Evde Bebeklerin ve Çocukların Güvenliği

Evde Bebeklerin ve Çocukların Güvenliği

Bebeklerin büyüdükçe ev içinde emeklemeye ve sonrasında yürümeye başlamaları onlar için çeşitli kazalar için de risk doğurur ve bir güvenlik sorunu ortaya çıkar. Çünkü küçük çocuklar özellikle 1 yaşlarından itibaren çok hareketlidirler. Bu hareketlilik elbette ki gelişen merak duygularından ve dünyayı keşfetme isteklerinden de kaynaklanır. Fakat hareketliliklerinin artması evdeki kaza riskini de artırır. Ev içinde bazı basit önlemlerle kazaları önlemek ve ev içini bebek ve çocuk için daha güvenli hale getirmek mümkündür. Aşağıdaki öneriler bu konuda yardımcı olacaktır.


Oturma odasında güvenlik


Oturma odası bebekler ve çocuklar için tehlikeli olabilir. Odadaki elektrik kabloları, elektrik prizleri, kitap dolabı, vitrin, çekmeceler v.b. çocuğun erişebileceği her şey bir risk oluşturmaktadır.


Oturma odasını daha güvenli hale getirmek için şunlar uygulanabilir.


1. Odadaki elektrik kabloları duvar köşesine monte edilerek üstü kapatılabilir. Kablolar, eşyaların arkasına istif edilebilir.

2. Vitrin ve dolap gibi eşyalar duvara monte edilebilir. Veya çok güçlü bantlarla duvara yapıştırılabilir. Bu amaçla yapılmış çok güçlü bantlar yapı marketlerde bulunmaktadır.

3. Elektrik prizlerinin kapaklı olanlarını seçmekte fayda vardır. Yere yakın elektrik prizleri ya iptal edilmeli veya yerden daha yüksek bir yere monte edilmelidir.

4. Televizyon, dvd, müzik çalar gibi cihazların uzaktan kumandalarını da iyi korumak veya çocuğun erişemeyeceği yerde saklamakta fayda varır. Bunların pilleriyle çocuğun oynaması sakıncalıdır.

5. Oturma odasındaki pencereleri çocuk odadayken sürekli kapalı tutmak gerekir. Pencere açıkken çocuk odada yalnız bırakılmamalıdır. Hatta çocuğun pencereyi kendi bağına açmasını önleyecek ek güvenlik önlemleri ( çocuk kilidi v.b. ) vardır. Bununla ilgili yapı marketlerde ürünler bulunmaktadır.

6. Evde eğer merdivenler varsa merdivenlere çocuk kilidi konmalıdır ve sürekli kapalı tutulmalıdır.


Yatak odasında güvenlik


1. Yine çocuğun odasındaki pencerelere çocuyk kilidi gibi ek güvenlik önlemleri alınmalıdır. Odası havalandırılırken çocuk odasında olmamalıdır. Yarı açılan pencere sistemlerinden kullanmak daha güvenlidir.

2. Çocuğun odasında bulunan herhangi bir kablo mutlaka gizlenmelidir.

3. Eğer bebekse uyuduğu yatakta veya odasındaki eşyalarda keskin köşeler kamufle edilmelidir. Yine uyuduğu yatak veya beşikte bebeğin nefes almasını engelleyecek eşyalar veya oyuncaklar bulunmamalıdır.


Mutfakta güvenlik


1. Bebekleri ve küçük çocukları mümkün olduğunca mutfaktan uzak tutmak gerekir. Çünkü her an keskin bir şeyle kendini yaralaması veya üzerine sıcak su dökülmesi v.b. birçok risk bulunmaktadır.

2. Keskin eşyaları çocuğun ulaşamayacağı yerlere koymak gerekir.

3. Eğer mutfaktaysa ve mutfakta ocak yanıyorsa ocağın arka kısımlarını kullanmakta fayda vardır.

4. Mutfakta çocuğun ulaşabileceği yerlerde ilaç, zehirli madde v.b. şeyler olmamalıdır. Bu tür maddeleri de mutfaktan uzak tutmak gerekir.

5. Her ihtimale karşı en yakın acil yardım biriminin telefonlarının ulaşılabilir bir yerde olması gerekir.


Banyoda güvenlik


1. Banyo gibi ıslak ortamlar bebekler ve küçük çocuklar için her zaman için tehlikeli ortamlardır. Bu yüzden onları banyoda asla yalnız bırakmamak gerekir.

2. Banyo küvetinde asla yalnız olmamalıdırlar.

3. Bebeğe banyo yaptırırken su sıcaklığını iyice kontrol etmelidir. Bebek küvetteyken sıcak su aniden açılmamalıdır. Önce soğuk su kısmı açılarak, sonra sıcak su kısmına yavaşça geçmek gerekir.

4. Küvette bebeğin veya çocuğun kaymasını önleyecek plastikten paspas gibi şeyler olmalıdır.

5. Banyodaki temizlik malzemeleri gibi kimyasal ürünler çocuğun erişemeyeceği yerde ve kapalı tutulmalıdır.

6. Eğer banyoda ısıtma varsa ve banyo soğuksa bebeğe veya küçük çocuğa banyo yaptırmadan önce banyonun ısıtılması iyi olacaktır.

7. Yine banyodaki prizler çocuğun ulaşamayacağı yerde ve kapaklı olmalıdır. Ayrıca suyla temasın olmayacağı yerde bulunmaları gerekir.

8. Evdeki ıslak zeminlere dikkat edilmelidir. Bu yerler mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Çocuğun ayağının kayıp düşmesi ihtimali vardır.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu