Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Birçok insan sıkıntılı ve stresli durumlarda zaman zaman tırnaklarını yerken kendilerini bulurlar. Bu durum kimi insanlar için geçici bir şey, kimisi için de sürekli olan kötü bir alışkanlıktır.


Tırnak yemenin kötü bir alışkanlık olduğu durumlarda özellikle bir kadın için tırnaklar oldukça kötü bir hal alabilir. Ve bu oldukça güzel görünen bir kadın için olumsuz bir durum yaratabilir.


Tırnak yeme alışkanlığı sadece tırnakları değil, tırnak çevresindeki dokulara da zarar vererek kötü bir görünüme yol açar.


Tırnak yerme alışkanlığı genelde çocukluk döneminde başlar. Çünkü istatistiklere göre tırnak yeme alışkanlığı çocukluk dönemindeki en yaygın alışkanlıklardan birisidir. Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda %60 lara ve gençlerde ise %45 lere kadar çıkabilmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı 18 yaşından sonra daha az görülür fakat yetişkinlik döneminde de devam edebilir.


Tırnak yeme alışkanlığının ilginç bir yönü de bu alışkanlığa sahip kişilerin bunun farkında olmamalarıdır.


Tırnak yemenin nedenleri nelerdir?


Tırnak yeme alışkanlığının en çok görülen nedeni stres ve can sıkıntısıdır. Bazı insanlar da endişeli bir durumdayken rahatlamak için tırnak yerler. Ayrıca kişinin uğradığı düş kırıklıkları, yalnızlık, kalıtsal faktörler ve tırnağa yapılan kötü bir manikür gibi etkenler de tırnak yeme alışkanlığına yol açabilmektedir.


Tırnak yeme alışkanlığı kişideki depresyon gibi psikolojik veya psikiyatrik bir durumun semptomlarından biri de olabilir. Hiperaktif ve dikkat bozukkluğu olan kişilerde de görülebilir.


Tırnak yeme alışkanlığı ne gibi problemlere yol açar?


Tırnak yeme alışkanlığı hem psikolojik hem de duygusal bir sorundur. Tırnaklar ve tırnak etrafındaki dokular deforme olur ve yaralanır. Ayrıca kanama ve enfeksiyon kapma riski de vardır.


İnsan eli sürekli virüs ve bakteri barındıran bir organdır. Tırnak yeme alışkanlığı ile eldeki bu virüs ve bakteriler vücuda geçerler. Salgın hastalıkların yoğun olduğu zamanlarda bu daha riskli bir durum yaratır.


Tırnak yeme alışkanlığı dişlere de zarar verir. Dişleri zayıflatır ve dişlerin dizilişlerini etkileyerek artikülasyonu bozar.


Şekli bozulan tırnaklar kişi için ayrı bir stres ve endişe kaynağı olur.


Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için ne yapmalı?


1. Düzenli olarak tırnaklarını yiyen kişiler bu alışkanlıktan kurtulmak için düzenli olarak tırnak cilası veya oje sürebilirler. Bunların tadı tırnak yemeye engel olabilir.

2. Tırnak yemekten kendilerini alamayanlar tırnaklarını kısa bir şekilde kesebilirler.

3. Düzenli olarak manikür yaptırarak tırnak yeme alışkanlığını en aza indirmek de mümkündür.

4. Tırnak yemenin en önemli etkenlerinden birisi stres faktörü olduğu için stresi en aza indirecek ve stres yönetimini sağlayacak tedbirler almalıdır. Örneğin yoga, meditasyon, nefes alma egzersizleri, stres topu sıkma gibi yöntemler denenebilir.

5. Eğer bu teknikler işe yaramaz ise bu sefer eldiven giyinme düşünülebilir veya tırnak uçlarına ısırmayı önleyecek bir bandaj yapıştırılabilir.

6. Tırnak yeme alışkanlığı eğer psikolojik veya psikiyatrik bir sorundan kaynaklanıyorsa ( yoğun stres, depresyon, yaygın endişe durumu v.b. ) bu sefer bu sorunların çözümü için profesyonel bir yardım alınmalıdır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu