Romatoid Artrit, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Artrit bir eklemde meydana gelen iltihasplanma anlamına gelen genel bir terimdir. Eklem iltihaplanmasında kızarıklık, sıcaklık basması, şişme ve eklem içinde ağrı ve sızı olur. Romatoid artrit vücudun her iki yanında ( ellerde, bileklerde, dizler ve dirseklerde ) meydana gelen kronik iltihaplanmadır.

 

Eklemlerin etkilenmesine ek olarak romatoid artrit bazen cildi, gözleri, akciğerleri, kalbi, kanı ve sinirleri de etkileyebilmektedir.

 

Romatoid artritin belirtileri nelerdir?

 

Eklemlerde ağrı, acı ve şişlik

Katılaşma ( özellikle sabahları veya uzun süreler oturunca )

Yorgunluk

Sabahları uyuşukluk

Hareket kısıtlığı

Eklemlerde şekil bozukluğu

 

Romatoid artrit hastalığının başlangıcında hastada halsizlik, iştah kaybı ve kilo kaybı gibi genel beliritler de görülür.

 

Romatoid artrit herkesi farklı şekillerde etkileyebilir. Bazılarında eklem iltihaplanması durumu yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Bazılarında ise hızlı bir şekilde ilerler.

 

Romatiod artrit daha çok kimlerde görülür?

 

Romatoid artrit immün sistemler ilgili bir bozukluktur. Kadınlarda erkeklere göre daha yaygın görülür. Fakat erkekler semptomları daha ağır yaşayabilirler. Romatoid artrit genelde orta yaşlı insanlarda görülür. 40 yaşından sonra görülme sıklığı artar. Fakat gençlerde ve yaşlı insanlarda da oluşabilir. Anne veya babsında romatiod artrir görülen kişilerde görülme ısklığı daha çoktur.

 

Romatoid artrite yol açan etkenler nelerdir?

 

Romatoid artritin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat genetik, çevresel ve hormonal faktörlerin bunda etkili olduğu düşünülmektedir. Bazı teorilere göre ise bir vürüs veya bakterinin bağışıklık sistemini etkilemesinin eklemleri etkileyebildiği ve bunun da romatoid artrite yol açabileceği belirtilmektedir. Ayrıca kimi uzmanlar da sigara kullanımının romatoid artrit oluşumunu tetikleyebildiğini düşünmektedir.

 

Romatoid artrit nasıl teşhis edilir?


Aşağıdaki faktörlere bakılarak teşhiste bulunulur.

 

Özellikle ellerdeki eklemlerde ağrı ve acı

Sabahları eklemlerde sertleşme olması

Cilt altında nodüller ve yumrular olur

Radyolojik bulgulara bakılır

Kan testi yapılır

 

Kan testinde kanda romatoid faktör olarak adlandırılan bir faktörün pozitif çıkması romatoid artrit teşhisi için çok önemlidir.

 

Romatoid artrit nasıl tedavi edilir?


Romatoid artritin tedavisi için farklı yöntemler bulunmaktadır. İlaç tedavisi, hastanın dinlenmesi, egzersiz ve cerrahi yöntemler uygulanır. Tedavinin biçimi birkaç föktöre göre değişir. Tedavide hastanın yaşı, genel sağlık durumu, tıbbi geçmişi ve iltihaplanmanın şiddeti göz önüne alınır.

 

Romatoid artrit ilaçları

 

Birçok romatoid artrit ilacı bulunmaktadır. Bunlar ağrı, acı, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yöneliktir. Bu ilaçların bazıları hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya veya engel olmaya da yardım eder.


Romatoid artritte dinlenme ve egzersiz neden önemlidir?


Dinlenme ve egzersiz dengesi hastalığın tedavisinde önemlidir. Dinlenme eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardım eder. Eklemlerdeki iltihaplanma azaldığı zaman iyi bir egzersiz programıyla eklemlerin esnekliği artırılır ve eklemleri çevreleyen kaslar güçlendirilir.

 

Romatoid artritte cerrahi yöntem ne zaman ihtiyaç haline gelir?

 

Eğer eklemlerdeki tahribat ileri derecedeyse veya semptomlar ilaçlarla kontrol altına alınamıyorsa cerrahi yöntem düşünülebilir. Cerrahi yöntemle zarar görmüş eklemlere fonksiyonlarını yeniden kazanmaları sağlanır.

 

Romatoid artrit iyileştirilebilir mi?

 

Romatoid artrit her ne kadar iyileştirilemese de erken ve esaslı bir tedavi hastalığın ilerlemesini engeller ve semptomları hafifletir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu