Kuru Saç Derisi Bakımı

Kuru Saç Derisi Bakımı

Kuru saç derisi kaşıntı, döküntü ve tahrişlere neden olabilir. Ayrıca kuru saç derisi saçları olduğundan daha mat, cansız ve sağlıksız gösterebilir. Kuru saç derisi bakımında aşağıdaki tavsiyeler oldukça işe yarayacaktır.

 

1. Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyla yıkayın. Ilık su kuru saç deriniz için daha uygundur. Ayrıca çok soğuk su da saç derinizin için sağlıklı değildir. Hem çok sıcak su hem de çok soğuk su saç derinizi ve saçlarınıza zarar verir. Örneğin sıcak su saç derinizi tahriş edeceği gibi saç derinizdeki nemi de götürerek saçlarınızın daha da kurumasına neden olur.

 

2. Kuru saç derisi için uygun olan bir şampuan kullanın. Spesifik saç sorunları için üretilmiş birçok şampuanlar bulunmaktadır. Saçlarınızı her gün yıkamaktansa 2 günde 1 defa yıkayın. Bu saç derinizdeki kurumayı azaltacağı gibi saç derinizdeki nem düzeyine de zarar vermez.

 

3. Saçlarınızı şampuanlarken saç derinize hafif masaj yapar şekilde uygulayın. Saç derinizi çok sıkı ovmayın. Bu saç derinizi tahriş eder ve saçlarınızda da kırılmalara neden olur. Parmak uçlarınızla hafifçe ovun. Şampuanı bütün aç derinizi ve saçlarınıza uygulayın.

 

4. Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saç kreminizi uygulayın. Saç kremi saçlarınızı ve saç derinizi nemlendirir. Saç kreminizi uyguladıktan sonra durulamadan önce birkaç dakika saçlarınızda durmasına izin verin. Sonra durulayın. Saçlarınızı ılık suyla durulayın.

 

5. Saçlarınızda saç kurutma makinesi, saç maşası, saç düzleştirici gibi gereçler kullanmayın. Bunların yaydığı sıcaklık zaten hassas olan kuru saç derinizi daha da kötüleştirebilir. Bunların yerine yumuşak bir havluyla saçlarınızın nazikçe ıslaklığını alın. Sonra kendi kendine kurumasını bekleyin.

 

6. Saçlarınızı ıslakken fırçayla taramayın. Fırça saçlarınızın daha kırılgan olmasına neden olur.

 

7. Saçlarınızı her zamanki gibi biçimlendirin. Fakat saçlarınızda çok fazla saç ürünü kullanmayın. Bu saç derinizi daha da kurutabilir ve zarar verebilir.

 

8. Saçlarınız çok soğuk ve çok sıcak havalarda yağmur, kari rüzgar ve güneşten koruyun. Şapka takın. Kapşonlu montlar giyinin.

 

9. Saçlarınızı çok sık boyamaktan kaçının. Çok sık boyamanız saç derinizi ve saçlarınızı daha da kurutur. Saçlarınızı boyatacaksanız veya kendiniz boyayacaksanız ser kimyasallar içermeyen saç boyalarını tercih edin.

 

10. Eğer tüm bu önlemlere rağmen saç derinizdeki kuruluk geçmiyorsa bir cildiye hekimine danışın. Saç derinizde dermatolojik bir sorun olabilir. Bazı durumlarda saç derisindeki kuruluk sorunun çözümünde reçeteli ilaçlar veya kremler kullanılabilmektedir.Bakım ve Güzellik

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal güzellik deyince aklımıza gelen en önemli unsur belki de beslenme ve tabiki güzelleştiren besinler. Yediğimiz şeyler, besinler güzelliğimiz, görüntümüz üzerinde önemli etkilere sahip. Bir nevi ne yersek öyle görünürüz. Sağlıklı ve güzel bir cilt ve saçlar için beslenme konusunda bazı önemli diyet kurallarına uyulması gerekir.   Amerikalı ünlü diyetisyen Elizabeth Somer ( Eat Your Way to Happiness kitabının yazarı ) “Yediğimiz besinler gibi...
Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de Bizpoint tüm iş yerlerini, dernek, otopark gibi mekânları bulabileceğiniz bir site olduğu gibi aynı zamanda cafe, restoran, hatta şirketleri, endüstri ve sanayi alanlarını bile kapsamaktadır. Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye’nin tüm illerinde planlanan etkinlikleri, fırsatları, kampanyaları öğrenebilirsiniz.   Bizpoint’ de tüm küçük işletmelerden büyük işletmelere, bireysel profillere kadar geniş bir yelpazeye...
Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Eğer saçlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız unu doğal yollarla çözmeniz pek ala mümkündür. Saçlarınız için kullanacağınız bazı esansiyel yağlar bu konuda size çözüm olabilir. Bugün doğal güzellik endüstrisinde bu tür yağlar yaygın bir şekilde kullanılmakta ve saç sorunlarına çözüm olmaktadır. Saçlarınızda yağlanma mı var, saç gözenekleriniz mi tıkandı, saçarlınız kırılıyor mu, cansız mı görünüyor? Bu esansiyel yağlarla çözüm...
En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu