Yıpranmış Saçlarınıza Sağlığını Geri Kazandırın - Hemen

Yıpranmış Saçlarınıza Sağlığını Geri Kazandırın - Hemen


By Shelley Levitt for The Style Glossy

Parlak, canlı, sağlıklı saçlar, her kadın için güzelliğinin en değerli varlığıdır. Ama buklelerimizin üstüne de titresek, onlara çektirdiğimiz eziyet azımsanamaz. Saç kurutma makineleri, saç maşaları, boyama, renk açma ve kimyasal düzleştirme gibi işlemler ve sıkı toplanmış atkuyrukları saçımızı kurutabilir, yakabilir ve şekillendirmeyi imkânsız hale getirebilir. Saç Dünyası kitabının yazarı ve saç uzmanı John Gray, tüm bu sert işlemlerin saçınızın koruyucu dış katmanını – yani “F” katmanını- aşındırdığını, bunun da saç gövdesinin özü olan kortekste bozulmaya yol açtığını söylüyor.

Bu söylediklerimiz sizi ürkütmüş olabilir, ancak saç bakımı rutininizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle hem yıpranmış saçlarınızın sağlıkla ışıldamasını sağlamanız hem de olası yıpranmaları engellemeniz mümkün. “Saç bakımı teknolojisi büyük gelişme kaydetti,” diyor Pantene’in saç uzmanı Jeni Thomas ve ekliyor: “Saçınızı korumak için doğru adımları attığınız sürece boya yapabilir, şekillendirici cihazlar kullanabilir, güneşin altında vakit geçirebilir, ama yine de mükemmel saçlara sahip olabilirsiniz.”

İşte belli başlı dört saldırıya maruz kalan saçlarınızı onarmanın yolları…

İşlem Görmüş Saçlar
Saçınızı boyuyor ya da rengini açıyorsanız, doğal saç renginizin birkaç ton açığı ya da koyusunu tercih etmeniz, örneğin koyu kahveden sarıya (veya sarıdan koyu kahveye) dönmekten çok daha az yıpratıcı olacaktır. Saçınızı kalıcı ya da yarı kalıcı boyayla boyarken, uçları yeniden işlemden geçirmemek için diplere odaklanın.

Boyalı saçınıza kimyasal düzleştirme veya perma gibi işlemler uygulatırken dikkatli olun. Kimyasal düzleştirmeden aldığınız sonuçlar hoşunuza gidiyorsa, kuaförünüzle konuşup saçınızı sipsivri yapmak yerine, yumuşak ve parlak olmasını, kolay şekil almasını sağlayacak, saç dokunuzu geliştirecek daha hassas bir uygulama belirleyin.

Boyalı saçlar için özel olarak formüle edilmiş şampuan ve saç kremleri kullanın. Kimyasal işlemler saçını yapısını değiştirir, bu tür ürünler ise yeni yapıyı güçlendiren polimer gibi maddeler içerir.

Isıdan Kaynaklanan Yıpranma
Saç veya bukle maşanızın ya da fön makinenizin en yüksek ayarı, suyun kaynama derecesinden bile yüksek olabilir. Saçınızı yakmak yerine ısıya karşı koruyucu sprey kullanın ve hem istediğiniz sonuca ulaşmanızı hem de saçlarınızın sağlıklı kalmasını sağlayacak en düşük ısı ayarını kullanın. Saçlarınızı sırılsıklamken kurutmayın, üçte ikisi kuruyana kadar bekleyin ya da fazla nemi havluyla alın. Saç maşası kullanırken cihazı sürekli hareket ettirin: Her tutamın üstünden bir kereden fazla geçmemeye çalışın.

Etiketinde “nemlendirici” yazan şampuan ve saç kremlerini tercih edin; bu tür ürünler saçlarınıza ihtiyacı olan canlandırıcı nemi sağlayacaktır.

Sert İşlemler
Islak saçı açmak için geniş dişli bir tarak kullanın. Saçlarınızı çok sık ve sert taramayın. Gecede 100 fırça darbesi kuralını unutun ve saçınıza stil vermeye ya da şeklini yenilemeye yetecek kadar fırçalayın. Atkuyruğu yapıyorsanız, dikişsiz tokalar kullanın ve açarken özen gösterin; tokayı özensizce çekmek saçın kırılmasına neden olabilir. Saçınız kırılmaya yatkınsa, örneğin üst kısımda elektriklenmeler varsa düzleştirici krem kullanın. Az bir miktar kremi avuç içinizde yaydıktan sonra elektriklenen bölgeye hafifçe uygulayın.

Güneşin Zararlı Etkilerine Maruz Kalan Saçlar
UV ışınları nasıl cildinize zarar veriyorsa, saçı güçlü ve sağlıklı tutan protein yapısını zayıflatarak aynı zararı saçlarınıza da verir. Güneşli bir günde saçlarınızı yıpranmadan korumanın en iyi yolu şapka takmaktır; geniş kenarlı bir şapkayı tercih ederek aynı zamanda cildinizi de koruyabilirsiniz. Eğer saçlarınız şimdiye kadar sayamayacağınız kadar güneşli gün gördüyse, saçınızı güçlendirmek üzere özel olarak tasarlanmış bir şampuan ve saç kremini seçin ve saç dokunuza uygun (ince telli/hassas ya da orta/kalın telli) bir ürünü tercih edin.

Shelley Levitt, kadınların yaşam tarzını konu alan çok sayıda yayına katkıda bulunmuştur.Bakım ve Güzellik

En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...
Pep-Clean - Yeni Nesil Cilt Ve Makyaj Temizleme Mendili

Pep-Clean - Yeni Nesil Cilt Ve Makyaj Temizleme Mendili

PEP-CLEAN YENİ NESİL CİLT VE MAKYAJ TEMİZLEME MENDİLİ Cildini, günlük ve suya dayanıklı makyajını derinlemesine temizler Pratik ve çabuk etkilidir, saniyeler içinde istediğin sonuca ulaşabilirsin Mendil yapısı toz bırakmayan ve yapışkanlık hissi vermeyen bir dokuya sahiptir Mendil ambalajında kuru şekilde bekler, bu sebeple bakteri üretmez ve  hijyeniktir Sıkıştırılmış tablet mendil %100 doğal ve ağaç selülozundan üretilmiştir Taşıması cok kolay!...
İnternetten Alışverişlerinizi Ucuza Getirmenin En İyi 4 Yolu

İnternetten Alışverişlerinizi Ucuza Getirmenin En İyi 4 Yolu

İnternetten alışveriş yapmak artık hepimiz için olağan hale geldi. Birçoğumuz artık bunun da ötesine geçerek indirim kuponları, hediye çekleri ya da picodi-sale gibi indirimli ürünleri bir araya getiren siteleri kullanarak internetten alışverişlerinizi daha karşı ve ucuza getirmenin yollarını aramaktalar. Biz de Kadınlıkbilinci olarak sizler için araştırma yaptık. İşte internetten alışverişlerinizi ucuza getirmenin en iyi 4 yolu:   1. Fiyat karşılaştırma...
Bir Erkeğe Alınacak En Güzel Hediye

Bir Erkeğe Alınacak En Güzel Hediye

Eşlerimize hediye almak her zaman biz kadınlar için bir çıkmaz noktasıdır. Beğenilmeyeceğini düşünür ve ince ince, didik didik ederiz hediye alacağımız mağazayı ya da internet sitelerini. Erkekler genelde kıyafet ve benzeri şeyleri aslında pek önemsemezler, önemsedikleri kalıcılığı olan hediyelerdir. Örneğin bir tespih ya da bir yüzük olabilir tercih ettikleri. İşte bu yüzden GÜLGOLD’u ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Erkek arkadaşlarınıza,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu