Saç Dökülmelerine Karşı Doğal Çözümler

Saç Dökülmelerine Karşı Doğal Çözümler

Saçlarınızı tarayınca fırça tellerinde normalden daha fazla saç teli olmasının birkaç nedeni vardır. Vitamin eksiklikleri, tiroid problemleri, menopoz gibi sorunlar saç dökülmelerinin nedenleri olabilirler.

Eğer saç kayıplarına neden olan bir tıbbi sorun varsa bu sorunun tedavi edilmesi gerekir. Saç dökülmelerine neden olan faktör iyi tespit edilirse çözüm de kolaylaşmış olacaktır.

Aşağıda saç dökülmelerine karşı etkili olabilecek doğal çözümler belirtilmiştir.

Beslenme

Işıldayan gözler ve parlayan saçlara sahip olmak için beslenme faktörü oldukça önemli bir konudur. Saç kayıplarının önüne geçmek için daha iyi beslenmenin, sağlıklı besinlerin ve saç salığını direkt olumlu etkileyen besinlerin tüketilmesi gerekir. Beslenmede vitamin, mineral ve protein alımının önemli olduğunu bilmek gerekir.

Proteinler saçları güçlendirmede ve desteklemede değerli bir işleve sahiptirler. Bu yüzden protein yönünden zengin besinleri ( et, süt ve süt ürünleri, fasulyegiller ) mutlaka tüketmek gerekir.

Kuruyemişler, yumurta ve balık da saç sağlığına oldukça katkı sağlayan besinlerdir. Bunlar omega 3 yağ asitleri yönünden zengindirler. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltırlar ve kafa derisini daha sağlıklı yaparlar.

Her gün çeşitli besin gruplarından yiyecekleri tüketmeye özen göstermek gerekir. Besin çeşitliliği önemlidir. Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketimi olmalıdır.

Saç dökülmelerine kansızlık sorunu da yol açabilir. Bu noktada demir mineralinin önemi ortaya çıkar. Eğer kişide demir eksikliği anemisi varsa demir destekleri de hekim tarafından önerilebilir. Ayrıca demir içeren besinlerin tüketimine de önem verilmelidir.

Metabolik bir bozukluk da saçlarda kırılma, dökülmelere ve ayrıca tırnaklarda da kırılmalara yol açabilir. Böyle bir durumda çinko minerali ve biotin vitamini ön plana çıkar. Eğer hekim tavsiye ederse bu desteklerden almak gerekir. Biotin ve çinko barındıran besinleri de tüketmek oldukça fayda sağlayacaktır.

Vitamin ve mineral destekleri

Saç dökülmelerine karşı vitamin ve mineral destekleri alımı konusunda mutlaka hekimin tavsiyesi gerekir. Hekim bu vitamin ve mineral desteklerinin yan etkilerini bilir. Çünkü saç dökülmesi sorunu olan kişilerin kullandıkları ilaçların bu vitamin ve mineral deestekleriyle birleşimi kişi için sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Vitamin ve mineral desteklerinin ayrıca mutlaka güvenilir olması gerekir.

Saç bakımı

Lastik bantlar, saç boyaları, permalar saçlar için zararlı olabilir. Eğer saç inceliyorsa saçın kırılma ve dökülme riski vardır. Saçlara nazik davranmak gerekir. Saçı çok fazla fırçalamak ve yıkamak olumsuz bir etki yaratır.

Stres

Saç dökülmeleri özellikle bir kadın için oldukça stresli olabilir. Yaşanan bir stres saçlardaki dökülmeyi hızlandırır ve artırır. Bu yüzden bu konuda üzülmeye başlamadan önce hekimi görmekte fayda olabilir. Çünkü saç dökülmesi bazen bazı durumlardan dolayı normal olarak kabu edilmektedir. Hekim buna karar verecektir. Menepoz döneminde, gebelik sürecinde saç dökülmeleri normal kabul edilmektedir. Bu yüzden üzülmemek ve stresi azaltmak saç kayıplarını azaltmada etkili olabilir.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu