Sezaryen Sonrası İyileşme Süreci

Sezaryen Sonrası İyileşme Süreci

Gebelik ve doğum vücudunuzda karın ağrısından ruh hali değişikliklerine kadar birçok temel değişmelere yol açabilir.

Eğer sezaryen doğum planlıyorsanız veya sezaryen doğuma hazırlanıyorsanız sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Kesiklerin iyileşmesi ne kadar zaman alacak? İyileşme sürecinde ne gibi rahatsızlılar yaşanacak? En iyi emzirme pozisyonu hangisidir? gibi soruların yanıtlarını bilmeniz gerekir.

Sezaryen doğum sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Sezaryen doğum sonrası kesiklerin veya yaraların iyileşmesi 4 – 6 hafta kadar sürer. Sezaryen doğum sonrası iyileşme sürecinde kendinizi rahatsız ve bitkin hissetmeniz normaldir. İyileşmeyi çabuklaştırmak ve iyi bir bakım için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir. ( Sezaryen Sonrası Duygusal Bakım )

1. Öncelikle sakin olun. Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. Ev işlerinizi bir başkasının yapmasına izin verin. İlk 2 hafta boyunca bebeğinizden daha ağır bir şey kaldırmaktan kaçının.

2. Karnınızı destekleyin. Yürürken veya ayaktayken iyi bir duruş sergileyin. Öksürme, hapşırma ve gülme gibi ani hareketlerde kesiklerinizin olduğu karın bölgenizi tutun.

3. Gerekirse ilaç alın. Hekiminiz ağrı ve acılarınızı hafifletmek için ilaç tavsiye edebilir. Birçok ağrı dindirici ilaçlar emziren kadınlar için güvenlidir.

4. Bol sıvı tüketin. Bol sıvı tüketmeniz doğum süresince kaybettiğiniz sıvıları geri almanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kabızlık sorunu yaşamanıza da engel olacaktır. Kabızlık sorunu yaşamamanız ve idrarınızı sık yapmanız olası bir idrar yolları enfeksiyonu riskinizi azaltır.

5. Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Eğer enfeksiyon belirtileri varsa hekiminize görünün. Enfeksiyon belirtileri şunlardır:

Kesik yerlerinde kızarıklık, şişkinlik veya akıntı olması

38 dereceden daha yüksek olan ateş durumu

Kesik yerlerinde ağrı ve acıda artış

Emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır?

Bebeğinizi sezaryen doğum sonrası hemen emzirmeye başlayabilirsiniz. Emzirme esnasında hissedeceğiniz rahatsızlığı azaltmak için bebeğinizi tutarken kesik yerinizin üzerine bir yastık koyun. Sezaryen doğum sonrası iyileşme sürecinde genelde aşağıdaki emzirme pozisyonları uygundur:

Futbol topu tutuşu: Bebeğinizi yan tarafınızda dirseğinizi bükerek sağ veya sol kolunuzun altında tutun. Bebeğin başını elinizle destekleyin. Kesik yerinizi desteklemesi için koyduğunuz yastığa bebeğinizi yan uzatın.

Yan yatarak emzirme tutuşu: Yan tarafınıza doğru yatın. Bebeğiniz de size doğru dönmüş olmalıdır. Bir elinizle bebeğinizi desteklerken diğer elinizle de göğsünüzü kavrayabilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası bebeğinizi emzirme konusunda sorun yaşarsanız yardım almak için bir emzirme danışmanına da danışabilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası ne gibi sorunlar olabilir?

Sezaryen sonrası iyileşme döneminde aşağıdaki sorunlar meydana gelebilir:

Vajinal akıntı: Sezaryen doğum sonrası ilk birkaç gün parlak kırmızı, ağır kan akışı olabilir. Bu akıntıda pıhtı da olabilir. Bu akıntı yavaş yavaş incelir ve daha sulu ve pembeden kahverengiye, sarıya veya beyaza dönüşebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için tampondan daha çok temizlik mendili kullanın. Eğer akıntınız fazlaysa ve 2 saatte 4 temizlik mendili kullandıysanız hekiminizle bağlantı kurun. Ayrıca ateşinizi de kontrol edin. 38 derece ( 100.4 F ) veya daha yüksek ateş durumunda da hekiminize danışın.

Kasılmalar: Sezaryen doğum sonrası ilk birkaç gün kasılmalar hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar sıklıkla adet kasılmalarına benzer. Bu kasılmalar aşırı kanamayı engellemeye yardımcı olabilir. Eğer gerekirse hekiminiz ağrı hafifletici bir otc ilaç tavsiye edebilir. Ateşiniz varsa veya karın bölgenize dokununca hassasiyet hissediyorsanız hekiminizle görüşün. Bu bir uterus enfeksiyonu olabilir.

Göğüslerde acı: Sezaryen sonrasında birkaç gün göğüsleriniz daha katı, hassas ve şişkin olabilir. Bu tıkanma olarak bilinir. Bu rahatsızlığı hafifletmek için bebeğinizi emzirebilirsiniz ve göğüslerinize soğuk bir kese veya buz paketi uygulayabilirsiniz. Ağrı giderici otc ilaçlar da yardımcı olabilir. Eğer bebeğinizi emzirmiyorsanız spor sütyeni gibi sıkı ve destekleyici bir sütyen giyinin. Bu göğüslerinizdeki süt üretimini azaltarak aşırı şişkinlik ve hassasiyeti hafifletir. Göğüslerinize ovma yapmayın. Bu süt üretiminizin artmasına yol açabilir.

Süt sızıntısı: Eğer emzirme aralarında göğüslerinizden süt sızıntısı oluyorsa sütyeninizin içine emzirme pedi koyun. Her emzirme sonunda pedleri değiştirin.

Saç dökülmesi ve ciltte değişmeler: Gebelik sürecinde yüksek hormon düzeyleri saç büyümesini artırır ve normal saç dökülmelerini beklemeye alır. Bu durum saçların daha gür görünmesine neden olur. Doğum sonrasında ise saç büyümesi azalır ve aşırı biriken saçlar dökülmeye başlar. Doğum sonrası saç dökülmesi normalde 6 ay içinde durur. Aynı zamanda ciltteki çatlakların rengi kırmızıdan gümüş rengine döner. Gebelik boyunca oluşabilecek ciltteki koyulaşmalar ( gebelik maskesi ) yavaşça ortadan kaybolur.

Ruh hali değişmeleri: Doğum kadınlarda ruh hali dalgalanmalarına, sinirliliğe, üzüntüye ve endişe durumlarına yol açabilir. Birçok yeni doğum yapmış annede düşük düzeyde depresyon görülebilir. Buna bebek hüznü de denilmektedir. Bebek hüznü normal olarak 1 – 2 hafta içinde geçer. Bu zaman zarfında kendinize iyi bakmanın gerekir. Başka insanların psikolojik desteğini almak da size oldukça iyi gelecektir. Diğer insanların size her konuda yardımcı olmasına da izin vermeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca bu ruh hali değişmeleri içn hekime danışmanız da gerekir.

Lohusalık depresyonu: Eğer şiddetli ruh hali dalgalanmaları yaşıyorsanız, iştah kaybınız varsa, aşırı bitkinlik hissediyorsanız, yaşamdan zevk alma konusunda sorun yaşıyorsanız muhtemelen sizde lohusalık depresyonu sorunu gelişmiş olabilir. Eğer depresyon belirtilerinden şüpheleniyorsanız hekime danışmalısınız. Çünkü depresyon sorunu hem kendi bakımınızı hem de bebeğinizin bakımını olumsuz etkiler.

Kilo kaybı: Sezaryen sonrası yavaş yavaş eski kilonuza döneceksinizdir. Ama ilk zamanlar vücut biçiminizden hoşnut olmayabilirsiniz. Hekiminizin önereceği egzersizleri düzenli olarak yaparak zaman içinde eski kilonuza ve vücut biçiminize dönebilirsiniz.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu