Kadınlar Yoğurdu Mutlaka Yemeli

Kadınlar Yoğurdu Mutlaka Yemeli

Yoğurt birçok nedenlerden dolayı kadınlar için oldukça faydalı ve gerekli bir besin. Muhtemelen bu kadar faydalı olmasının nedeni kalsiyum zengini bir besin olmasındandır. Kadınlar kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç özellikle yaşlandıkça daha çok hissedilir. Kalsiyum kemik sağlığına büyük katkı yapmakta ve kemikleri güçlendirmektedir. Kadınlar menopoz dönemine girdikten sonra osteoporoz gibi sorunların riski de artmaktadır.

 

Yoğurt tüketimi kemikleri daha sağlıklı ve güçlü tutarak uzun süre kemiklerin dayanıklı kalmasını sağlar. Bol yoğurt tüketimi osteoporoz riski de azaltan bir etkendir.

 

Yoğurt kalsiyum kaynağı

 

Mayo Kliniğe göre yoğurt mükemmel bir kalsiyum kaynağı olduğu gibi ayrıca çok iyi bir protein kaynağıdır. Ek olarak hassas bağırsak sendromu olan kişiler için de yoğurt belirtileri hafifletici bir etkiye sahiptir.

 

Yoğurt iyi bakteriler içermektedir

 

Yoğurdun içeriğinde bifidobakteri ve laktobasil bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler mikroorganizmaların sütte buluna laktozu dönüştürmesine yardımcı olmaktadır. Yoğurdun içinde laktik asit bulunur. Bu probiyotikler faydalı bakterilerdir ve kalın bağırsakta bulunurlar. Probiyotikler gazı azaltmaya ve şişkinliği indirmeye yardımcı olurlar.

 

Kabızlık çeken insanların yoğurt yemeleri katı dışkılarını daha kolay yapmalarına yardımcı olacaktır. Yoğurt mantar enfeksiyonlarında da faydalıdır.

 

Yoğurdun besin değeri yüksektir

 

Yoğurt karbonhidrat düzeyi düşük olup, B vitaminleri ve daha birçok mineral yönünden oldukça zengin bir besindir. Harika bir protein kaynağıdır.

 

Laktoz intoleransı için yoğurt

 

Eğer laktoz intolerasnı sorunuz varsa yoğurt bu konuda size bir çare olabilir. Çünkü yoğurt içinde laktaz barındıran bir besindir. Laktaz laktozun etkisini düşüren bir enzimdir. Böylelikle uygun bir şekilde sindirilebilir.

 

Yoğurt folik asit zenginidir

 

Kadınlar üretkenlik yılları boyunca folik asit vitaminine ihtiyaç duyarlar. Folik asit bir B vitaminidir. Özellikle gebelik döneminde anne adaylarındaki folik asit eksiklikleri doğacak olan bebekte nöral tüp bozukluk riski artmaktadır. Folik asitin gebelik şansını artırmada ve sağlıklı bir gebelikte faydalı olduğu bilinmektedir. Folik asit eksiliğiyle inme ve koroner kalp hastalığı riskinin artması arasında bağlantı bulunmaktadır.

 

Yoğurt mükemmel bir D vitamini kaynağıdır

 

Yoğurt mükemmel bir D vitamini kaynağı olarak özellikle 50 yaşının üzerindeki kadınlar için önemli bir vitamindir. Yaşlı kadınların genç kadınlara göre D vitamini ihtiyacı 2 kat daha fazladır.

 

Yoğurt gebelikte faydalıdır

 

Yoğurt gebelik döneminde de birçok gebelik komplikasyonunda hafifletici etkiler göstermektedir. Örneğin yoğurt gebelikte su tutulması, kas krampları ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Hamile kadınların gebelikteki folik asit, kalsiyum, protein ve D vitamini ihtiyaçları için yoğurt yemeleri önemlidir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu