Hamilelik Öncesi Diyet

Hamilelik Öncesi Diyet

Hamilelik şansınızı artırmak, hamileliğe sağlıklı bir başlangıç yapmak, sağlıklı bir bebek sahibi olmak için hamilelik öncesi diyetinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Hamilelik öncesi diyet için aşağıda önemli ipuçları belirtilmiştir:

 

Folik asit alın

 

Hamileliğe çok iyi bir başlangıç için hamileliğe sağlıklı bir şekilde hazırlanmanız gerekiyor. Bunun için de hamilelik öncesinde folik asit almaya başlayın. Folik asit hamilelik öncesindeki diyetinizde çok önemli bir vitamindir.

 

Folik asit embriyonun hücre gelişimi için gerekli bir vitamindir. Hamilelikten 1 ay önce de folil asit vitamin desteği almaya başlamak gerekir. Folik asit vitamin desteği alımına hamileliğin ilk 3 ay boyunca da devam edilir. Hamilelikte folik asit alımı nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarını %50-70 oranında riski azaltmaktadır.

 

Eğer hamilelik planlarınız varsa hamilelik öncesinde günlük almanız gereken folik asit miktarı 0,4 mg olarak tavsiye edilmektedir. Ayrıca folik asit yönünden zengin besinlerin yer aldığı sağlıklı bir diyet uygulamanız da gerekmektedir. Bu amaçla yeşil yapraklı sebzeler, avokado, fıstık, folik asit ile güçlendirilmiş tahıllar ve portakal suyu gibi folik asit kaynaklarını tüketebilirsiniz.

 

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin

 

Hamilelik öncesindeki diyetinizde besin değeri yüksek gıdaları seçmelisiniz. İhtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri içeren besinleri tüketmeniz hamile kalmayı kolaylaştıracağı gibi hamileliğe sağlıklı bir başlangıç yapmanıza ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenize de yardımcı olacaktır. Bu nedenle hamilelik öncesindeki diyetinizde şunlara dikkat etmelisiniz:

 

Vitamin, minerali protein ve lif zengini besinleri tercih edin.

Yağ tüketiminizi sınırlayın ve sağlıklı yağlara yönelin.

Şeker, katkılı ürünler ve diğer hazır besinlerden kaçının. Meyce gibi doğal şeker kaynaklarından tüketin.

Olabildiğince organik ürünleri tüketin.

Hormona içermeyen süt ve süt ürünlerinden tüketin.

 

Bazı besinlerden kaçınmalısınız

 

Hamilelik öncesinde tüketmeniz gereken besinler olduğu gibi tüketmemeniz gereken besinler de bulunmaktadır. Aşağıdaki besinlerden kaçının.

 

Çiğ veya az pişmiş balıklar, deniz ürünleri, yumurta, kırmızı et veya beyaz et.

Yüksek civa oranına sahip kılıç balığı, köpek balığı, kiremit balığı ve kral uskumru balıklarından kaçının. Diğer balıkları ise orta düzeyde tüketebilirsiniz.

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri veya pastörize edilmemiş sütten yapılmış diğer ürünler

Brie ve rokfor peyniri gibi yumuşak peynirler.

 

Ayrıca sebze ve meyvelerinde tüketilmeden önce iyice yıkanmış olduğundan emin olmak gerekir.

 

Bol su için

 

Su hamilelikteki diyetiniz için olduğu kadar hamilelik öncesindeki diyetinizde de önemlidir. İnsan vücudunun çoğu sudan oluşur. Su insan vücudu için temel bir besindir. Hamilelik öncesinde de günde en az 8 bardak su için. Su vücudunuzu toksinlerden arındırır. Sebze ve meyve sularını da ihmal etmeyin. Vücudunuzun sıvı ihtiyacı için, kola, gazoz, enerji içecekleri gibi içecekler yerine suyu tercih edin.

 

Kafeini sınırlayın

 

Hamilelik öncesi diyetinizde kafeini de sınırlamanızda fayda vardır. Kahve, çay, çikolata gibi kafeinli içecekler ve besinler diüretik bir etki yaratırlar ve vücutta sıvı eksikliğine neden olabilirler. Kafeinli içeceklerin ve besinleri mümkün olduğunca azaltmakta fayda vardır. Bu hamile kalmayı kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

 

Fazla miktarda kafein tüketimi hamilelikte ise düşüklere neden olabilir ve bebeğin anne karnındaki gelişimini yavaşlatabilir. Günlük kafein tüketimi 300 mg. dan fazla olmamalıdır.

 

Alkolden uzak durun

 

Hamilelik öncesi diyetinizde kaçınmanız gereken bir diğer şey alkoldür.  Alkol hamile kalmayı zorlaştırabilir. Hamileliğe sağlıklı bir başlangıç yapmayı engelleyebilir. Hamilelik döneminde ise alkol kullanımı doğum kusurlarına neden olabilir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu