Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek riskli gebelik nedir?

 

Annenin veya bebeğin sağlığında ciddi bir problem varsa, sağlık sorunları artıyorsa bu yüksek riskli gebelik olarak adlandırılır. Birçok durum hamileliği yüksek riskli gebelik durumuna getirebilir. Fakat erken teşhis, hekimin gebelik boyunca anne adayını yakından takip etmesi bu gebeliklerin de kontrol altına alınmasına yardımcı olabilmektedir.

 

Hangi durumlarda yüksek riskli gebelikten bahsedilebilir?

 

1. Eğer diyabet, kanser, yüksek kan basıncı, böbrek hastalığı ve epilepsi gibi sağlık problemleri varsa

 

2. Sigara, alkol, yasak ilaç veya uyuşturucu madde kullanımı varsa

 

3. 17 yaşından daha küçük veya 35 yaşından daha büyük yaşta gebelik yaşanıyorsa

 

4. Çoklu gebelik durumu varsa

 

5. Daha önce 3 veya daha fazla düşük vakası yaşandıysa

 

6. Bebekte down sendromu gibi bir genetik sorun bulunduysa veya kalp, akciğer veya böbrek problemi tespit edildiyse

 

7. Geçmiş gebeliklerde erken doğum, preeklampsi veya eklampsi sorunları yaşandıysa.

 

8. Daha önce down sendromlu bir bebek dünyaya getirildiyse

 

9. Annede HIV, Hepatit C gibi hastalıklar varsa

 

10. Gebeliğe zarar verebilecek kimi ilaçlar alınıyorsa bunlar gebeliği riskli hale getirmektedir.

 

11. Ayrıca orak hücre hastalığı, astım, romatoid artrit ve lupus gibi hastalıklar da gebeliği yüksek riskli hale getirebilir.


Yüksek riskli gebeliklerde nasıl tıbbi bakım uygulanır?

 

Yüksek riskli gebelik yaşayan kadınlar normal gebelik yaşayanlara göre daha fazla hekim kontrolüne giderler. Bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğini ve gebeliğin kontrol altında olup olmadığını bilmek için daha fazla testler uygulanır. Kan basıncı düzenli olarak kontrol edilir. Preeklampsi riskine karşı ve idrar yolları enfeksiyonu riskine karşı idrar testleri yapılır.

 

Genetik ve diğer sağlık problemlerine karşı da testler yapılabilir. Bu testler özellikle 35 yaşından sonra gebelik yaşayanlarda ve daha önceki gebeliklerinde genetik bir sorun olanlarda daha da ön plana çıkar.

 

Hekim diyabet, astım veya yüksek kan basıncı gibi sorunlar için ilaç reçete edebilir.

 

Sağlıklı bir gebeliğe yardımcı olmak için ne yapmalı?


1. Hekim kontrolleri asla aksatılmamalı ve gerekli olan testler mutlaka yapılmalıdır.

 

2. Protein, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır.

 

3. Hekimin reçete ettiği ilaç, vitamin veya mineraller alınmalıdır. Hekim tavsiye etmeden asla ilaç, vitamin ve mineral desteği alınmamalıdır.

 

4. Günlük olarak folik asit desteği alınmalıdır. Uzmanlar günlük 0,4 mg folik asit önermektedir. Folik asidi gebelik öncesinde almaya başlamak gerekir. Gebeliğin ilk ayları boyunca alınmaya devam edilmelidir. Folik asit bebekte olası bir doğum kusurunu önlemede etkilidir.

 

5. Gebelikte çalışma ve egzersiz konularında hekimin tavsiyelerine uymak gerekir. Hekimin önerdiği egzersizler yapılmalıdır. Riskli olabilecek egzersizlerden uzak durulmalıdır.

 

6. Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca sigara içilen ortamlardan kaçınmak gerekir.

 

7. Alkol tüketilmemelidir.

 

8. Soğuk algınlıklarına ve diğer enfeksiyonel hastalıklara karşı dikkatli olunmalıdır.

 

Hangi durumlarda acile başvurmak gerekir?

 

Aşağıdaki durumlarda acile başvurmak veya 112 acil servisi aramak gerekir.

 

Bilinç kaybı yaşanması

Şiddetli vajinal kanama

Karın ve pelvis bölgesinde şiddetli ağrı

Vajinadan fazla akıntı gelmesi

 

Hangi durumlarda tıbbi yardım almak gerekir?

 

Preeklampsi belirtileri varsa ( yüzde, ellerde ve ayaklarda ani şişlik, gözde kararma ve bulanık görme gibi görme problemleri, şiddetli baş ağrısı )

Vajinal kanamalar

Karın ağrısı ve kramplar

Ateş

1 saat devam eden düzenli kasılmalar ( ağrılı veya ağrı olmadan )

Vajnadan ani sıvı gelmesi

Düşük sırt ağrısı ve pelvise baskı

Bebek hareketleri durduysa veya normalden daha az hareket ediyorsaAnne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu