Şişmanlık ve Zayıflama Yolları

Şişmanlık ve Zayıflama Yolları

Şişmanlık vücutta çok fazla yağ depolanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Şişmanlığın birçok nedeni vardır. Şişmanlığın en önemli nedenleri; fiziksel hareketsizlik, hormonal rahatsızlıklar, dengesiz ve sağlıksız beslenme şişmanlığın temel nedenleridir. O halde yapılması gerekenler bu nedenleri ortadan kaldıracak önlemler almaktır.

Ayrıca şişmanlığın doğuştan gelen nedenleri de vardır. Yapılan araştırmalara göre anne veya babası şişman olan çocukların %40’ı; anne ve babanın her ikisinin de şişman olduğu durumda ise çocukların %60’ı şişmanlık sorunu yaşayabilmektedirler. Yine bir başka istatistiki bilgiye göre çocukluk döneminde şişman olan bir kişinin yetişkinlik döneminde de şişman olmak ihtimali %40’tır.

Hormonol bozukluk olan kişilerde de şişmanlık önemli bir soruna haline gelir. Bu kişilerin böbreküstü bezleri yeterince çalışmıyor olabilir, tiroid bezi yetersizliği olabilir, kan şekeri düşük olabilir ya da insülin hormonu yüksek olabilir. Ayrıca şişman kişilerde ortaya çıkan bir durumda bu kişilerdeki büyüme hormonunun az çalışmasıdır.

Kadınlar yaşları ilerledikçe daha fazla kilo alırlar. Özellikle 50 yaşından sonra şişmanlık sorunu daha belirgin hale gelir. Bunun nedeni bu yaştan sonra kadınlardaki tiroid hormonunun yetersiz çalışması olabilir. Bundan dolayı ister kadın olsun ister erkek; şişmanlık sorunu yaşayan kişilerin tiroid testi yaptırmaları gerekir. Tiroid hormonu yetersiz çalışan kişilerin bu konuda gerekli tedavilerini yaptırmaları gerekir. Aksi halde kilo vermeleri çok zordur.

Bir kişiyi şişman olarak niteleyebilmek için o kişinin beden kitle indeksine göre ölçümüne bakmak gerekir. Beden kitle indeksine göre çıkan değerleri 30 – 39 arasında olan kişiler şişman olarak nitelendirilir. 40 ve üzeri olan kişiler ise obez olarak nitelendirilir.

Şişmanlık hangi hastalıklara yol açar?

Bu hastalıkları şöyle sıralamak mümkündür:

Yüksek tansiyon, Şeker Hastalığı, Kalp Hastalıkları, Kanser hastalıkları ( özellikle son yıllarda kalınbağırsak, meme ve rahim kanserlerinde artış olmuştur ), Vücudun çeşitli yerlerinde kireçlenme, Uykuda nefes alıp vermenin durması, fiziksel hareketlerde yetersizlik, depresyon, Horlama, felç, astım, karaciğerde yağlanma, soluk alıp vermede zorluklar, hamilelik döneminde şişmanlıktan kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklar, doğumun zor yapılması, doğum esnasında bebek ölümleri, düşük, doğan bebeklerde anomali gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Şişmanlıktan kurtulmak için ne yapmak gerekir?

Şişmanlıktan kurtulmak için en net cevap zayıflamaktır. Zayıflamak için temel kural kişinin harcadığı enerjinin aldığı kalorilerden az olmamasıdır. Kişi aldığı kalori düzeyince enerji harcayamaz ise zayıflayamaz.

Zayıflamak isteyen kişiler aşağıdaki hususlara dikkat etmelidirler.

1. Zayıflamak isteyen kişi öncelikle bir diyet programına tabi olmalı ve bunu düzenli olarak uygulamalıdır.

2. Diyet programında vücudun ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineraller ihmal edilmemelidir. Bunlar belli oranlarda da olsa alınmalıdır.

3. Diyet programı düzenli bir spor ve egzersiz programıyla birlikte yürütülmelidir. Spor ve egzersizin içinde olmadığı diyet programları genelde başarısız olurlar. Yürüyüş, yüzmek, hafif tempoda koşu gerekli enerjiyi açığa çıkarmak için idealdir.

4. Harcanan enerji, alınan enerji miktarından fazla olmalıdır.

5. Günlük öğünleri 3 yerine 5 veya 6 ya çıkarmalı ve bu öğünlerde de azar azar yemek yenmelidir.

6. Diyet yapan bir kişinin hayvansal gıdaları da vücudundan eksik etmemesi gerekir. Et, balık, süt ve süt ürünleri vücut için çok önemli besinlerdir. Önemli olan bu ürünlerin nasıl tüketildiğidir. Et ve balığın ızgara veya haşlanmış olarak tüketilmesi idealdir.

7. Hayvansal yağlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bitkisel sıvı yağları tercih etmek gerekir.

8. Kilo kontrolü her gün yapılmalı ve her gün sabah akşam yemeklerden önce mevcut kilo kaydedilmelidir.

9. Fazla kilolar yavaş yavaş verilmelidir. Çok kısa sürede çok fazla kilo verilmemelidir. Haftalık kilo verme düzeyi 0.5 – 1 kg arası olabilir.

10. Diyet yapan bir kişi günde 2 – 2,5 litre su içmeyi ihmal etmemelidir. Su sindirime yardımcı olur.

11. Yemekleri pişirirken yağsız veya çok az bitkisel yağ kullanarak pişirmelidir

12. Bazı yiyecekler vardır ki bu yiyecekler çok sulu olmalarına rağmen bunların kalori düzeyleri düşüktür. Ve bunlar barındırdıkları lif düzeyi bakımından da önemli besinlerdir. Ayrıca kişiyi tok tutabilecek besinlerdir. Bu besinler şunlardır: taze fasulye, biber, lahana, ıspanak, domates, salatalık, kuşkonmaz, patlıcan, mantar ve kerevizdir. Bu besinler pekala gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

13. Çok fazla yağ ve şeker içeren besinlerden uzak durmalıdır. Kek, pasta, bisküvi, mayonez, baklava, margarin, tereyağı, yağlı süt ve yağlı süt ürünleri.

14. Şekerli içeceklerden de uzak durulmalıdır. Şeker ihtiyacını doğal tatlılardan gidermeye gayret gösterilmelidir. Aynı şekilde alkolden de uzak durulmalıdır.

15. Kilo vermeye çalışan bir kişiye diğer aile üyeleri de yardımcı olmalıdır.

16. Depresyon gibi durumlara yakalanmamaya gayret etmek gerekir. Depresyonlu kişiler istemsiz olarak daha fazla yemek yeme eğilimindedirler.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
sedat 2015-09-17 16:00:53

şişmanlık önce beyinde bitmeli. malesef 5 ögün yeme olayına kesinlikle katılmıyorum. zaten az yemeli. az yemek insanı öldürmez. dayanamam diyen bırak şişman kalsın! kimse onu istemez. iş problem, evlilik problem, dolmuş, yüzmek, kısacası kimse şişman istemez olay bu. za yıf la ya cak sınnnnnnnn!!!!