Göğüs Sarkmalarına Doğal Çözümler

Göğüs Sarkmalarına Doğal Çözümler

Her kadın mükemmel görünen, dik göğüslere sahip olmak ister. Fakat yaş ilerledikçe ve diğer başka etkenlerin de rolüyle göğüslerde sarkmalar oluşur. Göğüs sarkmalarının en temel nedeni esnekliğini ve elastikiyetini kaybetmesidir. Bu da göğüslerin sarkmaya başlamasına neden olur. Göğüslerdeki sarkmayı geciktirmeye yardımcı olan, göğüslerin daha sıkı ve dik görünmesini sağlayacak doğal çözümler de vardır. İşte o çözüm yolları:

 

Daha besleyici şeyler tüketin

 

Beslenme eksikliği yaşamanız göğüslerinizin de gelişimini, görünümünü, desteğini olumsuz etkileyerek sarkmalarına neden olabilir. Örneğin protein eksikliği göğüs sarkmalarında en temel beslenme yetersizliklerinden birisidir. Çünkü protein eksikliği yaşamanız kas yoğunluğunuzda azalmaya nenen olur. Bu da göğüslerinizin sıkılığını, kuvvetini azaltarak sarkmalarına yol açar.

 

Bu nedenle besleyici yönü güçlü besinlerden tüketmelisiniz. Protein yönü yüksek besinler bu konuda size yardımcı olacaktır. Yine kalsiyum yönü yüksek besinleri eksik etmemelisiniz. Göğüslerinizin tekrar eski biçimine kavuşması ve sarkmasını hafifletmek için domates, lahana, soğan, brokoli, sarımsak, karnabahar tüketin.

 

Sarkan göğüslerinizi düzletmek için egzersizler

 

Sarkan göğüslerinizi düzeltmek, daha dik ve sıkı yapmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi de egzersizi eksik etmemektir. Egzersiz kas yapınızı yardımcı olur. Vücudunuzu iyi bir biçimde tutmayı sağlar. Bu göğüs sarkmalarınıza da iyi gelir. Göğüsleriniz daha sıkı ve dik görünür.

 

Yerde ağırlık kaldırma

 

Yerde dambıl kaldırarak göğüslerinizdeki sarkmalara çözüm bulabilirsiniz. Bu egzersiz göğüslerinizin daha sıkı ve dik görünmesine yardımcı olur. Bunun için yere sırt üst uzanın. Her iki elinize 2 şer kiloluk birer dambıl alın. Bunları her iki göğsünüzün üzerinde tutun. Sonra her iki ikisini göğsünüzün üzerinden yukarı kaldırın. Bu şekilde 10’ a kadar sayarak bekleyin. Sonra kollarınızı yine aynı pozisyona, aşağı indirin. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın. Bu egzersizi gün içinde 10 defa uygulayabilirsiniz.

 

Dambıllarla farklı bir şekilde çalışmayı da deneyebilirsiniz. Yine yere sırt üstü uzanın. Dambılları her iki yanınızda tutun. Sonra dambılları kaldırarak her iki göğsünüzün üzerinde birleştirin. Bu hareketi de 10 defa tekrarlayın. Gün içinde de 10 defa uygulayabilirsiniz.

 

Kol kaldırma

 

Kollarınızı yanlarda serbestçe tutun. Daha sonra kollarınızı yukarı doğru yapabildiğiniz kadar başınızın üstünde yukarı kaldırın. Kendinizi kollarınızla birlikte yukarı doru kaldırdıktan sonra bu pozisyonda 20 ye kadar sayarak bekleyin. Sonra yukarı kaldırdığınız kollarınızı yavaşça yanlarınıza bırakın. Bu hareketi 15 defa tekrarlayın. Göğüslerinizdeki sarkmalara iyi gelecek ve göğüsleriniz daha sıkı ve dik görünecektir.

 

Şınav çekin

 

Göğüs sarkmaları için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden birisi de şınav çekmektir. Düz bir zemine yüz üstü uzanın ve kendinizi kollarınızdan destek alarak yukarı çekin ve sonra aşağı bırakın. Şınav hareketini yapabildiğiniz kadar yapmaya çalışın.

 

Göğüslere düzenli masaj

 

Göğüslerinize masaj yapmayın deneyin Masaj yaparak göğüslerinizin daha sıkı ve dik olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için en az 15 dakika süreyle göğüslerinize yukarı doğru hareketlerle nazikçe ovarak masaj yapın. Bu her gün tekrarlayın. Masaj esnasında ortaya çıkan ısı ve enerji göğüslerinizdeki kan dolaşımını geliştirir. Bu da kas ve dokularınızı kuvvetlendirir. Göğüs masajı göğüslerinizdeki sarkmayı da önlemeye yardımcı olarak mükemmel görünmelerini sağlar. Göğüs masajı yaparken avuç içinize biraz badem yağı veya zeytinyağı kullanarak uygulamayı yapın.

 

Göğüs masajı için rezene tohumu yağı, nane yağı, havuç yağı, limon yağı ve selvi yağı gibi esansiyel yağlardan da kullanabilirsiniz. Fakat bu yağlar göğüslerinizde yanmaya neden olabilir. Bu nedenle bu esansiyel yağları az miktarda kullanmanızda fayda var.

 

Kadınlarda göğüs sarkmalarının en yaygın görüldüğü dönemlerden birisi de doğum sonrasıdır. Doğum sonrasında genelde kadınlarda göğüs sarkması yaşanır. Eğer sizde yeni doğum yapmış bir kadınsanız Doğum Sonrası Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu