Kadınlarda Depresyon

Kadınlarda Depresyon

Kadınlar arasında depresyon diğer hastalıklara göre yaygın yaşanan bir hastalıktır. Kadınlar arasında depresyon vakalarında da yıldan yıl a artış olmaktadır. Kadınlarda depresyon vakaları erkeklerden daha fazla görülmektedir.

 

Depresyon ruh sağlığıyla ilgili ciddi bir sorundur. Kişide üzüntü, umutsuzluk, çaresiz hissetme ve değersizlik hissi oluşur. Depresyon sorunu olan kişide ayrıca empati yoksunluğu, iştah kaybı, uyumada güçlük, düşük özsaygı, yorgun hissetme gibi durumlar gelişebilir. Bunlar düşük düzeyde veya şiddetli yaşanabilir.

 

Kadınlarda depresyon belirtileri nelerdir?

 

Sürekli üzüntü, endişe ve boşluk duygusu

Aktivitelere ilgili kaybı ( cinsel ilişkiyi de içerir )

Asabiyet, ağlama krizleri, huzursuz hissetme

Suçluluk ve değersizlik hissi, mutsuzluk, umutsuzluk, kötümserlik

Çok fazla uyuma veya çok az uyuma, sabah erken uyanma

İştah kaybı veya çok fazla yeme / bunların sonucunda kilo kaybı veya kilo alma

Enerjide azalma, yorgunluk

İntihar ve ölüm düşüncesi veya intihara teşebbüs

Baş ağrısı, sindirim sorunları ve kronik ağrı gibi fiziksel sorunlar

 

Depresyon neden kadınlarda erkeklerden daha fazladır?

 

Ergenlikten önce erkek ve kızlarda depresyon eşit oralardadır. Fakat ergenlik dönemiyle birlikte depresyon oranları kızlarda erkelerden daha fazla olur. Bu oran ileri yıllarda 2 kat civarındadır.

 

Depresyonun kadınlarda daha fazla olmasının sebebi hormon düzeyindeki artıştan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu değişmeler gebelik, adet dönemleri, menopoz ve ergenlik dönemlerinde özellikle artış gösterir. Bu dönemlerde artan hormon düzeyleri depresyon, endişe ve ruh hali dalgalanmaları gibi durumlara yol açabilmektedir.


Kadınlarda depresyon riskini artıran etkenler?


Aile geçmişinde depresyon veya diğer ruh sağlığı sorunları yanmış olması

Erken üretkenlik dönemlerinde ruh haliyle ilgili sorunlar yaşanması

10 yaşından önce ebeveyn kaybı.

Sosyal ve psikolojik destek yoksunluğu

Çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalma

Kullanılan ilaçlar

Ayrıca kadınlar doğum sonrası lohusalık depresyonu denen sorunu da yaşayabilirler. Mevsimsel değişmeler de depresyon için bir risk teşkil eder.


Kadınlardaki depresyonun erkeklerdeki depresyondan fark nedir?


1. Kadınlardaki depresyon daha erken dönemde meydana gelebilir, daha uzun sürebilir ve tekrar oluşabilir. Ayrıca kadınlar yaşamdaki sorunlar karşısında daha stresli olmaya yatkındır. Mevsimsel değişmelere karşı daha hassastır.


2. Depresyonlu kadınlar depresyonlu erkeklere göre suçluluk duygusu, intihar düşüncesi ve teşebbüsü gibi durumlara daha yatkındır.


3. Kadınlardaki depresyon yeme bozuklukları, panik ve fobik bozukluk ve anksiyete bozukluğu gibi durumlarla daha çok bağlantılı olabilir.


4. Depresyonlu kadınlar alkol ve uyuşturucu madde kullanımına depresyonlu erkeklerden daha az yakındır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu