Gebelikte Sabah Bulantıları İçin Nasıl Beslenmeli?

Gebelikte Sabah Bulantıları İçin Nasıl Beslenmeli?

Gebeliğin ilk 3 ayında sabah bulantıları yaşanır. Bu normal bir durumdur. Fakat hamile bir kadını oldukça rahatsız edebilecek bir durumdur. Hamilelikte yaşanan sabah bulantılarının etkisini etkili bir beslenme yöntemi ve alınacak önlemlerle azaltmak mümkündür.

 

Gebelikteki sabah bulantılarını azaltmak için nasıl beslenmelidir?

 

1. Kızartılmış yiyecekleri tüketmeyi azaltmalıdır. Çünkü kızartılmış yiyecekler gebelikte sabah bulantılarını tetikleyebilir.

 

2. Gebelikte sabahları mide bulantısına yol açan yemek ve kokulardan bir süre uzak durmakta fayda vardır.

 

3. Sabah kahvaltılarını erken yapmak da gebelikte sabah bulantılarını engelleyebilir. Çünkü sabahları aç karınla mide daha çabuk bulanacaktır.

 

4. Akşam uyumadan önce yatak ucuna atıştırmalık şeyler koyup sabah uyanınca ilk bunlardan atıştırmak da faydalı olacaktır. Bu sabah bulantılarını önlemeye yardımcı olur.

 

5. Kırmızı et sabahları bulantı hissini artırabileceği için olabildiğince az tüketilmelidir.

 

6. Gün içinde öğün sayısını artırıp, ana öğünler dışında ara öğünlerde beslenmek faydalı olacaktır. Böylelikle kandaki şeker düzeyi daha istenilen düzeyde kalmış olacaktır. Kan şekerindeki düzensizlikler sabah bulantılarına sebebiyet veren bir etkendir.

 

7. Bitkisel ürünlerden zencefilin de sabah bulantılarını azaltmaya yönelik bir etkisi vardır. Zencefil çayı içmek veya ağızda zencefil kökü tutmak sabah bulantılarına iyi gelecektir. Zencefil ayrıca yemeklere de katılabilir.

 

8. Ayrıca gebelikte sabah bulantılarıyla baş edebilmek için hekim tavsiyesiyle günde 1 tane 50 mg B6 vitamin takviyesi alınabilir. B6 vitamini içeren besinlerin tüketimi de yararlıdır. Aşırı derecede B6 vitamin takviyesi alınmamalıdır.

 

9. Olabildiğince sakin, stressiz yaşamalı ve heyecan yaratacak şeylerden de uzak durulmalıdır. Çünkü bu tür etkenler mide bulantılarını artırabilir.

 

10. Kusmalardan dolayı yaşanacak sıvı kayıpları için bol sıvı alımı yapılmalıdır. Taze sıkılmış meyve suları, et suyu, çorba, su sıvı ihtiyacını giderecektir. Ayrıca sulu meyvelerden de mesela karpuz ve kavundan da yenebilir.

 

Bazı hamile kadınlarda normal sabah bulantıları ve kusmalardan farklı olarak aşırı derecede mide bulantısı ve kusma durumu ortaya çıkabilir. Bu durumun etkisiyle kadında kilo kaybı, vücudun aşırı susuz kalması gibi belirtiler de görülür. Bundan dolayı yukarıdaki bulantı ve kusma belirtilerini azaltma yöntemlerine ek olarak, hekim tavsiyesiyle, mide bulantılarını ve kusmayı hafifletecek ilaç verilebilir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu