Yetişkin Kadınlardaki Aknenin Sebebi Hormonal Olabilir

Yetişkin Kadınlardaki Aknenin Sebebi Hormonal Olabilir

Yetişkin kadınlarda akne sorunu yaygındır ve bazı vakalarda aknenin altında yatan sebep hormonal bir bozukluk olabilir.


Uzmanlar kadınlardaki hormonal bozuklukların tespit edilmesinin önemli olduğunu çünkü bu sorunların akne ve diğer sağlık sorunlarına da yol açtığını belirtiyorlar. Bundan dolayı hormon dengesizliklerinin düzeltilmesi akne gibi sorunların çözümüne de katkı sağlayabiliyor.


Bununla birlikte bilim insanları akne tedavisi için kadınlara verilen ilaçların ( antibiyotik v.b. ) hormonal dengesizliklerden kaynaklanan akne sorununda pek işe yaramadığını belirtiyorlar.


Akne sorunu için hekime başvuran ve hormonal bozukluk belirtileri olan kadınlarda hekimin düzensiz adetler gibi hormonal sorun belirtilerine bakmaları gerekiyor. Ayrıca hekimin kişide bir hormonal bozukluk olup olmadığı ile ilgili hastanın sağlık geçmişini incelemesi bilim insanları tarafından önemle vurgulanıyor.


Kadınlarda akne belirtileri


Kadınlarda akne tedavisi sıklıkla zor olabilen bir tedavidir. Yapılan bir çalışmada akne tedavisi için ilaç alan kadınların %80 inin bu ilaç tedavisinden fayda görmediği tespit edilmiştir.


Çünkü söz konusu çalışma kapsamında bu kadınlardaki sorunlarının önemli kısmı hormonal sorunlardan kaynaklandığı görülmüştür.


Akne sorunu olan kadınlarda testostereon gibi erkeklik hormonu seviyesi fazla olabilir. Bu hormonal dengesizlikten dolayı bu kadınlarda yüzde tüylenme, seste kalınlaşma, kas yoğunluğunda artış ve meme ölçülerinde küçülme görülebilir.


Bilim insanları kadınlardaki bu hormonal dengesizliğin en yaygın nedeni olarak polikistik over sendromunu ( PKOS ) görmekteler. Dolayısıyla hormonal dengesizlikleri olan kadınlarda ayrıca PKOS sorunu olup olmadığı da tespit edilmelidir.


Kadınlarda akne tedavisi


Kadınlarda hornonal dengesizliklerden kaynaklanan akne sorunlarında PKOS veya diğer altta yatan nedeni tedavi etmek akne sorununa da yardımcı olacaktır.


PKOS sorunu için doğum kontrol hapları kullanılması erkeklik hormonu seviyelerini düşürebilmektedir.


Uzmanlar PKOS ile bağlantılı hormonal dengesizlikte tedavide geç kalınmasının kadınlarda kanser riskini de ( diyabet ve obezite kaynaklı ) artırabileceğini belirtiyorlar.

 

Acnemax sivilce kremiSağlık Haberleri

Uzun İş Saatleri Sağlığınızı Bozabilir

Uzun İş Saatleri Sağlığınızı Bozabilir

Healthday News sitesinde yayınlanan bir araştırmanın bulgularına göre uzun yıllar sürekli uzun saatler boyunca çalışan insanlarda sağlıklı riskleri ortaya çıkmaktadır. Bu durum özellikle kadınlarda daha belirgin bir hal almaktadır.   Yıllarca çok fazla çalışan kadınlar yaşamlarının ilerleyen yıllarında kronik hastalıklar açısından oldukça risk altındalar.   Kadınlarda erkelere göre uzun yıllar uzun saatler çalışmanın getirdiği sağlık...
Depresyona Karşı Akdeniz Diyeti

Depresyona Karşı Akdeniz Diyeti

Valencia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre Akdeniz diyeti ile beslenmek depresyonla doğal olarak mücadele ediyor.   Yapılan araştırmada Akdeniz diyetinin depresyon gibi ruhsal hastalıkların riskini azalttığı ve doğal olarak mücadele ettiği belirlendi.   Akdeniz diyetinde günlük beslenmede sebze, meyve, balık, kuruyemişler gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.   Fastfood olarak bilinen besinler Akdeniz diyetinde...
Çalışanlar Arasında Anksiyete Bozukluğu Artıyor

Çalışanlar Arasında Anksiyete Bozukluğu Artıyor

Anksiyete bozukluğu modern çağın en çok görülen ruhsal sorunlarından birisi. Toplumun her kesimini etkilediği gibi çalışan kesimi de oldukça etkileyen bir sorun anksiyete bozukluğu.   Anksiyete yani endişe duygusu aslında normal bir duygu olmasına rağmen anksiyete bozukluğu daha farklı bir durumdur ve kişinin sosyal, aile ve iş yaşamını oldukça olumsuz etkileyebilir.   Nitekim ABD’ de bu konuda yapılan birçok araştırmanın bulgularına göre toplumlarda...
Diyet Kalitesini Geliştirmek Tip 2 Diyabet Riskini Azaltıyor

Diyet Kalitesini Geliştirmek Tip 2 Diyabet Riskini Azaltıyor

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre diyet kalitesini geliştirmenin tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı oluyor, hem de diğer yaşam şekli değişikliklerinden bağımsız olarak. Yani kişinin sadece diyetinde yapacağı ılumu değişikler bile tip 2 diyabeti önlemede yardımcı oluyor.   Harvard Üniversitesi araştırmacıları 4 yıllık bir sürede yaptıkları araştırmada ve uygulamalarda diyet kalitesini geliştirerek tip 2 diyabeti...
Anne İle Bebek Arasındaki Ten Tene Temas Önemli

Anne İle Bebek Arasındaki Ten Tene Temas Önemli

Yapılan araştırmalara göre bebek doğduktan hemen sonra anne ile bebeğin ten teme temas etmesi oldukça faydalı.   Ten tene temas bebeğin doğduktan sonra annesi tarafından emzirilmesinde faydalı sonuçlar doğuruyor.   Sezaryen doğum yapmış kadınlar genelde bebeklerini emzirme konusunda sorunlar yaşamaktadır. Sezaryen doğum yapan kadınlarda bebek doğduktan sonra ten tene temas anne ve bebeği rahatlatarak emzirmeyi daha kolay hale getirebilir.   Ten tene temasın...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu