Mide Bulantısı İçin Zencefil

Mide Bulantısı İçin Zencefil

Zencefil yemeklerde veya tıbbi amaçlı olarak birçok sağlık sorununa faydalı olan önemli bir bitkidir. Zencefil mide ağrısı, mide bulantısı ve ishal gibi daha birçok sorunda kullanılmaktadır.


Ayrıca sindirim sorunları için de destek besin olarak kullanılmaktadır. Fakat en önemli özelliği mide bulantılarına karşı doğal bir koruma sağlamasıdır. Zencefil genelde taze ve kurutulmuış kök, tablet veya kapsül olarak kullanılır.


Zencefili kökünü bitki çayı olarak kullanmak için zencefil kökü dilim halinde kesilir ve çaydanlığa koyulur. Sonra üzerine sıcak su dökülerek 10dk. bekletilir ve içilir. Tatlandırma için içine istenirse bal da koyulabilir.


Zencefil hangi hastalıklarda kullanılır?


Araba tutması: Yapıaln bazı araştırmalarda araba tutmasına sorununa karşı zencefilin kusmayı azalttığına yönelik bulgular elde edilmiştir.


Gebelik döneminde kusma ve mide bulantıları: Gebelik döneminde kısa sürelerle ve tavsiye edilen dzoda kullanılacak zencefilin mide bulantısı ve kusma konusunda güvenli ve etkili olabileceğine dair bulgular elde edilmiştir.


Kemoterapi sonrası mide bulantıları: Yapıaln kanser arasştırmalarında zencefil kemoterapi sonrasında kanser hastalarında görülen mide bulantılarının şiddeti ve süresini azaltabildiği ortaya çıkmıştır.


Ameliyat sonrasında: Kimi bazı araştırmalarda zencefilin ameliyat öncesinde alınması amilyat sonrasında görülebi,lecek mide bulantısı ve kusmaları azalttğına dair bulgular elde edilmiştir.


Kemik iltihabı: zencefilin kemik iltihabına iyi geldiğinigösteren bazı araştırmalar bulunsa da bu konuda net bir fikir bulunmamaktadır.


Romatizma hastalığı: Romatizma hastalığında da zenzefilin hastalara yardımcı olduğna dair araştırmalar bulunmaktadır. Fakat bu konuda kanırlanmış kein bir
bilimsel veri bulunmamaktadır.


Kilo verme: Kilo verme konusunda zencefilin yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Fakat bu fikri destekleyen başka araştırmalara da ihtiyaç vardır.


Zencefil ayrıca iltihap gidermek, bronşit, bazı kanser hastalıkları, soğuk algınlığı, öksürük gidermek, depresyon, ishal, yüksek kolesterol, grip, baş ağrısı, kalp hastalığı, hepatitler, yüksek kan basıncı, böbrek hastalığı, düşük kan basıncı, sıtma, yılan sokması, mide ağrısı, diş ağrısı ve ülser durumlarında da kullanılabilmektedir.


Zencefilin yan etkileri nelerdir?


Gaz, şişkinlik, kalp çarpıntısı yan etkiler görülebilmektedir. Fakat bu yan etkiler zencefilin toz halinde alınması durumunda daha sık ortaya çıkmaktadır.


Bir hastalığa karşı zencefil almadan önce mutlaka hekime danışmakta fayda vardır.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu