Kafein Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Kafein Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Kafein merkezi sinir sistemini uyarır, yorgunluğu hafifletir,  uyanık kalmayı tetikler, konsantrasyon ve odaklanmayı geliştirir.

Çoğu sağlıklı yetişkin insan için orta düzeyde kafein tüketimi 200 – 200 mg arası veya başka bir deyişle günde 2 – 4 fincan arası olmalıdır. Bu miktarlar zararlı değildir. Fakat bazı durumlar kafein tüketimini daha sınırlayabilir.

Her ne kadar orta düzeyde kafein tüketimi herhangi bir zarara yol açabilecek potansiyelde olmasa da kafeinin çok fazlası bazı istenmeyen etkilere yol açabilir. Örneğin günde 500 – 600 mg kafein tüketimi oldukça fazla bir miktar olarak kabul edilir ve ters sonuçlara neden olabilir.

Çok fazla kafein tüketiminde hangi sorunlar görülür?

Çok fazla kafein tüketimi sonucunda aşağıdaki sorunlar görülebilir.

Uykusuzluk

Asabiyet

Huzursuzluk

Mide sorunları

Kalp atımlarında hızlanma

Kas titremesi

Gerginlik

Bazı insanlar kafeine diğer insanlardan daha duyarlıdır. Kafeinin az miktarda bile tüketilmesi bu insanlarda yukarıda belirtilen sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Düzenli olarak kafein almayan kimi insanlar kafeinin negatif etkilerine daha yatkın olabilirler. Ayrıca yapılan araştırmalar erkeklerin kafeine kadınlardan 2 kat daha fazla duyarlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Kafein uykuyu etkiler

Çoğu yetişkin insan günde 7 – 8 saat gece uykusuna ihtiyaç duyar. Fakat kafein bu uyku süresini olumsuz etkileyebilir. Kafeinin uyku süresini olumsuz etkilediği durumda uyku yetersizliği sorunu ortaya çıkar. Uyku yoksunluğu kişinin gün içindeki performansını ve yaşam kalitesini olumsu etkiler.

Aslında kafein tüketimi ve uyku sorunları arasında bir kısır döngü vardır. İnsanlar kafeini gün içinde daha uyanık kalmak, daha uyarılmış olmak için içebilirler. Fakat gün içinde tüketilen bu kafeinler kişinin gece uykusunu olumsuz etkileme gücüne sahiptir ve kişiyi gece boyunca uyanık tutarak uykusuzluk sorununa yola açabilir.

Kafein ve alınan ilaç ve destek vitaminler

Alınan ilaçlar ve bitkisel destekler kafeinle etkileşime geçebilir. Örneğin:

Bazı antibiyotikler: Bazı antibiyotikler vücutta kafeinle etkileşime geçerek kafeinin vücutta daha uzun süreyle kalmasına neden olabilirler.

Ekinezya: Bu bitkisel destek soğuk algınlıklarına ve diğer enfeksiyonel durumlara karşı kullanılır. Fakat ekinezya kafeinin kanda toplanmasına ve kafeinin istenmeyen etkilerini artırmasına neden olabilir.

Eğer ilaç kullanıyorsanız ve gün içinde düzenli olarak çay, kahve gibi kafeinli içecekleri tüketiyorsanız, kullandığınız ilaç ve kafein etkileşimi konusunda hekiminize danışmanızda fayda vardır.

Kafein alışkanlığından kurtulma yolları

Eğer siz de gün içinde oldukça fazla kafein tüketiyorsanız ve bu alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

1. İşe gün içinde gerek yemeklerden gerekse de içeceklerden ne kadar düzeyde kafein aldığınızı takip etmekle başlayın. Belki kafein tüketiminiz tahmin ettiğinizden fazla olabilir. Ürünlerin etiketlerini de inceleyebilirsiniz.

2. Gün sonunda kafeinli bir şey içmeyin veya yemeyin. Bu vücudunuzun kafeini daha düşük düzeyde kullanmasına yardımcı olacaktır.

3. Kafein içermeyen içecekleri tercih edin.

4. Çayı demleme süresini kısaltın. Çayı çok uzun süreyle demlemeyin. Bu içtiğiniz çaydaki kafein düzeyini kısar. Ya da kafein içermeyen bitkisel çaylar için.

5. Bazı ağrı giderici otc ürünleri kafein içermektedir. 1 dozda 130 mg kafein fazladır. Kafein içermeyen bir ağrı kesici otc ürünü tercih edin.Diyet ve Beslenme

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...
En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

Bir insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Antioksidanlar vücut içinde hücrelere zarar veren, hastalıklara yol açan serbest radikallere karşı vücudu korurlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu antioksidanları besin yoluyla almak mümkündür. Antioksidan yönü güçlü besinler bizi hastalıklara karşı korur, cildin yaşlanmasını yavaşlatarak daha uzun süre genç kalmayı sağlar. Peki antioksidan yönü en güçlü besinler hangileridir?...
Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Daha sağlıklı bir yaşam, kansere karşı korunma ve hastalıklara karşı mücadele için antioksidan besinlerin oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmek ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız antioksidan özelliği yüksek besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı hücreleri koruma görevini yürütürler.   Antioksidan besinler yukarıdaki sağlık...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu