Lateks Alerjisi, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Lateks Alerjisi, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Lateks doğal kauçuk veya kauçuk olarak da bilinir. Afrika ve Güneydoğu Asya’da bulunan kauçuk ağacının sütlü özsuyundan üretilir.

Lateks alerjisi doğal kauçukta bulunan maddelere karşı vücudun geliştirdiği alerjik bir reaksiyondur. Kauçuk eldivenler temel alerjik reaksiyon kaynağıdır.

Lateks alerjisinin nedeni nedir?

Lateks alerjisinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat latekse sürekli maruz kalmanın ve kauçuk ürünlerin lateks alerjisi belirtilerini tetiklediği düşünülmektedir. Sağlık çalışanlarının %5 inde lateks alerjisi bulunmaktadır.

Aşağıdaki sorunları olan kişilerde lateks alerjisi riski daha fazla olabilir:

Kemik iliği hücrelerinde kusur

Mesane ve idrar yollarında deformasyon

Geçmişte birçok ameliyat geçirme

Alerji, astım ve egzama sorunu olanlar

Muz, avokado veya kestaneye gibi besinlere alerjisi olanlar

Kauçuk endüstrisinde çalışanlar ve kondom kullananlarda da lateks alerjisi gelişme riski artmaktadır.

Lateks alerjisinin belirtileri nelerdir?

Latekse alerjik reaksiyonlar ciltte kızarıklık, kaşıntı ve daha ciddi belirtilerle ( kurdeşen, mide-bağırsak sorunları ) kendini gösterir. Nadiren de olsa yaşamı tehdit eden belirtiler de ( kan basıncında düşme, solunum zorluğu, kalp atımlarında hızlanma ) ortaya çıkabilir. Eğer şiddetli belirtilerde tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan vakalar ortaya çıkabilir.

Eğer latekse şiddetli düzeyde reaksiyon geliştiyse hemen 112 acil servisi arayarak acil yardım istenmeli ya da en yakın bir acil servise gitmelidir.

Lateks alerjisi nasıl teşhis edilir?

Öncelikle kişide cilt kızarıklı ve döküntüsü, kurdeşen, gözde sulanma veya tahriş, hırıltı, ciltte tahriş, solunum zorluğu gibi belirtilere bakılır.

Ayrıca deri testi yapılarak sonucun pozitif çıkıp çıkmadığına bakılır. Deri testi bir alerji uzmanının denetiminde yapılmalıdır.

Lateks alerjisi nasıl tedavi edilir?

Tedavide ilaç tedavisi uygulanır ve alerjiye yol açan kauçuk ve ürünlerden uzak durulur. Şiddetli reaksiyonlarda epinefrin ve intravenöz sıvılar kullanılabilir.

Tıbbi yardım bileziği ve acil epinefrin iğnesi de taşımak gerekebilir.

Lateks alerjisinde tam bir iyileşme yoktur. Yapılabilecek en iyi şey alerjisi önlemeye yönelik önlemleri almaktır.

Lateks alerjisine karşı hangi önlemleri almak gerekir?

Lateks alerjisi riski olanlar bu konuda birtakım çevresel önlemler almalı ve yaşam şekline dikkat etmelidir.

Lateks alerjisine karşı daha korunaklı ve bir ölçüde birtakım şeylerden izole bir yaşam söz konusu olabilir.

1. Kauçuk ürünlere alternatif ürünler kullanılabilir.

2. Bütün ayakkabılar kapalı kutular içinde tutulmalıdır.

3. Asla yalnız seyahat edilmemelidir. Çünkü latekse maruz kalma sırasında alerjik reaksiyondan dolayı yolda çeşitli kazalara uğrama riski de vardır.

4. Aile üyeleriyle birlikte lateksten korunmak için bir hareket planı yapılmalıdır.

Özellikle aşağıdaki kauçuk içeren ürünlerden kaçınmalıdır.

Kauçuk lavabo tıpası

Elle tutulan yerleri kauçuk olan aletler

Kauçuk elektrik kabloları ve su hortumları

Banyodaki kauçuk paspaslar ve halılar.

Diş fırçalarının tutma yerlerindeki kauçuklar

Kauçuk oyuncaklar

Kauçuk içeren temizlik mendili

Kauçuk içeren su geçirmez yatak pedleri

Yani kısacası kauçuk içeren tüm ürün ve cihazlardan kaçınmak lateks alerjisini önlemek için önemlidir. Bu önlemleri hem evde hem de dışarıda almak gerekir.

Lateks ürünlere alternatif olarak şunlar uygulanabilir:

Kauçuktan oyuncaklar yerine plastik veya giydirilmiş oyuncaklar tercih edilmelidir.

Şişe başlıklarının silikon olması tercih edilmelidir.

Kondom olarak koyun çekum kondomlar kullanılmalıdır.

Ev eldivenleri olarak sentetik veya koton eldivenler tercih edilmelidir.

Naylon veya sentetik su geçirmez yağmurluk kullanılmalıdır.

Kauçuk içeren ayakkabılar yerine deri veya sentetik ayakkabılar tercih edilmelidir.

Lateks alerjisi olanlar nasıl bir diyet uygulamalıdır?

Lateks alerjisini bazı besin grupları da tetikleyebilir. Bazı besinler lateks alerjisi için risk oluşturmaktadır. Özellikle aşağıdaki besinler içerdikleri protein özelliklerinden dolayı lateks alerjisini tetikleyebilir. Bu besinlerden kaçınmakta veya temkinli yaklaşmakta fayda vardır.

Muz, kivi, üzüm, papaya, şeftali, kavun, kiraz, çilek, erik, ananas, fındık,Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu