Yıpranmış Saçlarınıza Sağlığını Geri Kazandırın - Hemen

Yıpranmış Saçlarınıza Sağlığını Geri Kazandırın - Hemen


By Shelley Levitt for The Style Glossy

Parlak, canlı, sağlıklı saçlar, her kadın için güzelliğinin en değerli varlığıdır. Ama buklelerimizin üstüne de titresek, onlara çektirdiğimiz eziyet azımsanamaz. Saç kurutma makineleri, saç maşaları, boyama, renk açma ve kimyasal düzleştirme gibi işlemler ve sıkı toplanmış atkuyrukları saçımızı kurutabilir, yakabilir ve şekillendirmeyi imkânsız hale getirebilir. Saç Dünyası kitabının yazarı ve saç uzmanı John Gray, tüm bu sert işlemlerin saçınızın koruyucu dış katmanını – yani “F” katmanını- aşındırdığını, bunun da saç gövdesinin özü olan kortekste bozulmaya yol açtığını söylüyor.

Bu söylediklerimiz sizi ürkütmüş olabilir, ancak saç bakımı rutininizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle hem yıpranmış saçlarınızın sağlıkla ışıldamasını sağlamanız hem de olası yıpranmaları engellemeniz mümkün. “Saç bakımı teknolojisi büyük gelişme kaydetti,” diyor Pantene’in saç uzmanı Jeni Thomas ve ekliyor: “Saçınızı korumak için doğru adımları attığınız sürece boya yapabilir, şekillendirici cihazlar kullanabilir, güneşin altında vakit geçirebilir, ama yine de mükemmel saçlara sahip olabilirsiniz.”

İşte belli başlı dört saldırıya maruz kalan saçlarınızı onarmanın yolları…

İşlem Görmüş Saçlar
Saçınızı boyuyor ya da rengini açıyorsanız, doğal saç renginizin birkaç ton açığı ya da koyusunu tercih etmeniz, örneğin koyu kahveden sarıya (veya sarıdan koyu kahveye) dönmekten çok daha az yıpratıcı olacaktır. Saçınızı kalıcı ya da yarı kalıcı boyayla boyarken, uçları yeniden işlemden geçirmemek için diplere odaklanın.

Boyalı saçınıza kimyasal düzleştirme veya perma gibi işlemler uygulatırken dikkatli olun. Kimyasal düzleştirmeden aldığınız sonuçlar hoşunuza gidiyorsa, kuaförünüzle konuşup saçınızı sipsivri yapmak yerine, yumuşak ve parlak olmasını, kolay şekil almasını sağlayacak, saç dokunuzu geliştirecek daha hassas bir uygulama belirleyin.

Boyalı saçlar için özel olarak formüle edilmiş şampuan ve saç kremleri kullanın. Kimyasal işlemler saçını yapısını değiştirir, bu tür ürünler ise yeni yapıyı güçlendiren polimer gibi maddeler içerir.

Isıdan Kaynaklanan Yıpranma
Saç veya bukle maşanızın ya da fön makinenizin en yüksek ayarı, suyun kaynama derecesinden bile yüksek olabilir. Saçınızı yakmak yerine ısıya karşı koruyucu sprey kullanın ve hem istediğiniz sonuca ulaşmanızı hem de saçlarınızın sağlıklı kalmasını sağlayacak en düşük ısı ayarını kullanın. Saçlarınızı sırılsıklamken kurutmayın, üçte ikisi kuruyana kadar bekleyin ya da fazla nemi havluyla alın. Saç maşası kullanırken cihazı sürekli hareket ettirin: Her tutamın üstünden bir kereden fazla geçmemeye çalışın.

Etiketinde “nemlendirici” yazan şampuan ve saç kremlerini tercih edin; bu tür ürünler saçlarınıza ihtiyacı olan canlandırıcı nemi sağlayacaktır.

Sert İşlemler
Islak saçı açmak için geniş dişli bir tarak kullanın. Saçlarınızı çok sık ve sert taramayın. Gecede 100 fırça darbesi kuralını unutun ve saçınıza stil vermeye ya da şeklini yenilemeye yetecek kadar fırçalayın. Atkuyruğu yapıyorsanız, dikişsiz tokalar kullanın ve açarken özen gösterin; tokayı özensizce çekmek saçın kırılmasına neden olabilir. Saçınız kırılmaya yatkınsa, örneğin üst kısımda elektriklenmeler varsa düzleştirici krem kullanın. Az bir miktar kremi avuç içinizde yaydıktan sonra elektriklenen bölgeye hafifçe uygulayın.

Güneşin Zararlı Etkilerine Maruz Kalan Saçlar
UV ışınları nasıl cildinize zarar veriyorsa, saçı güçlü ve sağlıklı tutan protein yapısını zayıflatarak aynı zararı saçlarınıza da verir. Güneşli bir günde saçlarınızı yıpranmadan korumanın en iyi yolu şapka takmaktır; geniş kenarlı bir şapkayı tercih ederek aynı zamanda cildinizi de koruyabilirsiniz. Eğer saçlarınız şimdiye kadar sayamayacağınız kadar güneşli gün gördüyse, saçınızı güçlendirmek üzere özel olarak tasarlanmış bir şampuan ve saç kremini seçin ve saç dokunuza uygun (ince telli/hassas ya da orta/kalın telli) bir ürünü tercih edin.

Shelley Levitt, kadınların yaşam tarzını konu alan çok sayıda yayına katkıda bulunmuştur.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu