Gebelikte Sırt Ağrıları Nasıl Önlenir?

Gebelikte Sırt Ağrıları Nasıl Önlenir?

Gebelik döneminde hormonal dağılım, artan kilolar ve değişen denge durumu sırt ağrılarına yol açabilir. Duruş değişikliği ve egzersizler gebelikte sırt ağrılarına yardımcı olabilir. Bu amaçla gebelikte sırt ağrılarını önlemek için aşağıdaki önerileri dikkate almakta fayda vardır.


1. Gebelikte sırt ağırsını önlemeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca spor veya düşük topuklu ayakkabı giyilmelidir. Bu omurgaya olan basıncı ve zorlamayı azaltacaktır.


2. Uzun zaman ayakta kalınması durumunda bir ayağı alçak bir taburenin üstüne koyularak durulmalıdır. Çünkü çok uzun süre ayakta durmak sırt ağrılarını tetikleyebilir. Sonra sıra ile diğer ayak değiştirilerek koyulur. Böylelikle sırtın doğal pozisyonunda durmasına yardımcı olarak sırt ağrılarını azaltabilmek veya önlemek mümkündür.


3. Gebelikte sırt ağrılarına karşı pelvis bölgesini kuvvetlendirmek de fayda sağlar. Bunun için yere sırt üstü yatılır. Ayaklar yere değecek şekilde dizler yukarı bükülür. Yavaşça arkaya doğru yuvarlanılır. Bu pozisyonda 2 sn kadar durulur ve ilk pozisyona dönülür. Bu hareket günde 2 – 3 set halinde bir sette 10 kere tekrarlanır.


4. Yerde yan tarafa yatılır. Kaba etleri ve kalça kaslarını kuvvetlendirmek için bacak yukarı kaldırılır ve indirilir. Bu hareket 10 defa tekrarlanır ve her defasında 3 – 5 sn kadar bacak kalkık vaziyette durur. Sonra diğer yan tarafa dönülerek bu sefer diğer bacak kaldırılarak hareket aynen tekrarlanır.


5. Gebelikte uyku pozisyonu çok önemlidir. Bunun için yan tarafa yatılır ve bacaklar arasında bir yastık tutulur. Bu uykuda sırt ağrılarına iyi gelecektir. Özellikle gebeliğin 2. ve 3. dönemlerinde oldukça rahatlatıcı olur.


6. Sırt ağrısına karşı takılacak bir hamile destek kemeri sırta ek bir destek verir. Bu kemer uzun süreyle yürürken ve ayakta dururken veya yatarken sırt ağrılarını azaltabilir.


7. Gebelikte en faydalı ve en basit egzersiz yürümektir. Yürümeye mutlaka zaman ayırmalı ve günde 20 – 30 dk kadar dışarıda yürümeye özen göstermelidir. Yürümek de sırt ağrılarını hafifletici etki yapar.


8. Güçlü karın ve pelvik kasları sadece sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olmaz aynı zamanda doğum sancıları sırasında da güç verir.


9. Gebelik egzersizlerini mutlaka yapmalı ve hatta bunun için hekimden gerekli rehberlik yardımını almalıdır. Egzersizleri mutlaka hekimin danışmanlığında yapmalı ve onun sakıncalı gördüğü egzersizlerden kaçınmalıdır.


10. Bir yoga kursuna gitmek ve yoga yapmak da gebelikte sırt ağrılarına oldukça iyi gelir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu