Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Öksürük tedavisinde ilk adım öksürüğe neden olan temel etmeni tespit etmektir. Öksürük nedeni tespit edildikten sonra tedavisine geçilir. Aşağıda öksürüğün olası nedenleri belirtilmiştir.

Virüsler:Soğuk algınlığı ve grip virüsleri en yaygın öksürük nedenidir. Bu tür öksürüklerin çoğu ( bir kısmı haftalar sürebilir ) birkaç gün içinde geçer. Genelde kuru öksürük şeklindedir. Sürekli öksürük akciğerlerde tahrişe de neden olabilir. Böylelikle daha fazla öksürük oluşabilir.

Alerjiler ve astım: Astım ve alerjik durumlar da öksürüğe yol açabilir. Astım ve alerjik durumlarda alerjenler akciğerlerin aşırı çalışmasına neden olur. Çünkü akciğerler alerjenleri öksürük yoluyla dışarı atmaya çalışır.

Tahriş ediciler: Alerjik bir durum olmasa bile bazı tahriş edici etkenler ( soğuk hava, sigara dumanı, güçlü parfümler ve kokular ) öksürüğü tetikleyebilir.

Burun içi akıntı: Burunda tıkanıklık varsa burundaki mukus burundan boğaza doğru akabilir. Boğaza mukus akıntısı öksürüğü tetikleyebilir. Bu gibi durumlar, grip, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonu, alerjiler gibi sorunlarda gelişebilir.

Asit reflüsü: Mide ekşimesi veya asit reflüsünde mide asitleri boğaza doğru gelir. Bu asitler boğazı tahriş ederek öksürüğe neden olabilir.

Diğer nedenler: Akciğer iltihaplanması, uyku apnesi, ilaçların yan etkisi, diğer sağlık sorunları gibi nedenler öksürüğü tetikleyebilir.

Öksürüğün tedavisi nasıl olur?

Öksürüğün tedavisi nedene göre değişir. Aşağıda öksürüğün olası tedavi şekilleri belirtilmiştir.

İlaçlar: Öksürüğün tedavisinde kullanılan yaygın çözümlerden birisidir.

Evde doğal çözümler: Evde uygulanan doğal çözümler ( ılık sıvı içmek, ılık nemli hava solumak, öksürük damlası yardımcı olabilir. Bal öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Sıcak bir çayın içine bir yemek kaşığı bal katmak öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur.

Tetikleyicilerden kaçınmak: Astım gibi alerjik durumu olanlar evin içini mümkün olduğunca alerji tetikleyicilerden temiz tutmalıdırlar. Örneğin acil hayvanlar en azından yatak odasından uzak tutulabilir. Bu önlemler daha iyi hissettirecektir.

Başka bir sorunun çözümü: Öksürüğe yol açan bir sorun varsa bu sorunun tedavisi gerekir. Bu sorunlar uyku apnesi, asit reflü, mide ekşimesi veya diğer sağlık sorunları olabilir.

Öksürükte ne zaman hekime görünmelidir?

Öksürüklerin çoğu zararsızdır. Fakat kişi teşhisi asla kendisi koyup, tedavisini yapmamalıdır. Eğer öksürük 1 hafta sonra iyiye gitmiyorsa hekime görünmek gerekir. Ayrıca aşağıdaki belirtilerde mutlaka hekime görünmelidir.

Solunum sorunu, göğüste ağrı, kronik mide ekşimesi, kanlı öksürük, ateş, gece terlemesi, uyku sorunu ( uyuyamama, sık uykudan uyanma v.b. )Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
Öksürük 2016-10-07 09:21:17

Bal ile öksürüğümden kurtuldum çok teşekkür ederim . Öksürük hakkında faydalı bulduğum bir site daha var bakmanızı tavsiye ederim. http://www.oksuruknasilgecer.com/