Etkili Vücut Bakımı

Etkili Vücut Bakımı

Vücut bakımı birçok unsuru içinde bulundurmaktadır. Vücut bakımını cilt bakımından, hijyen kurallarından, sağlıklı ve dengeli beslenmeden, egzersizden ve uyku düzeninden ayrı düşünemeyiz. Dolayısıyla bu unsurlarda yapılacak düzenlemeler etkili bir vücut bakımı anlamına da gelecektir.

 

Vücut bakımında cildiniz için şunları yapabilirsiniz:

 

1. Yüzünüzü günde 2 defa yıkayın ve ılık su ve hafif doğal bir sabun kullanın. Yüzünüze hafif masaj yapar şekilde dairesel hareketlerle yüzünüzü yıkayın.

 

2. Yüzünüzü yıkadıktan sonra içeriğinde benzoil peroksit bulunan bir otc losyon uygulayın.

 

3. Cildinizi korumak için güneşten koruyucu krem kullanın. Evden çıkmadan 12 – 20 dk. önce, özellikle güneşli havalarda, güneş kremini uygulayın. Bu cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır.

 

4. Cildinizi zaman zaman ölü cilt hücrelerinde arındırarak yenileyin. Bunun için exfoliasyon yani peeling işlemi uygulayabilirsiniz. Peeling işleminde ölü cilt hücrelerini atarak cildinizi yenilersiniz. Cildiniz daha taze ve genç görünür.

 

5. Cildinizi mutlak nemlendirin. Çünkü cildimiz dıştan gelen etkilere çok açıktır ve çabuk kuruyabilir ve tahriş olabilir. Bu nedenle cildinizi uygun bir nemlendiriciyle nemlendirin. Cildiniz daha pürüzsüz görünür. Her banyo sonrasında yüzünüzün yanında vücudunuzu da nemlendirin.

 

6. Zaman zaman cildinizde tüylenmeler olabilir. Oluşan fazla bu tüyler kötü bir görüntü verir. Bunun için çeşitli kıl alma yöntemlerini deneyerek vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulun. Bunun için kıl dökücüler kullanabilir, tıraş olabilir, ağda yöntemini kullanabilir veya iğneli veya lazerli epilasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 

Vücut bakımınız için diyetinizde şunları yapabilirsiniz:

 

1. Doğru beslenin ve doğru besinleri tüketin. Bu şekilde vücudunuzu ve cildinizi de koruyabilirsiniz. Diyetinizde antioksidan yönü güçlü besinlere yer verin. Kalsiyum, E vitamini ve C vitamini içeren besinleri bolca tüketin. Bu vitaminler yönünden bir eksiklik yaşıyorsanız hekiminizin tavsiyesiyle multivitamin desteği de alabilirsiniz.

 

2. Yüksek düzeyde yağ, şeker ve trans yağ içeren besinlerden uzak durun.

 

3. Daha fazla sebze ve meyve tüketin. Tam tahılları, fasulyegilleri ve ceviz, fındık gibi kabuklu yemişleri ihmal etmeyin. Yağsız et tüketin. Yağsız veya düşük yağlı süt ve süt ürünlerinden beslenin.

 

4. Gün içinde bol su için. En az 8 – 10 bardak su için. Bu vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayacaktır. Cildiniz de nem ihtiyacını karşılar. Vücut sisteminiz daha iyi çalışır.

 

Vücut bakımınız için egzersiz yapın ve uykunuza dikkat edin:

 

1. Vücut bakımınızda haftada mutlaka birkaç gün egzersiz yapmanız önemlidir. Egzersizinizi günlük ortalama 30 dk olarak yapın.

 

2. Yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet binme gibi kardiyovasküler ve aerobik egzersizler yapın. Bu vücudunuzu ve cildinizi sağlıklı tutacağı gibi daha biçimli bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

 

3. Gün içinde daha hareketli olun. Asansör yerine mümkünde merdivenleri tercih edin. Yakın yerlere yürüyerek gidin. Bahçe işleriyle uğraşın. Dans edin.

 

4. Dinlenmenize mutlaka dikkat edin. Uykunuzu yeterince alın. Sağlıklı bir vücut için yeterli ve kaliteli bir uyku önemlidir. Gece uykunuzu en az 7 – 8 saat uyuyun.Bakım ve Güzellik

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal güzellik deyince aklımıza gelen en önemli unsur belki de beslenme ve tabiki güzelleştiren besinler. Yediğimiz şeyler, besinler güzelliğimiz, görüntümüz üzerinde önemli etkilere sahip. Bir nevi ne yersek öyle görünürüz. Sağlıklı ve güzel bir cilt ve saçlar için beslenme konusunda bazı önemli diyet kurallarına uyulması gerekir.   Amerikalı ünlü diyetisyen Elizabeth Somer ( Eat Your Way to Happiness kitabının yazarı ) “Yediğimiz besinler gibi...
Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de Bizpoint tüm iş yerlerini, dernek, otopark gibi mekânları bulabileceğiniz bir site olduğu gibi aynı zamanda cafe, restoran, hatta şirketleri, endüstri ve sanayi alanlarını bile kapsamaktadır. Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye’nin tüm illerinde planlanan etkinlikleri, fırsatları, kampanyaları öğrenebilirsiniz.   Bizpoint’ de tüm küçük işletmelerden büyük işletmelere, bireysel profillere kadar geniş bir yelpazeye...
Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Eğer saçlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız unu doğal yollarla çözmeniz pek ala mümkündür. Saçlarınız için kullanacağınız bazı esansiyel yağlar bu konuda size çözüm olabilir. Bugün doğal güzellik endüstrisinde bu tür yağlar yaygın bir şekilde kullanılmakta ve saç sorunlarına çözüm olmaktadır. Saçlarınızda yağlanma mı var, saç gözenekleriniz mi tıkandı, saçarlınız kırılıyor mu, cansız mı görünüyor? Bu esansiyel yağlarla çözüm...
En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu