Öfkeyi Kontrol Altına Almak

Öfkeyi Kontrol Altına Almak

İnsanlar birçok sebepten dolayı öfkelenebilirler. Öfkelenmek normal bir duygudur. Önemli olan öfkeyle baş edebilmek ve onu kontrol altına alabilmektedir. Zaten sorun kişinin öfkelenmesi değil, öfkelendiği zaman takındığı tavır, gösterdiği davranış ve sarf ettiği sözlerdir. Dolayısıyla öfkeyi kontrol etmek yapılması gereken davranıştır.

Peki öfke anında nasıl davranılmalıdır?

1. Öfkelendiğiniz an dikkatinizi başka yöne verin. Başka bir şey düşünün. Birkaç kez derin derin nefes alın.

2. Bir kişiye öfkelendiğiniz zaman bulunduğunuz yeri kısa bir süreliğine terk edin. Biraz sakinleşin ve sonra yine gelin.

3. Tepki vermeden önce iyice düşünün. Bu anlık bir olaydır. Bu düşünme süresi size öfkenizi yatıştırma ve düşüncenizi başka yöne çekme fırsatı verecektir. Öfke anında sarf edilen kırıcı sözler, istenmeyen davranışlar genellikle anlıktır ve düşünülmeden yapılırlar.

Bazı insanlar diğerlerine göre daha öfkeli bir yapıdadırlar. Bu öfke kişinin artık günlük yaşamının bir parçası olmuştur. Fakat bu sürekli öfkeli yapı kişiyi hem psikolojik, hem sosyal hem de fiziksel olarak etkileyebilen bir durumdur.

Bu durumda öfkeyi kontrol altına almak için günlük yaşamda bazı değişiklikler de yapmak gerekecektir. Bunları şöyle belirtmek mümkündür:

1. Son yıllarda yoga, meditasyon gibi uygulamalar oldukça yaygınlaştı. Bu tür aktivitelerle öfkeyi kontrol altına almak, sakinleşmek, daha uysal bir yapıya kavuşmak mümkündür.

2. Kimi insanlar kendini bazı özel uğraşlara, hobilere adamıştırlar İnsanlar bu tür şeylerle uğraşırken kendilerini odlukça rahatlamış ve hafiflemiş hissederler. Bir nevi sinirlerinden arınırlar. Resim yapmak, el sanatları ile uğraşmak, müzik aleti çalmak oldukça rahatlatıcı etkinliklerdir.

3. Artık egzersizin stresi yenmek ve mutluluk hormonu salgılamada rol oynadığını biliyoruz. Her gün düzenli olarak egzersiz yapmaya özen göstermelidir.

4. Sizde strese yol açan, öfke uyandıran şeylerden, konulardan ve insanlardan uzak durmaya çalışın. Örneğin; eğer bir arkadaşınız size sürekli mutsuzluk aşılıyorsa ve sizi daha öfkeli yapıyorsa, onunla konuşarak bu sorunları çözemiyorsanız, ilişkilerinizi sınırlayabilirsiniz. Önemli olan sizin kendinizi iyi hissetmenizdir.

5. Alkol de kişideki öfke katsayısını artırmakta ve kişiyi daha saldırgan biri haline getirmektedir. Alkolden uzak durmak en iyisidir.

6. Sorunlarınızı başkalarıyla da paylaşmaya çalışın. Kendinizi anlatın. Her şeyi içeride biriktirmeyin. İnsanların anlatmaya ve anlaşılmaya ihtiyaçları vardır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu