Hastalıklarla Mücadele İçin Harika D Vitamini Kaynakları

Hastalıklarla Mücadele İçin Harika D Vitamini Kaynakları

Yapılan birçok araştırmada D vitamininin birçok hastalık için önemli bir vitamin olduğu ortaya çıktı. Fakat önemli bir konu D vitaminin yeterince alınıp alınmadığı konusudur. Yeterince alınan D vitamini birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

Fakat ne yazık ki yine eldeki verilere göre kadınların %50 sinde, erkeklerin %40 ında ve çocukların da %70 inde D vitamini eksikliğine rastlanmaktadır. Günlük D vitamini ihtiyacı 18 yaşın altındaki çocuklarda 200 IUs ve yetişkinlerde ise 400 IUs dir.

D vitamini içeren D vitamini kaynakları arasında öyleleri var ki bunlar gerçekten mükemmel D vitamini kaynakları olup, özelikle aınması tavsiye edilmektedir.

Aşağıda bu mükemmel D vitamini kaynaklarını bulabilirsiniz.

Güneş ışığı: Güneş ışınları mükemmel bir D vitamini kaynağıdır. Güneş ışınları önemli bir D vitamini kaynağı olmakla birlikte bu kaynağı vücuda alırken dikkatli olmalı ve herhangi bir cilt rahatsızlığına karşı bilinçli olmalıdır. Açık tenli insanlarda güneş ışınlarına cildi 30 dk dan fazla maruz bırakmamak gerekir. Koyu tenli insanların da 2 saatten fazla güneş altında durmamaları gerekir. Güneş ışınlarını güneşin daha az yakıcı olduğu saatler dışında almak gerekir. Bu da 10:00 – 16:00 saatleri dışında kalan saatlerdir.

Morina balığı yağı: Tadı kötü olmakla birlikte önemli bir D vitamini kaynağıdır. Morina balığı yağı omega 3 yağ asitleri yönünden de oldukça zengin bir besindir. Balık yağları içinde tek D vitamini barındıran balık yağı morina balığı yağıdır.

Somon balığı: Somon balığının bilinen en önemli özeliği zengin bir omega 3 yağ asidi zengini besin olmasıdır. Fakat somon balığı aynı zamanda güçlü bir D vitamini kaynağıdır.

Ton balığı: Tonalığı da bilindiği gibi omega 3 yağ asitleri yönünden zengin bir besindir. Fakat D vitamini yönünden de önemli bir yağlı balıktır.

Süt: İnek sütü önemli derecede D vitamini içeren bir besindir. Tüm besinler içinde en önemli besin türlerinden birisidir.

Takviye edilmiş tahıllar: Süt ile takviye edilmiş tahıllar D vitamini açısından mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Amerikan Klinik Beslenme Derneğinin belirttiğine göre günlük alınması gereken miktar 40 IUs – 140 IUs dir.

Yumurtalar: Her yumurta sarısında 21 IUs kadar D vitamini bulunur. Harika bir besin kaynağı olarak kabul edilmektedir.

Karides: Karides omega 3 yağ asitleri yönünden zengin bir besin olup, aynı zamanda yüksek bir protein oranına sahiptir. Kolesterolü dengede tutmada da oldukça faydalı bir besindir. Önemli bir özelliği de D vitamini yönünden zengin olmasıdır. Bir porsiyon karideste 129 IUs D vitamini bulunmaktadır.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu