Güneşin Cildimiz Üzerindeki Etkileri

Güneşin Cildimiz Üzerindeki Etkileri

Ne yazık ki son yıllarda cilt kanseri vakalarında artışlar gözlenmektedir. Bunda birçok etkenin rolü olduğu gibi güneş ışınlarının da bir etkisi vardır. Maalesef insanlar güneş ışınlarının ararlı etkilerini bilmelerine rağmen güzellik uğruna, bronz bir cilde sahip olma uğruna sağlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunda günlük düşünme alışkanlığının da payı bulunmaktadır.

Çünkü güneş ışınlarının zararlı etkileri kimi zaman hemen görülse de önemli zararları insanlar zaman içinde görürler. Cilt kanseri vakaları, cildin erken yaşlanması bu sonuçlar arasında gösterilebilir.

Normal şartlar altında insan vücudunun güneş ışınlarına ihtiyacı vardır. Fakat yeteri derecede olmak şartıyla.. Sağlıklı bir vücut için kısa süreli bir güneşlenme ve bunu sabah ve akşam üzerileri güneşin çok fazla etkili olmadığı zamanlarda yapmak cilt sağlığımız açısından çok önemlidir.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak ciltteki kırışıklıkları, lekeleri ve yaşlanmayı artıracaktır. Cilt üzerinde oluşabilecek rahatsızlık riskini artıracaktır. Cildimizi güneş ışınlarından koruma konusunda güneş ışınlarına karşı koruyucu kremler kullanılabilir. Bu kremlerin koruyucu dereceleri kişiden kişiye değişebilir. Çok hassas bir cilde sahip, güneşten hemen etkilenen ciltlerde yüksek koruma faktörüne sahip kremler kullanılmalıdır.

Cildimiz itina gösterilmesi gereken bir tabakadır. Cildin hoyratça kullanılması etkilerini zaten orta yaşlardan itibaren göstermeye başlayacaktır. Bu insanların ciltlerinde daha fazla kırışıklık olur. Leke oranı daha fazladır. Ciltte kalınlaşmalar ve sertleşmeler görülür. Ayrıca ciltte çatlamalar da görülebilmektedir.

Bronzlaşmak amacıyla güneş altında kısa süreli güneşlenildiği zaman ciltte kızarmalar oluşmaya başlar. Daha uzun süreli güneşlenmelerde ise cilt git gide daha hassaslaşır ve ciltte su kabarcıkları oluşarak güneş yanıkları meydana gelir. Cildin sürekli olarak bu şekilde yanıklarla yüz yüze gelmesi cilt kanseri oluşumu riskini artıran bir etkendir. Kişinin ten rengi güneş ışınlarına karşı ne kadar hassas olduğunu belirler.

Açık renkli insanlar güneş ışınlarına karşı daha hassastır. Esmer tenliler ise bu açıdan daha şanslıdır. Fakat bu demek değildir ki esmer tenliler güneş ışınlarından etkilenmeyecek. Esmer tenlilerinde bu konuda dikkatli olması gerekir.

Örneğin kumsalda güneş altında güneşlenen bir kişi çok fazla güneş atında durmamalıdır. En fazla 2 saat durulabilir. O da güneşten koruyucu bir krem sürmek koşuluyla. Ne var ki güneş kremleri bile cildi uzun süreler güneş ışınlarından koruyamazlar. Bunların da etkileri kısıtlıdır.

Serinlemek için denize giren bir kişi denizden çıktığı zaman tekrar güneş koruyucu kremini sürmelidir. Genelde yapılması gereken şöyledir. Evden çıkmadan önce ilk güneş koruyucu krem sürülmelidir. Bunu ortalama 15 dakika önceden yapmak gerekir. Sonra kumsala gittiğiniz zaman hemen denize girmeyecekseniz tekrar bir koruyucu krem sürmek faydalı olacaktır. Çünkü kumsalda güneşin yakıcı etkisi daha fazla olacaktır.

Güneş kremlerinin iyisi güneşteki ultraviyole ışınlarına karşı etkili koruma sağlayan kremlerdir. Bazı güneş kremleri E vitamini içeren bir içeriğe de sahiptir. Bu tür güneş kremleri ekstra bir güvenlik sağlar. Dolayısıyla da E vitamini içeren güneş kremlerini tercih etmekte fayda vardır. Güneş kremleri kişinin cilt tipine göre seçilebilir. Mesela kuru bir cilde sahip kişiler genelde losyon veya krem şeklinde bir koruyucu kullanabilirler. Yağlı ciltler için ise jel çeklinde olan koruyucular daha etkilidir.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu