Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu vajinada oluşan çok fazla mantar hücreleridir. Bu enfeksiyon oldukça yaygın bir sorundur. Fakat ciddi bir sorun olmayıp, tedavisi de basittir.

Bu makalede vajinal mantar enfeksiyonunun nedenleri, belirtileri, teşhisi, tedavisi ve korunma yolları hakkında temel bilgiler verilmiştir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun nedeni nedir?

Çoğu mantar enfeksiyonu Candida albiacns isimli bir mantar çeşidinden meydana gelir. Sağlıklı bir vajinada birçok bakteri ve az miktarda mantar hücreleri vardır. Vajinada bulunan en yaygın bakteri olan Lactobacillus acidophilus bakterisi mantarlar gibi diğer organizmaları da kontrol altında tutarlar.

Fakat vajinadaki bu organizmaların dengesinde bir değişme meydana geldiği zaman vajinadaki mantarların sayısında oldukça artış olur ve mantarların sayısındaki bu önemli artış çeşitli semptomlara yol açar.

Bazen alınan antibiyotikler bu dengesizliğe neden olabilir. Gebelik veya hormon replasman ( yerine koyma ) tedavisinden kaynaklanan yüksek östrojen seviyeleri bu dengesizliğe yol açabilmektedir. Ayrıca diyabet veya HIV enfeksiyonu gibi sağlık sorunları da buna neden olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonu vajinada kaşıntı veya ağrıya neden olur. Bazen idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında yanma veya acı hissedilebilir. Bazı kadınlar da ayrıca beyaz, kalın bir akıntıdan şikayet etmektedir. Bu şikayetler adet öncesindeki haftada daha sık meydana gelebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Vajinada bir enfeksiyon olduğunu tahmin etmek zor değildir. Yukarıdaki belirtiler görülürse hekime danışmak gerekir. Ayrıca bir hamilelik durumu varsa yine hekimi görmek gerekir. Hekim vajinal bir muayene yapmak isteyebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Eğer vajinal mantar enfeksiyonu varsa ve hamilelik durumu yoksa vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi için reçete gerektirmeden ev çözümlerinden faydalanılabilir. Örneğin anti mantar kremleri veya tabletleri kullanılabilir.

Mantar enfeksiyonu gebelikte yaygındır. Eğer gebelik durumu varsa hekime danışmadan bir mantar enfeksiyonu için ilaç kullanılmamalıdır.

Birçok kadında enfeksiyon iyileştikten sonra tekrar oluşabilir. Eğer 1 yıl içinde vajinal mantar enfeksiyonu 4 ten fazla tekrarlanırsa bu konuyu hekime danışmalıdır. Hekim bu durumda diyabet gibi bazı sağlık sorunlarının olup olmadığını test etmek isteyebilir. Çünkü bu gibi sağlık sorunları da vajinal mantar enfeksiyonunun tekrarlanmasına neden olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu önlenebilir mi?

Eğer vajina bölgesinin hijyenik temizliği iyi yapılırsa enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonunu önlemek için aşağıdaki önlemleri almak yardımcı olacaktır.

1. Vajina bölgesi temiz tutulmalıdır. Vajina bölgesinin temizliğini sadece su ile yapmak yeterlidir.

2. Tuvaletten sonra tuvalet kağıdıyla önden arkaya doğru temizlik yapılmalıdır.

3. Vajinal bölgeyi kuru tutacak iç çamaşırları giyilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları iyi bir seçimdir.

4. Dar kıyafetler giyinmekten kaçınmak gerekir. Bu vücut sıcaklığının artmasına ve vajina bölgesinin nemi artırabilir.

5. Denizden çıktıktan sonra ıslak mayo veya bikini hemen değiştirilmelidir. Islak deniz kıyafetleriyle oturmak vajinal bölgede mantar enfeksiyonu gelişmesine neden olabilir.

6. Pedler veya tamponlar sıklıkla değiştirilmelidir.

7. Antiseptik sular, deodorant tamponlar, pudralar veya parfümler vajinadaki organizmaların dengesini bozabilir.

8. Beslenmede bol su, meyve, bakliyatlar, et, balık ve pirinç tüketimi vajinadaki fazla miktarda zararlı bakterilerin atılmasına yardımcı olur.

9. Çay ağacı yağı vajinal mantar enfeksiyonlarında faydalı olabilir. Çay ağacı yağı önce suyla karıştırılarak karışım elde edilir. Bir pamuk yardımıyla bu karışım vajina bölgesine uygulanır.

Hangi besinler vajinal mantar enfeksiyonunu daha da kötüleştirir?

Bazı besinler vajinal mantar enfeksiyonunun daha kötü hale getirebilir. Çünkü bu besinler Candida albiacns bakterilerinin sayısını artırabilir.

Mayalı ve küflü gıdalar, şeker, alkol, mantar ve yerfıstığı. Bu besinleri enfeksiyon geçene kadar tüketmemekte fayda vardır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu