Krom Minerali Ve Faydaları

Krom Minerali Ve Faydaları

Metabolizmanın çalışmasında aktif olarak rol oynayan bir mineraldir. Kandaki şeker düzeyini dengede tutar. Kolesterol seviyesini dengeler.

Krom mineralinin eksikliğinde ne olur?

Vücutta krom mineralinin eksiliği görüldüğü zaman kolesterol düzeyinde artış, vücudun glikozu istenilen şekilde kullanamaması gibi durumlar meydana gelebilir.

Krom minerali hangi besinlerde bulunur?

Krom minerali et, sebzeler ( özellikle brokoli ), süt ve süt ürünleri, yumurta, hindi, tavuk, üzüm suyu, kabuklu deniz ürünleri, mısır ve tahıllarda bolca bulunur.

Krom minerali hangi hastalıklarda kullanılır?

Krom minerali yüksek kolesterol sorununda, şeker hastalığında, obezite ve kan şekerinin düşük olduğu durumlarda kullanılır. Kan şekerini normal düzeyde tutmaya yardımcı olur. bu yüzden belirtilen rahatsızlıkları olanların krom minerali içeren besinleri tüketmeye özen göstermeleri gerekir.

Krom minerali ayrıca gelişmesi olası bir kalp hastalığı riskini de azaltan bir mineraldir. Özellikle diyabet hastaları arasında yapılan bir araştırmada krom mineralinin kalp hastalıkları riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Krom mineralinin depresyon sorununun çözümünde de önemli bir mineral olduğu yapılan araştırmalarda saptanmıştır.

Krom minerali vücuttaki fazla yağların yakılıp, kilo verilmesinde ve kasların gelişmesinde de rol alır.

Özellikle spor yapan insanların enerji düzeylerini artırmak ve performanslarını yükseltmek için de kullanılan bir mineraldir.

Günlük alınması gereken krom minerali desteği ne kadar olmalıdır?

Günlük alınması gereken krom minerali düzeyi 0,4 mg. dır. Krom minerali desteklerinin özellikle bazı yetişkin insanlarda 6 aydan fazla kullanılması zararlı etkiler doğurabilme riski bulunmaktadır.

Krom mineralinin yüksek dozlarda kullanılmasının yan etkileri var mıdır?

Krom minerali desteklerinin yüksek dozlarda kullanılması bazı yan etkilere yol açabilir. Bu yan etkiler şunlar olabilir: Cilt tahrişleri, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, ruh hali değişiklikleri, koordinasyon, muhakeme, düşünme becerilerinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca bazı araştırmalarda krom minerali desteğinin fazla dozlarda alınmasının karaciğer ve böbreklere de zarar verebildiğine dair bulgular da elde edilmiştir.

Krom minerali desteklerinin yan etkileri nelerdir?

Hamile ve emziren bayanların krom minerali desteği almamaları önerilmektedir. Böbrek ve karaciğer hastalarının krom minerali destekleri kullanmaları da zararlı olabilmektedir.

Diyabet hastaları da krom desteklerinden ziyade krom içeren besinlerden tüketmelidirler ve diyabet hastalarının kandaki glukoz düzeyleri sürekli olarak kontrol edilmelidir. Çünkü aşırı krom tüketimi diyabet hastalarında da ters bir etki yaratabilir.

Depresyon, anksiyete ve şizofreni hastaları da krom minerali desteği alma konusunda dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bu tür hastalığı olan insanlarda durum daha kötü olabilir.

Krom minerali destekleri ayrıca alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Ciltte kızarıklık, kabarma ve dökülmeler görülebilir.Diyet ve Beslenme

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...
En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

Bir insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Antioksidanlar vücut içinde hücrelere zarar veren, hastalıklara yol açan serbest radikallere karşı vücudu korurlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu antioksidanları besin yoluyla almak mümkündür. Antioksidan yönü güçlü besinler bizi hastalıklara karşı korur, cildin yaşlanmasını yavaşlatarak daha uzun süre genç kalmayı sağlar. Peki antioksidan yönü en güçlü besinler hangileridir?...
Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Daha sağlıklı bir yaşam, kansere karşı korunma ve hastalıklara karşı mücadele için antioksidan besinlerin oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmek ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız antioksidan özelliği yüksek besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı hücreleri koruma görevini yürütürler.   Antioksidan besinler yukarıdaki sağlık...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu