Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Gebe kalmadan önce bazı önemli noktaları dikkate almak hem sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

 

Gebe kalmadan önce alınması gereken önlemleri aşağıda bulabilirsiniz

 

1. Hekim ziyaret planı yapmak: Bir çocuk sahibi olmaya karar verildikten sonra tıbbi konularda ilk olarak bir hekime danışmalıdır. Hekim kişinin sağlık durumunu kontrol edecek, sağlık geçmişine bakacak ve aldığı ilaçlar hakkında bilgi toplayacaktır.

 

Ayrıca gebe kalmak isteyen kadına sağlık durumuna göre bazı tetkikler de yapacaktır. Özellikle gebelik öncesi kullanılan ilaçlar hekim tarafından sorulacaktır. Çünkü gebelik öncesi alınan kimi ilaçların etkisi gebelik döneminde de sürebilir.

 

Hekim tarafından ayrıca kişinin beslenme alışkanlıkları, kilosu, alkol ve sigara gibi alışkanlıkları da gözden geçirilecektir. Tüm bunların daha hamilelik öncesinde tespit edilip istenilen şekilde düzenlemelerin yapılması sağlıklı bir gebelik için gereklidir.

 

2. Folik asit alımı: Gebe kalmadan en az 1 ay öncesinden folik asit desteği alınmalıdır. Günlük olarak alınacak 400 mg folik asit desteği bebekte oluşabilecek sinir sitemi bozuklukları riskini azaltacaktır. Ayrıca folk asit alımı diğer doğum kusurlarını da önlemeye yardımcı olacaktır. Folik asit alımı gebeliğin ilk 3 ayında da devam etmelidir.

 

3. Alkol, uyuşturucu ve sigara kullanımı: Bu tür maddelerin kullanımı da kesinlikle terk edilmelidir. Tüm bu maddeler düşük yapma, erken doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riskini oldukça artırmaktadır. Gebe kalmaya karar veren kadının eşi de sigara içiyorsa bunu en azından bir süre bırakmalıdır. Çünkü sigara içen eşin sperm sayısında da düşme meydana gelecek ve bu da kadının doğurganlığını olumsuz etkileyecektir.

 

Bu tür alışkanlıkları bırakmak belki zor olabilir. Fakat eğer mutlaka bebek sahibi olunmak isteniyorsa bu tür maddeleri bırakmak için gerekirse konunun uzmanlarından profesyonel destek alınmalıdır.

 

4. Daha şimdiden sağlıklı gıdalar tüketmeye başlamak: Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı beslenmeye erkenden başlamak gerekir. Özellikle meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek önemlidir. Her gün 2 şer porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir.

 

Ayrıca kalsiyum yönünden zengin olan besinleri ve hububatları tüketmelidir. Süt, yoğurt ve kalsiyum takviyeli portakal suyu kalsiyum yönünden oldukça önemli besinlerdir. Fasulye, ceviz, tohumlar, beyaz et ve kırmızı et gibi zengin protein çeşitlerini de tüketmeye özen göstermelidir.

 

5. Kafeinli içecekleri mümkün olduğunca azaltmak: Kafeinli içecekleri de gebelik öncesinde mümkün olduğunca azaltmak gerekir. Fazla miktarda kafein tüketimi doğurganlığı olumsuz yönde etkilemekte ve ayrıca düşük yapma riskini de artırmaktadır.

 

6. Kiloyu kontrol altında tutmak: Normal kiloda olmak gebe kalmak isteyen bir kadın için oldukça önemli bir avantajdır. Vücut kitle indeksi düşük veya fazla olan kadınlar bu açıdan dezavantajlı durumdadır. Yani kadının zayıf veya şişman olması gebelik için olumsuz bir faktör olarak görülmektedir. Eğer normal kiloda değilse yani zayıf veya şişman ise normal kiloya dönmek için kilo vermeli veya kilo almalıdır.

 

7. Balık tüketimine özellikle önem vermek: Gebe kalmaya karar verdikten sonra balık tüketimini artırmak oldukça faydalı etkiler gösterecektir. Balık omega 3 yağ asidi barındırmasından dolayı önemli bir besin kaynağıdır. Omega 3 yağ asitlerinin bebek açısından en önemli faydası bebeğin beyin ve göz gelişimine önemli katkı yapmasıdır. Balıklar içinde somon balığı, alabalık, ringa balığı ve sardalye önerilmektedir.

 

8. Egzersiz programı uygulamak: Her gün yapılacak düzenli egzersizlerin sağlıklı bir hamilelik için önemi büyüktür. Gebe kalmadan önce egzersizlere başlanmalı ve sağlıklı gebelik için iyi bir başlangıç yapılmalıdır. Günlük 30 dakika kadar yürüme, bisiklet, ağırlık kaldırma gibi egzersizler faydalıdır. Vücut esnekliğini artırmak için esneme hareketleri ve yoga da oldukça faydalıdır.

 

9. Gebelik öncesi diş bakımını yaptırmak: gebelik boyunca hamile bayanlarda artan hormonların etkisiyle de diş eti rahatsızlıkları görülebilmektedir. Fakat gebelik öncesi alınacak önlemlerle bunlar azaltılabilir. Bunun için de mutlaka diş hekimine görünerek gerekli bakım ve tedavi yaptırılmalıdır.

 

10. Ruh sağlığını iyi tutmak: Özelikle depresyon sorunu olan, ruhsal olarak kendini iyi hissetmeyen kadınların gebelik süreçleri de daha zor geçmektedir. Örneğin depresyon gebeliği olumsuz etkileyebilecek bir faktördür. Depresyon teşhisi konulmuş kadınlar ya da kendilerinde depresyondan şüphelenenler mutlaka bir psikiyatriste başvurarak gerekli tedavilerini yaptırmalıdırlar.

 

Diğer yandan yoğun stres yaşayan kadınlar da streslerini giderici ( egzersiz, yoga, nefes alma egzersizleri, diyet, kişiler arası iletişim, stres yönetim programına katılma, hobiler, eğlenceli aktiviteler ) önlemler alabilirler.

 

11. Enfeksiyonlardan uzak durmak: Bunun içinde beslenmeye dikkat etmek gerekecektir. Özellikle pastörize edilmemiş yumuşak peynirler ve diğer süt ürünlerinden, çiğ ya da az pişmiş kırmızı ve beyaz etten uzak durulmalıdır. Çünkü bu besinler vücut için zararlı olabilecek bakteriler barındırmaktadır. Bu bakteriler ölü doğum ve düşük yapma riskini artırmaktadır.

 

Kişisel temizliğe önem verilmelidir. Ayrıca yiyecekleri hijyenik koşullarda hazırlamalı ve bol suyla yıkanmalıdırlar. Yemek yapmadan önce eller iyice yıkanmalıdır. Gıda güvenliği için yiyecekler buzdolabında 2-4 derece arsında tutulmalı ve buzdolabının dondurucusu da -18 dereceye ayarlanmalıdır.

 

Bahçe işleriyle uğraşırken mutlaka eldiven giyilmelidir. Grip mevsiminde de mutlaka grip aşısı olunmalıdır. Tüm bunlar gebeliğe harika bir adım atmak enfeksiyonlardan uzak durmak adına gerekli önlemlerdir.

 

12. Çevrenin olumsuz etkilerinden kurtulmak: Bazı kadınlar eğer çalıyorlarsa diğer kadınlara göre daha zor ve riskli koşullarda çalışıyor olabilirler. Örneğin kimyasal maddelerin, radyasyonun etkisinin fazla olduğu yerlerde çalışan kadınlar özellikle dikkat etmelidirler. Çünkü gebelik öncesi bu zararlı etkenlere yoğun şekilde maruz kalmak gebeliği olumsuz etkileyebilecektir. Gebelik öncesinde gerekli önlemleri almak gerekir. Ya başka bir işte çalışmak ya da işten bir süre izin almak düşünülebilir.

 

13. Gebeliğe tam olarak karar vermek: Gebe kalmadan önce gebelik kararını kesin olarak vermek gerekir. Bunun için eşle konuyu netliğe kavuşturmak oldukça önemlidir. Her şey eşler arasında tam olarak konuşulmuş olmalıdır. Bundan sonra zihinsel olarak kendini gebeliğe ve bebek sahibi olmaya hazırlamak gerekecektir.

 

Başka bir çocuk veya çocuklar var ise onlara nasıl davranılacağı konusunda ve onların nasıl bakılacağı konusunda şimdiden bilgilenmek gerekecektir. Çünkü gerek hamilelik durumunda gerekse de bebek doğduktan sonra diğer çocuklar asla ihmal edilmemelidir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu