Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildi dıştan etkileyen faktörleri iyi yönetmek gerekir. Bilindiği gibi cildin yaşlanmasında ve sağlığında içten ve dıştan gelen olmak üzere iki tür etken söz konusudur. İşte biz insanların yapabilecekleri şeyler dıştan gelen faktörler ile ilgilidir. Kişinin bu faktörlere dikkat etmesi ve iyi yönetmesi sağlıklı ve güzel bir cilt için gerekli şartlardır.

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler 

1. Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazlarından birisi düzenli olarak spor ve egzersiz yapmaktır. Düzenli olarak egzersiz yapılması damarlarımızdaki kanın vücutta daha iyi dolaşmasını sağlar. Kan dolaşımının iyi olması tüketilen besinlerin daha iyi sindirilmesine ve emilimine yardımcı olur.


Düzenli egzersizin ilk aşamalarında kişinin cildi daha sağlıklı bir görünüm almaya başlar. Sonrasında ise cilt sürekli olarak kendini yenilemeye başlar Bunun anlamı ciltteki hücrelerin yenilenmesidir. Yenilenen hücreler elbette ki yaşlanmayı geciktirir. Tabi egzersiz yaparken kişinin bulunduğu yaş dönemini de dikkate alarak yapmak gerekir. Genç bir insanın yapacağı egzersizle daha olgun yaştaki bir kişinin yapacağı egzersizin şekli ve dozu farklı olacaktır.


Açık havada da egzersiz yeterince temiz hava ve oksijen depolamak için elverişli olabilir. Fakat güneşin yoğun olduğu ve sıcaklığın kendini iyice hissettirdiği öğlen saatlerinde spor yapmak cilt için zararlı tesirler yapacaktır. Dolayısıyla açık havada spor yaparken güneş faktörünü de değerlendirmek gerekir.


2. Beslenme konusunun da sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmada etkisinin olduğu bilinmektedir. Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden dolayı vücutta bazı zararlı maddeler açığa çıkar. Vücuttaki böbrek, karaciğer ve bağırsak gibi organlar vasıtasıyla atılır. Fakat dengesiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak bu organlarda sorunlar oluşabilir ve bu organların istenilen şekilde çalışmasında sorun oluşabilir. Bu da vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını engeller veya sorunlu olur.


Ayrıca sigara ve alkol kullanımı, aşırı yağlı yiyecekler tüketme gibi etkenler de böbrek, karaciğer ve bağırsakların düzenli olarak çalışmasını engeller. Düzenli olarak çalışmayan bu organlardan dolayı ciltte çeşitli lekeler ve sorunlar oluşabilir. Kafeinli içeceklerin de bu yönde olumsuz bir etkisi vardır.


Sağlıklı ve düzenli beslenme, yetersiz beslenme değildir. Kişi yeterince beslenmelidir ve alması gereken proteinleri, vitaminleri ve mineralleri almalıdır. Aksi halde ciltte yine sorunlar oluşabilir. Örnek vermek gerekirse; yeterince protein almayan bir kişinin cildi daha solgun, cansız ve kuru görünür. Yeterince C vitamini almayan kişinin cildi soluklaşır ve güçsüzleşir. Yeterince A vitamini almayan kişinin cildi kuru görünür ve cilt daha hızlı yaşlanır. Aynı şekilde diğer vitaminlerin eksikliklerinde de pürüzlü ciltler, kuru ve solgun ciltler, ciltte çatlaklar gibi durumlar oluşur.


Sağlıklı bir cilt için çinko minerali, beta-karojen ve E vitamininin de önemli olduğu bilinmektedir. Bu amaçla beslenmede taze meyve ve sebzelere ağrılık vermek, balık tüketmek, bakliyatlardan beslenmek çok önemlidir. Ayrıca yemeklerde saf zeytinyağı kullanmak da cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Çünkü saf zeytinyağı önemli bir yağ asididir.


Gün içinde bol bol su içmek cildi nemlendirir ve toksinlerden arındırır. Özellikle cildi kuruyan ve çatlaklar oluşan kişiler gün içinde bol bol su içmelidir.


3. Güzel ve sağlıklı bir cilt için düzenli ve yeterli uyumak da gereklidir. Düzenli ve yeterince uyumayan kişilerin ciltleri sorunlu görünür. Kişi uyuyunca uyku sırasında ciltteki hücrelerde yenilemeler olur. Böylelikle cildin yaşlanması daha geç olur.


4. Yapılan araştırmalar iyi bir nefes alıp verme egzersizinin de güzel ve sağlıklı bir ciltte etkili olduğunu ortaya koymuştur. Öncelikle yapılması gereken doğru nefes alma yöntemini uygulamaktır. Doğru nefes alma vücuda bol oksijen girmesini, doğru nefes verme ise aldığımız nefesten dolayı açığa çıkan karbondioksiti dışarı atmamız için önemlidir.


Doğru nefes alıp vermenin cilt için önemli faydası vardır. Doğru nefes almada burundan nefes alarak oksijeni karnımıza kadar doldurmak gerekir. Sonra aldığımız nefesi biraz tuttuktan sonra yavaş bir şekilde veririz. Alınan nefes ağızdan verilmelidir. Ayrıca nefes verirken ciğerlerden tamamen atılmalıdır. Bilindiği gibi iyi bir nefes alıp verme egzersizi stresle mücadelede de etkili bir yoldur. Stresinde cilt üzerindeki olumsuz etkileri bulunmaktadır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu