Kadınların Bilmeleri Gereken Kanser Belirtileri

Kadınların Bilmeleri Gereken Kanser Belirtileri

Kadınlar kanser testleri, sağlık kontrollerini yaptırmak gibi konularda erkeklerden daha tetiktedirler. Fakat bu tüm kadınlarda böyle olmayabilir.

 

Daha genç yaştaki kadınlar kanser semptomlarına karşı daha önemsemez bir tavır içinde olabilirler. Yapılan araştırmalar da bunu göstermektedir. Amerika’da Philadelphia Kanser Merkezinin araştırmasına göre genç yaştaki kadınlar kanser vakasının yaşlı insanların bir problemi olduğunu düşünmekte ve bu konuyu pek önemsememektedir. Fakat istatistiksel verilere göre genç kadınlar arasında da kanser vakaları yaygındır.

 

Bu yüzden tüm yaş gruplarındaki kadınların aşağıdaki olası kanser belirtilerini bilmelerinde fayda vardır. Bu kanserin erken teşhisinde önemli rol oynayabilir.

 

İzah edilemeyen kilo kaybı

 

Kadınların çoğu çaba göstremeden kilo vermekten keyif alır. Fakat gıda alımını azaltmadan veya egzersiz yapmadan oluşabilecek kilo kayıpları ( özellikle kısa zamanda fazla kilo verme ) kanser belirtisi olabilir. Bundan dolayı kilo kaybının nedeninin araştırılması için gerekli testleri yaptırmak gerekir.

 

Tiroid hormonunun aşırı çalışması da elbette ki kilo kaybının bir nedeni olabilr. Fakat ilk önce kilo kaybının kanser belirtisi olup olmadığına bakılmalıdır.

 

Karın şişliği

 

Karın şişliği çoğu kadının yaşadığı yaygın bir sorundur. Bu durum yumurtalık kanserinin de işareti olabilir. Eğer karın şişliğine karın ağrısı, pelvik ağrısı ve idrar yapma problemleri ( birden idrar yapma isteği ) gibi belirtiler de eşlik ediyorsa yumurtalık kanserinden şüphelenilebilir. Tabi eğer çok fazla yemek yenmiyorsa…


Eğer karın şişliği hemen hemen her gün oluyorsa ve birkaç haftadır devam ediyorsa hekime görünmek gerekir. Hekim kan testi, sağlık geçmişi gibi verilere bakacaktır. Ayrıca bilgisayarlı tomografı taraması yapacaktır.

 

Memedeki değişmeler

 

Memedeki bazı değişmeler meme kanseri işareti olabilir. Memelerde oluşan yumrular, kızarıklık, renk değişimleri, meme derisinde kalınlaşma gibi belirtiler meme kanserine işaret edebilir.

 

Aynı şekilde eğer meme uçlarında emzirme yapılmadığı halde değişmeler varsa yine hekime görünmek gerekir.

 

Hekim kontrollerde sağlık geçmişine, meme kontrolüne ve mamogram, ultrason, MRI ve belki de biyopsi sonuçlarına bakacaktır.

 

Periyodik dönemler arasında kanama veya diğer olağan dışı vajinal kanamalar

 

Bu durum kolorektal kanser belirtisi olabilir.  Hekim hastalık geçmişine, ultrason ve biyopsi sonuçlarına bakabilir.


Cilt değişiklikleri

 

Benlerde meydana gelen herhangi bir değişme cilt kanseri işareti olabilir. Ayrıca ciltte meydana gelen renk değişmeleri de cilt kanserine işaret edebilir. Ciltte ani kanama ve şiddetli dökülmeler de hekim kontrolünü gerektirir.

 

Yutkunmada zorluk

 

Yutkunmada zorluk yaşanması mide-bağırsak kanserinin bir işareti olabilir. Tabi yutkunma zorluğu başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Emin olmak için hekime danışmak gerekir. Hekimin yapacağı testlerle teşhis koyulacaktır.

 

Idrar ve katı dışkıda kan

 

İdrardan kal gelmesi ve katı dışkıda kan olması kolon kanserinin belirtisi olabilir. Emin olmak için kolonoskopi yapılır.

 

Karın ağrısı ve depresyon

 

Karın ağrısından şikayet eden ve depresyon sorunu olan kadınların bir kontrol yaptırmalarında fayda vardır. Bazı araştırmalar depresyon ve pankreas kanseri arasında bir bağantı bulmuştur. Fakat bu bağlantı net ve açık değildir.

 

Hazımsızlık

 

Hamilelik sürecinde gebe kadınların kiloları arttıkça hazımsızlık sorunu da gelişebilmektedir. Fakat hazımsızlık açık bir neden yokken bir uyarı işareti olmaz. Fakat yine de hazımsızlık yemek borusu, mide ve gırtlak kanserinin erken bir işareti olabilir.

 

Ağızdaki değişiklikler

 

Özellikle sigara içen insanlar için ağız içi ve dudak bölgesi için riskler bulunmaktadır. Ağız içindeki beyaz lekeler, dildeki beyaz noktalar lezyon olabilir. Bular ağız kanserine yol açabilir.

 

Ağrı

 

İnsanlar yaşlandıkça daha fazla ağrı ve acı çekebilirler. Bu ağrılar bazı kanser türlerinin de belirtisi olabilir. Ağrı ve acılar sürekli oluyorsa ve görünürde bir sebep yoksa hekim konrolü faydalı olacaktır.

 

Lenf bezlerinde değişiklikler

 

Eğer koltuk altında veya boyunda lenf bezlerinde şişlik veya yumrular varsa bu durum ciddiye alınmalıdır. Özellikle 1 aydan daha uzun süredir lenf bezlerinde şişme ilerliyorsa hekime görünmek gerekecektir.

 

Ateş

 

Bir grip veya herhangi bir enfeksiyon durumu olmadan yaşanan ateş durumu kanser işareti olabilir. Ateş durumu sıklıkla kanser yayıldıktan sonra olur. Ateş durumu lösemi veya lenfoma kanserinin belirtisi olabilir.

 

Bitkinlik

 

Bitkinlik kanserin semptomlarından birisidir. Fakat elbetteki bitkinlik birçok durumdan ( demir ekisliği, su kaynı, aşırı çalışma, stres ) kaynaklanabilir.

 

Sürekli öksürük

 

Öksürük durumu genelde soğuk algınlığı, grip, alerji gibi etkenlerden kaynaklanır. Fakat çok uzun süren öksürük ( 3 – 4 haftadan daha uzun ) dikkate alınmalıdır ve önemsenmelidir. Hekime danışmak gerekir. Hekim boğaz kontrolü, akciğerlerin kontrolü gibi testlerle teşhiste bulunacaktır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu