Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

Gebelik döneminde sağlıklı dişler ve diş etleri oldukça önemlidir. Diş ve diş eti sağlığı için gebelikte önleyici kontrolleri ve bakımı düzenli olarak yapmak gerekir. Bu diş eti hastalığı gibi ağız içi enfeksiyonlarından korunmaya yardımcı olur.

Anne adayları genelde gebelik döneminde diğer gebelik sorularına daha fazla dikkatini vermekte ve diş bakımlarını arka plana itmektedirler. Ne var ki gebelikteki hormonal değişmeler dişleri daha hassas ve enfeksiyonlara açık duruma getirmektedir. Bu enfeksiyonlar tüm vücudunuza yayılabilir ve sizi ve bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı gebelikte diş bakımına önem vermeniz gerekir. Aşağıda gebelikte diş bakımıyla ilgili bazı temel ipuçlarını bulabilirsiniz:

Gebelikte diş bakımı nasıl olmalıdır?

1. Diş bakımınıza gebelik öncesinde başlayın. Gebelik öncesinde diş hekiminize görünün. Dişlerinizi hekiminize temizlettirin ve bakımını yaptırın.

2. Gebelikte 3 ayda bir dişlerinizi kontrol ettirin. Diş hekiminizin de sizin hamile olduğunuzu bilmesi gerekir. Bunu hekiminize söyleyerek onu bilgilendirin. Diş sorunlarınız için zorunlu olmadıkça diş röntgeni çektirmeyin. Anestezi gerektiren işler mümkünse gebelik sonrasına bırakılmalıdır.

3. Şekerden uzak durun. Çaylarda beyaz şeker kullanmayın. Şeker diş çürüklerine yol açar. Diş etlerinizin sağlığını bozar. Çok fazla tatlı tüketmeyin. Tatlılardan sonra mutlaka ağzınızı bol suyla çalkalayın.

4. Diş ve diş etleriniz için C vitamini içeren sebzeler ve meyveler yiyin. Örneğin öğün aralarında atıştırma için c vitamini içeren meyveler veya kurutulmuş meyveler yiyebilirsiniz. C vitamini diş ve diş etlerinizi kuvvetlendirir.

5. Sağlıklı bir diyet uygulayın. Süt ve süt ürünleri hem sizin hem de bebeğiniz için iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bebeğinizin anne karnında diş, diş eti ve kemik gelişimi için de bu besinler önemlidir.

6. Gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacınızı iyi karşıladığınızdan emin olun. Kalsiyum diş ve kemiklerinizi güçlendiren bir mineraldir.

7. Dişlerinizi düzenli olarak günde 2 – 3 defa fırçalayın. Dişlerinizi yemeklerden 30 – 60 dk sonra fırçalamak daha iyidir. Diş hekiminizden nasıl daha iyi fırçalama yapabileceğinize dair bilgiler alın. Diş fırçanızın sert olmamasına dikkat edin. Diş fırçanızı 3 ayda 1 yenileyin.

8. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dil üstünüzü de fırçalayın. Çünkü dil üstünde bakteriler birikmiş olabilir.

9. Eğer yemek sonrası dişlerinizi fırçalayabilecek durumda değilseniz mümkünse ağzınızı iyice bol suyla çalkalayarak yıkayın ve şekersiz sakız çiğneyin.

10. Eğer diş fırçalarken mide bulantısı yaşıyorsanız diş macununuzu değiştirin. Diş macunu da sizde mide bulantısı yapabilir. Diş hekiminizden bunun için uygun bir diş macunu önermesini isteyin.

11. Hekiminize aldığınız ilaçlarla ilgili bilgi verin.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu