Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

Gebelik boyunca anne adayının iyi ve yeterli beslenmesi bebeğin gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Hamile kadınların gebelik öncesi aldıkları kaloriden 300 kalori daha fazlasını gebelik döneminde almaları gerekir.

 

Her ne kadar gebeliğin ilk birkaç ayında mide bulantısı ve kusmalar zorluk yaşatsa da iyi bir dengeli diyet yapmalı ve gebelik sürecinde alınması gereken vitaminleri almalıdır.

 

Aşağıda sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için gebelik döneminde nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgiler verilmiştir.

 

Gebelikte nasıl beslenmeli?

 

1. Gebelik boyunca ihtiyaç duyulan bütün besinlerden yemek gerekir. Tavsiye edilen günlük porsiyonlar şu şekildedir:

 

Günlük olarak ortalama 6 porsiyon tahıl ürünleri

2 – 4 porsiyon arası meyve

4 porsiyon sebze

4 porsiyon süt ürünleri

3 porsiyon protein kaynakları ( kırmızı et, tavuk eti, balık, yumurta )

 

Doğal olmayan tatlılardan ve yağlı besinlerden kaçınmalıdır. Etlerin yağlı ve deri kısmı atılmalıdır.

 

2. Lif oranı yüksek besinleri seçmek gerekir.

 

3. Tüketilen besinlerde günlük olarak alınması gereken vitamin ve mineral değerleri olmalıdır. Bu yüzden hiçbir faydası olmayan boş gıdaları tüketmemek gerekir. Üstelik bu tür gıdalar çok yüksek kalori, yağ ve tuz düzeyinden dolayı gereğinden fazla kilo alınmasına yol açabilir.

 

Eğer günlük vitamin ve mineral ihtiyacı günlük besinlerden sağlanamıyorsa hekim tavsiyesiyle vitamin ve mineral desteği alınabilir.

 

4. Kalsiyum zengini besinlerden almayı ihmal etmemek gerekir. Süt ve süt ürünleri gebelik boyunca ihtiyaç duyulan kalsiyum desteğini sağlar. Günlük 4 defa bunlardan tüketmek 1000 – 1300 mg kalsiyum alınmasına yardımcı olur.

 

5. Demirden zengin besinleri de ihmal etmemek gerekir. Demir de mutlaka alınması gereken bir mineraldir. Günlük 27 mg demire ihtiyaç duyulur.

 

6. Her gün iyi bir C vitamini kaynağı olan besini tüketmek gerekir. Portakal, üzüm suyu, çilek, yaprak özsuyu, brokoli, karnabahar, yeşilbiber, domates. Hamile kadınlar günlük olarak 70 mg C vitaminine ihtiyaç duyarlar.

 

7. Her gün folik asit içeren besinlerden de tüketmek gerekir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, dana eti gibi besinler tüketilebilir. Hamile kadınların günlük folik asit ihtiyacı 0,4 mg. dır.

 

8. Her gün A vitamini kaynağı olan en az bir besini tüketmek gerekir. Havuç, kabak, tatlı patates, ıspanak, bal kabağı, pancar, kayısı, kavun A vitamini kaynağı olarak tüketilebilecek iyi besinlerdir. Fakat A vitaminini aşırı derecede tüketmemek gerekir. Çünkü ceninde kusurlara yol açabilir.

 

Gebelikte hangi besinlerden kaçınmalıdır?

 

1. Gebelikte mutlaka alkolden uzak durmak gerekir. alkol erken doğuma, doğum kusurlarına ve düşük ağırlıklı bebeğe yol açabilir.

 

2. Kafeinden uzak durmalı veya mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

 

3. Köpek balığı ve kılıçbalığı gibi balıkları yememek gerekir. Bu balıklarda yüksek oranda civa bulunur.

 

4.Yumuşak peynirlerden kaçınmak gerekir. Çünkü bu tür peynirler pastörize edilmemişlerdir. Sert peynirleri tercih etmek gerekir. Krem peynirler de yenebilir.

 

5. Pişmemiş veya az pişmiş deniz mahsullerinden ( istiridye ) ve etlerden uzak durmalıdır.

 

Bazı gebelik komplikasyonlarında ne yemek gerekir?

 

Sabah bulantıları: Yataktan kalkmadan önce kraker, mısır gevreği yenebilir. Fakat fazla yememelidir. Yağlı ve kızarmış gıdalar yememek gerekir.

 

Kabızlık: daha fazla taze meyve ve sebze yemek gerekir. Ayrıca günde 6 – 8 bardak su içmelidir.

 

İshal: Elma püresi, muz, pirinç, yulaf ezmesi yenebilir. Bu besinler vücutta suyun daha iyi emilmesine yardımcı olur.

 

Mide ekşimesi: Sık fakat az yemelidir. Yemeden önce süt içmek iyi gelebilir. Kafeinli içeceklerin ve besinlerin miktarını azaltmak gerekir. Kola, gazoz gibi asitli içeceklerden de uzak durmalıdır. Baharatlı yiyecekler de kaçınılması gereken besinlerdir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu