Mutluluk İçin İpuçları

Mutluluk İçin İpuçları

Nasıl mutlu olacağınızı biliyor musunuz? Yoksa mutluluğun sizi bulmasını mı bekliyorsunuz?

Mutluluğun size gelmesi sihirli değnekle olacak bir şey değildir. Onu bulmanız için bir şeyler yapmanız gerekir. Bu konuda ekip biçebileceğiniz bir şeyler mutlaka vardır.

Bilim bize ne söylüyor

Mutluluk üzerine yapılan araştırmalara göre insanlar mutlu olmayı öğrenebilirler. En azından daha mutlu olmayı başarabilirler.

İnsanlar genelde zengin, güzel, stressiz kişilerin daha mutlu olduğunu düşünürler. Fakat bilimsel araştırmalar böyle söylememektedir. Bu insanlar diğer insanlara göre daha mutlu değiller.

Bilimsel araştırmalar göre insanları mutlu yapan etkenler genelde daha farklı. Araştırmalar aşağıdaki etkenlerin insanları daha mutlu ettiğini ortaya koyuyor.

Aile ve arkadaş ilişkileri

Takdir edilmek

Hayata iyimser bir bakış açısı

Bir amaca sahip olma

Anı yaşamak

Eğer mutluluğu arıyorsanız seçimlerinizin, düşüncelerinizin ve davranışlarınızın mutluluk düzeyinizi etkilediğini bilmelisiniz. Bunun sihirli bir anahtarı yok. Fakat mutluluk düzeyinizi yukarı çekebilirsiniz.

Peki mutlu olmak için ne yapmalısınız?

İlişkilerinize yatırın yapın

Mutlu insanlarla iletişim kurun ve ilişkilerinizi geliştirin. Sizin ruh halinizi kötü etkileyen insanlarla aranıza mesafe koyun.

Aileniz ve arkadaşlarınız sizin zor anlarınızda size destek olacak, başarılarınızı ve üzüntülerinizi sizinle paylaşacak olan kişiler. Bu ilişkilerinize önem verin ve güçlü tutun. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi size kötü enerji veren arkadaşlarınızla da aranıza mesafe koyabilirsiniz. Çünkü kötü duygular uyandıran, olumsuz enerji veren arkadaşlar kimi zaman en önemli mutsuzluk kaynağı olabilirler.

İnsanlara minnettarlığınızı belirtin

İnsanlara yaptıkları iyi şeylerden dolayı, söyledikleri güzel sözlerden dolayı onlara minnettarlığınızı belirtin. Teşekkür edin. Onları yüceltin. İyiliklerine karşılık vermeye çalışın, takdir edin. Sizin de diğer insanlara yardımcı olmanız size oldukça olumlu yansıyacaktır.

İyimserliğinizi artırın

Hayata karşı iyimser bakış açısı geliştirin. Bir polyanna olmanıza gerek yok. Fakat hayata pozitif açıdan bakmak mutluluğu artıran oldukça önemli bir etken. Mutlu insanların önemli özelliklerinden birisi de iyimser bir insan olmaları.

Eğer doğal yapınızdan dolayı iyimser bir insan değilseniz, kötümser düşüncelerinizi değiştirmeniz zaman alabilir. İşe sizi kötümser yapan düşüncelerinizi veya şeyleri tespit ederek başlayın. Sonra kendinize aşağıdaki soruları sorarak adımlarınızı atın.

Bu durum benim düşündüğüm kadar gerçekten kötü mü?
Bu kötü duruma bakmak için başka bir yol var mı?
Gelecekte kullanabileceğim bu tecrübelerden ne öğrenebilirim?

Amacınızı tespit edin

Bir misyonu başarmak veya bir amaca ulaşmak için çabalayan insanlar, hiçbir amacı ve özlemi olmayan insanlardan daha mutludur.

Bir amaca sahip olmak kişiye hedef gösterir, harekete geçirmenin ön şartıdır. Amaç sahibi olmak kişinin öz saygısını da olumlu etkiler.

Eğer kendinize bir amaç belirlemediyseniz aşağıdaki soruları kendinize sorarak işe başlayın.

Beni heyecanlandıran ve bana enerji veren şey nedir?
Hayatta başardığım gurur verici şeyler nelerdir?
Başka insanların beni nasıl hatırlamalarını istiyorum?

Anı yaşayın

Daha az stresli veya daha az meşgul olduğunuzda sevinçlerinizi yaşamayı ertelemeyin. Çünkü o gün belki uzun bir süre gelmeyebilir. Bunun aksine her gün yaşamdan zevk almanızı sağlayacak küçük fırsatlar yaratmaya çalışın. Şu andaki pozitif şeylere odaklanın. Gelecekteki stresli ve üzüntü verici olabilecek şeyleri veya durumları düşünmeyin. Onlara zaten sıra gelecektir. Şu an kendinizi mutlu hissediyorsanız veya mutlu hissetmek için bir fırsatınız varsa onu değerlendirin.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu