Kışın Saç Bakımı

Kışın Saç Bakımı

By Shelley Levitt for The Style Glossy

Dışarıda hava soğuk! Ama burada sizi ısıtacak fikirler var: Günlük saç bakımınızda yapacağınız birkaç basit değişiklikle, dondurucu havalarda bile ışık saçan, güzel saçlara sahip olabilirsiniz.


Hiç kuşkunuz olmasın, kış saç tellerinizi etkiliyor. “Kaçış yok; kış, saçların tel tel havaya kalkması demek,” diyor New York’lu cilt uzmanı Dr. Jessica Krant. “Dışarıdaki soğuk ve kuru hava, aşırı ısıtılmış iç mekanlar, saçı daha da kurutuyor.”


Bununla da bitmiyor: Kuru hava, aynı zamanda negatif iyonların saçınız ve giysileriniz üzerinde toplanmasına da neden oluyor. Dışarıdan içeriye girdiğinizde metal kapı koluna bir dokunun, küçük bir şok geçirebilirsiniz. Sonra da aynaya bakın, ikinci şoku yaşayacaksınız. Tüm o negatif iyonlar, saçınızın diken diken olmasına neden olacaktır.


Saçın elektriklenmesine karşı en etkili savunma yöntemi saçı nemlendirmektir. “Su molekülleri, biriken negatif iyonları etkisiz hale getirir,” diyor Krant. Tavsiyesi şu: Saçınızı daha az sıklıkta (her gün değil de, örneğin haftada iki ya da üç kez) yıkayın ve nemlendirici şampuan ve krem kullanın.


İşte kışın dahi saçınızın güzel görünmesini sağlayacak birkaç uzman tavsiyesi:


1. Saçınızı sıcaktan koruyun.


Fön makinesi, saç düzleştirici ya da saç maşası gibi ısı yayan saç şekillendiricilerini kullanmadan önce mutlaka ısı koruyucu ürünleri uygulayın. ”Isı koruyucu ürünleri yıl boyunca kullanmanızı tavsiye ederim ancak kış aylarında özellikle önemli,” diyor Cameron Diaz, Rashida Jones ve Sarah Silverman gibi ünlülerle çalışmış olan Hollywood’lu stilist Julia Papworth. “Saçınız zaten kuru olduğundan, ısı yayan aletler ona daha da zarar verebilir.”


Düşük yoğunluklu saç spreyinden bir fıs, size az da olsa koruma sağlayabilir. “Isıyla saçınız arasında koruyucu bir katman olsa iyi olur,” diyor Papworth.


2. Kökleri şampuanlayın, uçları kremleyin.


Geçtiğimiz New York moda haftasında modacı Rodarte’nin podyum şovundaki ‘yaşanmış saçlar’ tarzının yaratıcısı Cheng Tan, saçınızı doğru bir biçimde şampuanlayıp kremleyin, diyor.  Şampuanı sadece köklere; yani yağın olduğu bölgeye, kremi de uçlardan başlayıp saçınızın 2/3’sine uygulayın. (Saç, diplerde daha sağlıklıdır.) ‘Saçınızı atkuyruğu yapmış gibi düşünün,” diyor Tan. “Üstte kalan bölgeye krem, kuyrukta kalan kısma ise şampuan uygulayın.’


3. Saç bakımınıza kuru şampuanı da ekleyin.


Kuru şampuanı gün aşırı kullanırsanız, saçınızı daha az yıkayabilirsiniz, diyor Tan. Ayrıca temiz saça uygulandığında, kuru şampuan fönünüzü daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemle, şampuanın ve ısıyla çalışan saç şekillendiricilerin kullanım sıklığını azaltmak size çift taraflı kazanç sağlayacaktır.


4. Saçınız, şapkaya yapışmasın.


Saçınıza yapışan şapkaları tercih etmeyin. Gevşek bir bere, sizi sıcak tuttuğu gibi şık görünmenizi de sağlayacaktır. Bir başka yöntem de şapkayı takmadan önce saçınızı tepeden gevşek topuz yapmak, diyor Papworth. Şapkayı çıkardıktan sonra topuzu çözün ve saçınıza parmaklarınızla hacim verin. Ya saçınız kısaysa? Kuru şampuanla saniyeler içerisinde saçınızı formuna kavuşturabilirsiniz. (Çantanızda veya çekmecenizde küçük bir şişe bulunmalı.)


5.
İpek yastık kılıfı kullanın.


Pamuklu yastık kılıfları nemi çeker; nemli yaz ayları için iyi olsa da bu, saçlarınızın zaten kuru olduğu zamanlarda güzelliğiniz için iyi değildir. İpek ve saten yastık kılıfları, kış aylarında saçınızdaki nemin saçınızda kalmasını sağlayacaktır, diyor Tan.

Shelley Levitt, Self dergisinin eski editörü ve aynı zamanda yazarıdır. Ayrıca sık sık The Style Glossy’nin Türkiye edisyonuna yazılarıyla katkıda bulunmaktadır.

ÖZET: Kış ayları saçlarınız için ayrı bir risk oluşturuyor. Soğuk havalar ve saç bakımınızda yaptığınız bazı hatalar kış aylarında saçlarınızı olumsuz etileyebilir. Fakat saç bakımınızda yapacağınız bazı şeyler ve bazı tavsiyeler kışın bile sağlıklı ve harika görünen saçlara sahip olmanızı sağlayabilir.
Bakım ve Güzellik

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...
Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal güzellik deyince aklımıza gelen en önemli unsur belki de beslenme ve tabiki güzelleştiren besinler. Yediğimiz şeyler, besinler güzelliğimiz, görüntümüz üzerinde önemli etkilere sahip. Bir nevi ne yersek öyle görünürüz. Sağlıklı ve güzel bir cilt ve saçlar için beslenme konusunda bazı önemli diyet kurallarına uyulması gerekir.   Amerikalı ünlü diyetisyen Elizabeth Somer ( Eat Your Way to Happiness kitabının yazarı ) “Yediğimiz besinler gibi...
Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de Bizpoint tüm iş yerlerini, dernek, otopark gibi mekânları bulabileceğiniz bir site olduğu gibi aynı zamanda cafe, restoran, hatta şirketleri, endüstri ve sanayi alanlarını bile kapsamaktadır. Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye’nin tüm illerinde planlanan etkinlikleri, fırsatları, kampanyaları öğrenebilirsiniz.   Bizpoint’ de tüm küçük işletmelerden büyük işletmelere, bireysel profillere kadar geniş bir yelpazeye...
Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Eğer saçlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız unu doğal yollarla çözmeniz pek ala mümkündür. Saçlarınız için kullanacağınız bazı esansiyel yağlar bu konuda size çözüm olabilir. Bugün doğal güzellik endüstrisinde bu tür yağlar yaygın bir şekilde kullanılmakta ve saç sorunlarına çözüm olmaktadır. Saçlarınızda yağlanma mı var, saç gözenekleriniz mi tıkandı, saçarlınız kırılıyor mu, cansız mı görünüyor? Bu esansiyel yağlarla çözüm...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu