme ihtimali olan besinler diyetten elenir. Bu besinler elendikten sonra hiperaktivite sorunundaki düzelmeler takip edilir.

 

Hiperaktivite diyetinde beslenme nasıl olmalı?

 

Beslenme konusunun hiperaktivite ve dikkat eksikliği konusundaki faydaları üzerine araştırmalar sınırlı olmakla birlikte birçok sağlık uzmanı diyette yapılacak olumlu düzenlemelerin faydalı olacağını belirtmektedirler. Genelde beslenme konusunda yapılan tavsiyeler şu şekildedir.

 

Yüksek proteinli bir diyet uygulayın. Fasulyegiller, peynir, yumurta ve kuruyemişler tüketilmelidir. Hiperaktivite diyetinde beslenmede protein düzeyi yüksek besinlere yer verilmelidir. Bu besinler konsantrasyonu artırabilecek niteliktedir.

 

Basit karbonhidratlardan daha az tüketin. Şeker, mısır şurubu, bal, beyaz undan yapılan besinler, pirinç ve patates bu besin grubu arasındadır ve bunlardan daha az tüketmekte fayda vardır.

 

Kompleks karbonhidratlardan daha fazla tüketin. Sebzeler, meyveler ( portakal, mandalina, armut, greyfurt, elma, kivi v.b. ) tüketilebilir. Bu besinler özellikle gece uykuya yardımcı olur.

 

Daha fazla omega 3 yağ asitlerinden tüketin. Ton balığı, somon balığı, ceviz, zeytinyağı ve kanola yağı gibi omega 3 değeri yüksek besinlerden tüketin. Ayrıca bunu besin desteği şeklinde de alabilirsiniz.

 

Hiperaktivite diyetinde besin destekleri

 

Dengeli bir diyet uygulamayan veya yetersiz beslenen, hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu olanlar, besin destekleri alarak bunu dengeleyebilirler. Besin desteği kullanmak konusunda hekime danışılarak süreç yürütülmelidir.

 

Hiperaktivite ve dikkat eksiliğinde eliminasyon diyeti

 

Eliminasyon diyetlerinde sonu tetikleyen veya daha da kötüleştiren olası besinler saptanarak bunlar diyetten çıkarılır ve böylelikle sonunda iyileşme ve hafifleme amaçlanır. Hiperaktivite ve dikkat eksiliğinde uygulanan eliminasyon diyetinde de durum böyledir. Sorunu tetikleyen veya alevlendiren olası besinler diyetten çıkarılarak sorunu hafifletme amaçlanır.

 

1. Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinde besinlerden kullanılan yapay tatlandırıcılar, katkı maddeleri, renk katıcılar ve kokular maddeleri hiperaktivitede tetikleyici veya alevlendirici bir etki yapabilirler. Özellikle çocuklar üzerinde bu etki daha fazla olabilir.

 

2. Özellikle şekerli besinler ve şeker yemek hiperaktivite ve dikkat eksikliğinde olumsuz etkiler yapabilir. Bu tür besinleri diyetten çıkararak ne gibi olumlu etkirlinin olduğuna bakmak gerekir.

 

3. Kafein de hiperaktivite ve dikkat eksiliğinde olumsuz rol oynamaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda kafeinin özellikle bazı dikkat eksiliği ve hiperaktivite sorunu olan çocuklarda olumsuz rol oynayabildiği saptanmıştır. Dikkat kesikliği ve hiperaktivite sorunu olan herkesin kafeinden kaçınmaları veya kafein tüketimini olabildiğince sınırlamalarında fayda vardır.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu