Stres Cildimizi Nasıl Etkiler?

Stres Cildimizi Nasıl Etkiler?

Stres kısa süreli olduğunda, düşük düzeyde olduğunda ve iyi yönetildiği zaman insanlar için faydalıdır. Kişi yapacağı işe daha iyi odaklanır. Fakat stresin uzun sürmesi ve yoğun yaşanması kişiyi birçok açıdan olumsuz etkiler.

Üstelik stresin iyi yönetilememesi de bu olumsuz etkiyi artırır. Yoğun ve sürekli stres durumunda vücudumuz ve dolayısıyla cildimiz bu durumdan olumsuz etkilenir. Vücut sürekli olara stres hormonu üretmeye devam eder.

Stresin cildimiz üzerindeki olumsuz etkileri nedir?

1. Stres cildimizdeki yağlanmayı artırarak ciltteki gözeneklerin kapanmasına yol açar. Bu durum zamanla ciltte enfeksiyona ve sivilce oluşumuna yol açar.

2. Stresli durumlarda cildimize daha az kan gider. Bu da cildimizin daha solgun görünmesine yol açar.

3. Yine cilde kan akışı yavaşlayınca cilt hücreleri kendini daha yavaş yeniler ve bu durum cildin kuru görünmesine yol açar. Ayrıca ciltte döküntüler de oluşur.

4. Yoğun stres durumları ciltte kaşıntılara, kabartılara yol açar. Cilt zamanla tahriş olur, kötü görünür ve yaşlanmaya başlar.

Stresin cildimiz üzerindeki bu olumsuz etkilerini yenmek için işin kaynağı ile mücadele etmek gerekir. Yani stresten kurtulmanın, kontrol altına almanın, stresi düşük düzeylere çekmenin yollarını aramak gerekir.

Stresten kurtulmak için neler yapılmalıdır?

1.Yapılan araştırmalar stresi kontrol altına almada beslenme şeklinin oldukça önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu amaçla günlük beslenmede meyve ve sebzelere bol bol yer vermek gerekir. Özellikle turunçgillerden limon, portakal ve greyfurt strese karşı iyi gelen meyvelerdir. Tüm meyveleri tüketmeli ve bunları mevsiminde tüketmeye özen göstermelidir. Meyve ve sebzeler vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olurlar.

2.Yine düzenli olarak yapılan egzersizlerin stres ile mücadelede etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca karın bölgesine saat yönünde yapılacak bir masaj da kişinin kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır. ( Masaj yaparken bir el diğer elin üstüne koyulmalıdır ve el içi karnımıza tamamen dokunmalıdır )

3. Ekstra vitamin alımına da önem vermek gerekir. Özellikle C vitamini, B6 vitamini ve magnezyum içeren vitamin ve mineral destekleri stres düzeyini azaltmada yardımcı olur.

4. Gün içinde kafeinli içecek tüketmemeye de özen göstermelidir. Kafeinli içecekler stres hormonunu artırırlar. En azından kafeinli içecekleri oldukça minimum düzeyde tutmak gerekir. Kafeinli içecekler yerine sakinleştirici etkisi olan bitkisel çayları tercih etmekte fayda vardır. Bunun için papatya ve kediotu çayı sakinleştirici etkisi olan çaylardır.

5. Bilim adamları nefes alma egzersizlerinin de strese iyi geldiğini belirtmektedirler. Gün içinde düzenli olarak yapılacak nefes alıp verme egzersizleri kişinin kan basıncını normale döndürür. Vücudun uygun bir şekilde oksijen alıp, vermesi kişiyi rahatlatır ve daha sakin bir yapıya kavuşturur. Bilindiği gibi stres durumunda kişi kendini huzursuz hisseder ve kişide zamanla bir takım sindirim ve solunum sorunları oluşur. Nefes alma egzersizleriyle bu sorunlar giderilebilir.

Nefes alma egzersizi şu şekilde olmalıdır?

1. Önce rahat, sessiz ve sakin bir ortam seçilir. Rahat bir duruş olmalıdır.

2. Tam konsantre olarak burundan derin bir nefes alınır. Nefes alırken alınan nefes karnımıza dolmalı ve karnımız havayla şişmelidir.

3. Alınan bu nefes yavaş bir şekilde ve sonuna kadar ağızdan dışarı bırakılmalıdır.

4. Aynı işlemi her gün sabah ve akşam olmak üzere 20’şer defa tekrarlamak rahatlatıcı olacaktır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu