Vajinismus, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Vajinismus, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Vajinismus nedir?

 

Vajinismus kısaca cinsel ilişkiye girememek olarak tanımlanabilen cinsel bir sorundur. Vajinismus durumunda cinsel birleşme ya olamamakta veya çok zor ve ağrılı olmaktadır. Buna neden olan temel şey cinsel birleşme sırasında vajinada yaşanan kasılmadır. Bu durum aslında kadının iradesi dışında istemsiz olarak yaptığı bir şeydir. Bu istemsiz vajinal kasılmalardan dolayı penis vajina içine giremez veya zor girer ve ağrılı olur.

 

Vajinismus kadında ayrıca endişeye ve strese de yol açar. Bu durum zaten var olan durumu daha zor bir hale getirebilir. Vajinismus tahmin edilenden fazla kadında meydana gelmektedir.

 

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

 

Vajinismus sorunu olan bir kadında cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı olması en sık görülen ilk işarettir. Birleşme esnasında ağrı ve acı hissedilir. Bu ağrı genelde birleşmenin son bulmasıyla geçer.

 

Cinsel birleşme sırasında kasılmadan dolayı penis içerde zor hareket eder.

 

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar ayrıca hekim kontrolü sırasında rahatsız hissederler.

 

Diğer taraftan kadında vajinadaki bir enfeksiyon da cinsel ilişnin ağrılı ve acılı olmasına neden olabilir.

 

Bu nedenler cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hisseden kadınlar bunun nedenini tam olarak

tespit edebilmek için hekime danışmalıdırlar.

 

Vajinismusun nedenleri

 

Vajinismusun nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Vajinismus cinsel fonksiyon bozukluğudur. Genelde cinssel ilişkiden duyulan korku ve endişeden dolayı oluşur. Ağırlıklı olan psikolojik bir durumdur. Fakat endişenin böyle bir duruma yol açabileceği net olarak bilinmemektedir. Vajinismusta sorun genelde kadının cinsel ilişkiye girmek istememesi değildir.

 

Vajinismus kadının geçmiş yıllarda yaşamış olabileceği bir cinsel taciz vakasından dolayı da gelişmiş olabilir.

 

Vajinismus belki kadında sadece belli bir partnere yönelik olarak gelişmiş durum da olabilmektedir.

 

Vajinismus tedavisi

 

Vajinismus tedavisinde kademeli desensitizasyon denilen egzersizler uygulanır. Bu egzersizler kadının vajinadaki kasları kontrol etmesini sağlamayı öğretir ve pelvisi rahatlatır. Bu egzersizler evde de yapılabilir. Düzenli olarak yapıldıktan sonra birkaç hafta veya aylar içinde etkisini gösterecektir.

Kademeli desensitizasyon egzersizlerini çalışmak için ilk olarak Kegel egzersizleri yapılır. Kegel egzersizinde kaslar kasılır, iki saniye tutulur ve sonra rahat bırakılır. Bir seferde 20 kasma yapmak gerekir.

 

Vajinismus tedavisinde psikoseksüel terapi konusunda uzman bir terapistten yardım almak da oldukça fayda sağlar..

 

Tedavi sonrasında kişi kendisini psikolojik olarak yeni bir ilişki için hazır hissetmelidir. Aksi halde sorun tekrarlanabilir.

 

Vajinismus erkeği olumsuz etkiler mi?

 

Vajinismus erkeği de olumsuz etkileyebilir. Erken boşalma ve sertleşememe gibi sorunlar zaman içinde ortaya çıkabilmektedir. Fakat bunlar kalıcı sorunlar değildir.

 

Ayrıca cinsel birleşmemin olmamasından dolayı eşler arasında sorunlar da meydana gelebilir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu