Yaygın Yaz Hastalıkları

Yaygın Yaz Hastalıkları

Yaz mevsimi gelince çeşitli hastalıklar bakımından artış da olur. Örneği astım, kulak enfeksiyonları, el ve ayakta kabarcıklı döküntüler gibi hastalıklarda artış gözlenir.


Aşağıda özellikle yaz aylarında artış gösteren hastalıklarla ilgili bilgiler bulabilirsiniz.


Astım:
Yaz ayları özellikle çocuklar, büyük yaştaki yetişkinler ve diğer astım hastası kişiler için tehlikelidir. Çünkü yaz aylarında özellikle hava kirliği, dumanlı ve sisli hava, artan polen miktarı bu gruptakiler için tehlikelidir. Bu faktörler astım ataklarının artmasına yol açar. Astıma yatkın olan kişiler özellikle polenlerin ve havaların daha dumanlı ve kirli olduğu günlerde korunmalıdırlar. Ayrıca böyle havalarda eğer mümkünse dışarı pek çıkmamaya özen göstermelidir.


Kulak enfeksiyonları:
Yaz aylarında denize ve havuza giren insanların sayısı üst seviyelere ulaştığı için bu aylarda dış kulak iltihabı rahatsızlığı da oldukça fazla görülmektedir. Amerika’da her yıl 2.4 milyon insanın kulak enfeksiyonlarından dolayı doktora başvurdukları belirtiliyor.


Kulak içine su kaçıp bir enfeksiyona yol açmaması için yüzmeden veya duştan sonra kulağın tamamen kurutulması gerekiyor. Bunun için de bir havlu yardımıyla kulak kurutulabilir. Eğer kulak içine sı kaçtıysa öncelikle kafa bir yana doğru eğilir. Eğilen taraftaki kulak memesi tutularak nazikçe çekilir ve ve su dışarı çıkarılır. Eğer su tamamen çıkmadıysa bu sefer bir fön makinesi yardımıyla kulak içi kurutulabilir. Fakat fön makinesinin kurutma ayarı en düşük seviyede olmalı ve kulağa fazla yaklaştırmadan mümkün olduğunca uzaktan kurutma yapılmalıdır. Kulak içini kurutmak için asla kulak içine çubuklu ve pamuklu şeyler sokulmamalıdır. Bu tür uygulamalar kulaktaki enfeksiyon riskini artıracaktır.


Gıda zehirlenmesi:
Gıda zehirlenmesi vakalarında da özellikle yaz aylarında 2 kat artış olur. Çünkü bakteriler sıcak ve nemli havaları seveler. Sıcak ve nemli havalarda bakteriler daha hızlı çoğalırlar. Artan bu bakteriler besinler yoluyla insanda gıda zehirlenmelerine yol açar.


Gıda zehirlenmeleri vakalarına çocuklar, yaşlı insanlar ve bağışıklık sitemi zayıf olan kişiler daha yatkındır. Yaz aylarında gıda zehirlenmelerini azaltmak için öncelikle yapılması gereken yiyeceklerin temizliğini gayet iyi yapmak ve özellikle çabuk bozulabilecek yiyecekleri buzdolabında uygun koşullarda saklamaktır.


Hipertermi:
Hipertermi bir tür sıcak çarpması hastalığıdır. Doğal olarak sıcak yaz aylarında sıklığı artar. Sıcak havalarda vücut ısının çok fazla olmasıyla birlikte gelişir. Yaşlı insanlar buna daha yatkındırlar. Çünkü sıcak yaşlı insanların enerjisini daha da tüketir. Diğer yandan obez kişileri, kalp hastalıkları olanları ve dolaşım bozukluğu sorunu yaşayan kişileri de daha fazla etkileyebilmektedir.


Hipertermi durumunda kişi bitkinlik, aşırı terleme, güçsüzlük, mide bulantısı, baş dönmesi ve sersemlik hisseder. Sıcak çarpmasına karşı özellikle çok sıcak saatlerde dışarıda bulunmamak veya dışarıdayken daha serin yerlerde bulunmak ve günde 8-9 bardak su içmek gerekir. Tabi fazla şu içmekle ilgili bir engeli olan hasta kişiler, gün içinde ne kadar su içebileceklerine dair hekimlerine danışmalıdırlar.


Lyme hastalığı:
Bu hastalığa lyme kenesi olarak adlandırılan bir kene türü sebep olur. Yaz aylarında oldukça aktif hale gelir. Bu kene türü ormanlık ve ağaçlıklı alanlarda daha yaygındır.


Kenenin ısırması sonucu kişide ateş, baş ağrısı, vücut ağrısı, felç, eklem iltihabı, deride tahriş ve döküntü gibi belirtiler görülür. Kene ısırığından sonra hemen hekime görünmek gerekir. Bu kene ısırığına maruz kalmamak için özelikle ormanlık, ağaçlıklı ve yeşilin bol olduğu yerlere gidilecek ise vücudun açıkta kalan yerlerini mümkün olduğunca kapatmakta fayda vardır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu