Düz, İpeksi Saçlara Sahip Olmanın Güvenli Yolu

Düz, İpeksi Saçlara Sahip Olmanın Güvenli Yolu


By Valli Herman for The Style Glossy

Saçınızı parlak, ipek gibi ve dümdüz haliyle seviyorsanız,muhtemelen bir kuaförde keratinle saç düzleştirme işlemi yaptırmak için para biriktiriyorsunuz, hatta belki bunu çoktan yaptırdınız bile. Pahalıya patlayan bu işlem, en kabarık ve asi saçları bile yola getiriyor ve etkisi aylarca sürüyor.

Fakat son günlerde bu işlemin zararları konusunda haberler yapılıyor. Düz maşa kullanılarak saça sürülen düzleştirici maddelerden çıkan formaldehit dumanının akciğer, göz ve cilt rahatsızlıklarına neden olduğu ortaya çıktı. Araştırmalara göre bu, reklamlarda formaldehitsiz olduğu söylenen uygulamalar için de geçerli. Bu nedenle bazı kuaförler saç düzleştirme işlemi yaparken hem kendilerine hem de müşterilerine gaz maskesi takmaya başladı.

Yine de hemen ümitsizliğe kapılmayın. Birkaç küçük adımda sağlığınızı tehlikeye atmadan düz ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

1. Doğru şampuan ve saç kremini seçin. Güneş, ısıyla saç şekillendirme, klorlu su ve kimyasal madde içeren saç şekillendirme işlemleri, saçı proteinsiz bırakır ve özellikle dalgalı saçları düzleştirme ve şekillendirmeyi zorlaştırır, diyor kuaför eğitmeni Lindsey Watts. Pantene'in araştırma ve ürün geliştirme ekibinden Dr. Jeni Thomas, proteinle zenginleştirilmiş şampuanların ve saç kremlerinin saç telinin dış katmanını bir süreliğine yumuşattığını, saçın daha parlak olmasını ve kolay şekil almasını sağladığını söylüyor. Asit veya pH derecesi dengeli olan ürünleri tercih edin; bunların çoğu hidrolize edilmiş keratin içerir.

2. Islak saça nazik davranın. Dalgalı saçlar özellikle ıslak olduğunda çok kırılgandır, bu nedenle saçlarınızı havluyla ovalamadan, bastırarak kurulayın. Islak teninizde pamuksu bir his bırakan yumuşacık havluların, iş saçları kurulamaya gelince pek de doğru bir seçim olmadığını unutmayın. Saç telleri, her banyoda bulunan bu havluların düğümlerine takılır, böylece saç kabarır. Saç kurulamak için özel olarak tasarlanmış bir havlu edinin. Bunlar suyu kolay emen ve saçın kurumasını hızlandıran mikrofiber malzemeden üretilmiştir.

3. Saçınızı özenle tarayın. Bukleleri, geniş dişli bir fırçayla nazikçe tarayın. Kuaför salonu sahibi Domingo Serquinia, ince telli saçlar için durulanmayan saç kremi veya saçın kolay taranmasını sağlayacak ürünler; dalgalı ve kalın telli saçlar için de daha yoğun krem ve düzleştirici losyonlar kullanmayı öneriyor.

4. Isı derecesini iyi ayarlayın. Isının vereceği zararı engellemek için saçınıza ısıya karşı koruyucu bir ürün sürün. Bir süre kendi kendine kurumasına izin verdikten sonra, saçınızı fön makinesiyle tamamen kurutun. Sabırlı olun; tokayla saçınızı birkaç bölüme ayırın ve sonra yumuşak kıllı yuvarlak bir fırçayı saçın 7-8 cm'lik bölümüne yerleştirin. Fön makinesinin ağzına ince başlık takın ve saça dikey olarak tutun, böylece ısı yukarıdan gelerek saçı düzleştirecek, dalgalanmasını önleyecektir. Fırçayı çıkarmadan önce fön makinenizin “Soğuk” düğmesine basın. “Kuru saçın fırçaya sıkıca sarılı halde soğumasını sağlarsanız saçınızın düzlüğü ve parlaklığı kalıcı olur,” diyor Thomas.

5. Biraz ışıltı katın. Avuçlarınıza veya saç fırçanıza parlaklık veren sprey sıkın ve hafifçe saçlarınızda gezdirin. Spreyi doğrudan sıkarsanız saça fazla gelecek ve bu ekstra nem saçınızın kıvrılmasına neden olacaktır.

Valli Herman moda, güzellik ve seyahat konularında çeşitli uluslararası basılı ve dijital yayınlar için yazılar yazmıştır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
Nihan 2017-08-24 22:23:25

Saç, maşa gibi düzleştiricilerin elbette zararı olur. Aksi düşünülemez bile. Ben de saçlarımı fön çektiremediğim zamanlarda mutlaka düzleştirici ile düzleştiriyorum ve saçımı yıpratıyorum. Kırıklarım çok artınca kuaförüm katkısız keratin içerikli liquid keratin setini önerdi . İlk kullanımda bile farketti. Hem evde ne zaman istersem uyguluyorum hem de hemen sonuç alıyorum . daha ne isteyebilirim ki.