Romatoid Artrit Komplikasyonları

Romatoid Artrit Komplikasyonları

Romatoid artrit vücdun diğer yerlerini de olumsuz etkieyebilen bir hastalıktır. Gözleri, akciğerleri, cildi, kalbi, damarları ve diğer organları olumsuz etkileyebilir. Ayrıca romatoid artrit tedavisi için alınan ilaçların da yan etkileri olabilir. Romatoid artrit hastalığı duygusal olarak da kişiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Romatoid artrit hastalarının birçoğunda depresyon sorununa da rastlanmaktadır.

 

Romatoid artrit komplikasyonlarını yönetmek için hastalığın erken teşhisi ve uygun bir tedavi çok önemlidir.

 

Cilt üzerindeki etkileri

 

Romatoid artrit hastalarının bir bölümünde ciltte romatoid nodülleri denilen yumrular meydana gelmektedir. Genelde deri altında oluşur. Özellikle dirsek, kolun ön kısmı, topuk ve parmaklarda meydana gelir. Bu nodüller yaşav yavaş belirebileceği gibi aniden de ortaya çıkabilir.

 

Damar iltihabı durumunda ciltte değişiklikler meydana gelebilir ve ülser oluşumu gözlenebilir.

 

Romatoid artrit ciltte döküntülere de yol açabilir. Ciltte yara, döküntü gibi değişiklikler olursa hekime danışmak gerekir.

 

Göz komplikasyonları

 

Romatoid artrir birkaç şekilde gözleri etkileyebilir. Gözdeki episklera tabakasında ( Gözün beyaz tabakasını çevreleyen ince zar )  iltihaplanma oluşabilir. Bu durum romatoid artritin yaygın komplikasyonlarından birisidir. Genelde hafif seyreder. Fakat gözde kızarıklık ve acıma hissi olur.

 

Göz akının iltihaplanması daha ciddi bir durum yaratır. Görme kaybına yol açabilir. Göz komplikasyonunda mutlaka hekime danışmak gerekir.

 

Romatoid artrir sjögren sendromu riskini artırmaktadır. Sjögren sendromu göz yaşı ve tükrük bezlerinin tutulumuna yol açan bir hastalıktır. Gözlerde ve ağızda kuruma olur. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi kendi kendine zarar verir. Tedavi edilmezse gözdeki kuruluk enfeksiyona yol açabilir. Romatoid artrit hastalarının düzenli olarak göz kontrolü yaptırıp yaptırmamaları konusunda hekine danışmaları gerekir.

 

Kalp ve kan damarı hastalığı

 

Romatoid artrit hastası insanlarda kalbi çevreleyen zarda iltihaplanma olabilir. Bu da kalbin fonksiyonlarının uygun bir şekilde çalışmasını olumuz etkiler. Kalp kası iltihaplanması ise nadir görülen bir komplikasyondur.

 

Romatoid artrit için kullanılan ilaçlar kalbi zayıflatabilir. Yapılan son araştırmalarda romatoid artrit hastası kişilerde kalp krizi riskinin arttığı saptanmıştır. Ayrıca bu kişilerde inme riski de artmaktadır.

Kan damarlarının iltihaplanması ( vaskülit ) pek yaygın değildir. Fakat ciddi bir komplikasyondur. Bu durum yaygın olarak deriyi besleyen küçük kan damarlarını etkiler. Fakat birçok organı da etkileyebilir. Bunlar arasında gözler, kalp ve sinirler de bulunmaktadır.

 

Kan hastalıkları

 

Birçok romatoid hastasının kırmızı kan hücrelerinde azalma yaşanabilmektedir. Bu kansızlık olarak bilinir. Kansızlık bitkinlik, kalp atımlarında hızlanma, nefes darlığı, baş dönmesi, bacak krampları ve uykusuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir.

 

Romatoid artrit felty sendromuna da yol açabilir. Fakat bu durum yaygın değildir. Felty sendromunda dalak büyümesi olur ve beyaz kan hücrelerinin sayısı düşük olur. Felty sendromu ayrıca lenfoma riskini artırabilir.


Akciğer problemleri

 

Romatoid artrit akciğerleri kaplayan zarı etkileyebilir ve burada sıvı birikmesine yol açabilir. Akciğerlerde romatoid nodülleri oluşabilir. Bu nodüller birçok durumda zararsızdır. Fakat kanlı öksürük, enfeskiyon ya da plevral efüzyonada yol açma ihtimali bulunmaktadır.

 

Romatoid artrit tedavisi de akciğerleri olumsuz etkileyebilir. Örneğin tedavide kullanılan metotreksat akciğer problemeine yol açabilir. Bunun sonucunda nefes darlığı, öksürük ve ateş görülebilir.

 

Enfeksiyonlara yatkınlık

 

Romatoiğd artritli insanlar enfeskişyonlara daha yatkındırlar. Bunda bağışıklığı baskılayan ilçaların etkisi olabilir.

 

Duygusal etkiler

 

Kronik bir hastalıkla yaşamak insanlar için oldukça yıpratıcı olur. Bu durum fiziksel olduğu kadar duygusal yönden de insanları etkiler. Yapılan araştırmalarda romatoid artrit hastası olan insanların %11 inde orta ve şiddetli düzeyde depresyon belirtileri görülmüştür.

 

Romatoid artrit komplikasyonlarından korunmak için ne yapmalı?

 

Öncelikle eğer depresyon, göğüs ağrısı, göz kuruluğu ve diğer belirtiler var ise bunu romaroid artrit hastalığını tedavi eden hekime mutlaka söylemek gerekir. Çünkü bu hastalıklar romatoid artritin komplikasyonları olabilir. Her ne kadar bu belirtilen komplikasayonlar farklı hekimlerin tedavisini gerektirse de bunları bilmek ve tedavilerini yapmak oldukça önemlidir. Ayrıca hastalığı kontrol altına alma, yan etkilerini azaltma ve ilerlemesini durdurmak için gereklidir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu