Hamilelikte Rahat Bir Uyku İçin İpuçları

Hamilelikte Rahat Bir Uyku İçin İpuçları

Hamilelik döneminde anne adaylarının yeterli ve kaliteli düzeyde uyku uyumaları oldukça önemlidir. Çünkü uyku eksikliği veya sorunları hamile kadılarda soğuk algınlığı, hastalıklar ve depresif durumlar gibi sorunların riskini artırır. Hamile kadınların gece uykusunu yeterli ve kaliteli düzeyde uyumaları kolay olmayabilir. Fakat alınacak bazı önlemler bu konuda yardımcı olacaktır. Aşağıda bu önlemleri bulabilirsiniz:

 

Uyku pozisyonları

 

Hamile kadınların hamilelik döneminde neyi yapıp neyi yapmayacakları konusunda bir fikir edinmeleri sağlıklı bir hamilelik için önemlidir. Uyku pozisyonu konusu da bunlardan birisidir.

 

Yüzüstü uyumak: Hamileliğin erken evrelerinde göğüsler daha hassastır. Hamileliğin 3. evresine ulaşıldığı zaman göğüsler ve bel çevresi normalden daha büyük olur. Yüz üstü uyumak bu açıdan risk oluşturabilir. Çünkü göğüslere ve karın bölgesine olan baskı artmış olur. Ayrıca bu şekilde uyumak oldukça zor ve rahatsızlık vericidir.

 

Sırt üstü uyumak: Sırtüstü uyumak bebek için iyi değildir. Hamilelik döneminde sırtüstü uyumaktan kaçınmak gerekir. Bu şekilde uyumak sırt kasklarına, ana damarlara ve bağırsaklara olan baskıyı artırır. Bu da sırt ağrılarına, hemoroide, hazımsızlığa, kan basıncı sorunlarına ve dolaşım problemlerine neden olur.

 

Yan tarafına uyumak: Yan tarafa doğru uzanarak uyumak hamilelik döneminde daha güvenli ve daha rahattır. Özellikle sol tarafa doğru uzanmak uygun olur. Bu şekilde uyku pozisyonu bebeğe kan ve besin akışına yardımcı olur. Böbreklerin daha iyi çalışarak vücuttaki atık maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bu da ayaklar, bacaklar ve elerdeki şişkinliği azaltabilir. Sağ tarafa doğru uzanmak ise anneye veya bebeğe zarar vermez fakat sol tarafa doğru uzanarak uyumak daha faydalıdır.

 

Yastıklar

 

Yastık hamile kadınlar için gece uykusu konusunda oldukça yardımcı olabilir. Örneğin sol tarafına uyurken bacaklar arasına bir yastık koymak oldukça destekleyici olur.

 

Hamilelik kemeri ve sütyen

 

Eğer geve uykunuzda sırt ağrınız oluşursa uyurken hamilelik kemeri kullanın. Hamilelik kemerleri sırt ağrınızı azaltabilir, mesaneye baskıyı hafifletebilir, dolaşımı iyileştirebilir, şişkinliği azaltabilir ve rahatlık sağlayabilir.

 

Pamuktan yapılmış ve yumuşak bir uyku sütyeni ise gece uykusunda rahat etmek için idealdir ve daha az ağırlık hissi verir.

 

Uykuya geçme zorluğu

 

Tüm önlemlere rağmen eğer 30 dk. içinde uykuya geçilemediyse yataktan kalkıp başka bir odaya geçmek ve orada biraz sakinleşip, tekrar uykulu hissedinceye kadar beklemek gerekir. Bu zaman zarfında kitap okumak, sakinleştirici bir müzik dinlemek fayda sağlar. Uykulu hissedince fazla beklemeden tekrar yatağa dönmelidir.

 

Beslenme önerileri

 

Hamilelik döneminde de rahat bir uyku için kafeinli içeceklerin tüketimini azaltmak gerekir. Özellikle akşam vakitlerinde buna dikkat edilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Akşam geç saatlerden yemek yemekten ve özellikle ağır yemeklerden kaçınılmalıdır.

 

Rahat bir ortam

 

İyi bir uykuda uyunulan ortamın da önemli vardır. Sessiz, sakin ve ışıktan arındırılmış bir ortam uyumaya yardımcı olacaktır.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu