En İyi Saç Bakım Önerileri

En İyi Saç Bakım Önerileri

Saçlarımız dış görünümümüzün en önemli unsurlarından birisi. Peki bizim için çok önemli olan saçlarımızın bakımına ne kadar önem veriyoruz? Ve bu konuda yardıma mı ihtiyacınız var? İşte size saç bakımı konusunda en iyi öneriler.

 

Sağlıklı saçlar için beslenme

 

Balık ve kuruyemişler vücudu güçlendirmek ve sağlıklı saçlar için iyi birer kaynaktırlar. Kuruyemişler ve balıkta bulunan protein ve omega 3 yağ asitleri kafa derisini daha sağlıklı yaparlar. Ayrıca lifli besinler, fasulyegiller ve havuç saçlar için faydalı besinlerdir. Diyet yapan kadınlar hızlı kilo vermek için bazı besinlerden mahrum kalabilirler. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü çinko, biotin, protein gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliği saç kayıplarına ve saçlarda kırılmalara yol açar.


Saçınızın parlaklığını ılık su ile koruyun

 

Sıcak su kafa derisindeki gerekli olan cilt yağını azaltır. Saç derisindeki bu yağ tabakası saça doğal yapısını ve parlaklığını verir. Bu yağ tabakayı korumak ve saç derisinin sağlığı için ılık su ile saçlar yıkanmalıdır. Ayrıca saçları şampuanlarken saç derisine hafifçe masaj yapmak da faydalı olur.

 

Saçların koruyucu tabakası için

 

Saçlara sık sık biçim vermek, perma yapmak, boyamak, beyazlatmak, rengini değiştirmek saçların koruyucu dış tabakasına zarar verebilir. Saçlardaki bu zararı onarmaya yardım edecek saç ürünleri de bulunmaktadır. Bu ürünlerin protein içermesine dikkat etmek gerekir.

 

Yağlarla kepeği tedavi etmeyin

 

Kepek saç derisinin kuruluğundan kaynaklanmaz. Fakat bir iltihaplanma kafa derisine de etki edebilir. Kafa derisini yağla ovmak bu bölgedeki bir iltihaplanmayı daha kötü yapabilir. Sonuçta kafa derisinde daha fazla kepek oluşumuna yol açar. Kepeğe karşı medikal içerikli şampuanlar veya bitkisel karışımlı şampuanlar kullanılabilir. Bu şampuanları kullandıktan sonra saçların iyice durulandıklarından emin olmak gerekir.

 

Saç kaybını azaltmak için saçlarınızı daha az tarayın

 

Saçları çok fazla taramak saçları koparabilir. Fırça ile taramak ise daha fazla saçın kopmasına yol açabilir. Saçların bir kısmının kendi süreci içinde kaybolması zaten normaldir. Birçok insan günde 50 – 100 tane arasında saç kaybeder. Bu kaybolan saçlar gelişimini durdurmuş olan saçlardır ve ölme aşamasına gelmişlerdir. Fakat bu saç kayıplarını minimize etmek için saçları daha az taramalı ve tararken de saçları ıslakken taramamalıdır. Kullanılan saç fırçasının telleri yuvarlak uçlu olmalıdır.

 

Saçlara zarar veren saç biçimlerinden kaçının

 

Sıkı atkuyruğu veya kurdele yapılmış modeller saç foliküllerine zarar verirler ve saçların daha çabuk kırılmasına ve kopmasına neden olurlar. Islak saçların daha çabuk kırılabileceklerini de unutmamak gerekir. Özellikle saç ıslakken saçı kurdele biçiminde örmek veya atkuyruğu yapmak saçlardaki kırılma, kopma veya kayıpları artıracaktır.

 

Uygun saç bakım ürünlerini seçin

 

Günümüzde birçok kadın saç bakımı için özel ürünlere ekstradan paralar harcamaktadır. Fakat bu ürünlerin en iyi sonucu verdikleri anlamına gelmemektedir. Örneğin çok pahalı bir kepeğe karşı şampuan oldukça ucuz bir şampuandan çok daha fazla etki göstermeyebilir. Peki saç bakımı ürünleri konusunda önemli olan nedir? Önemli olan saç tipine ve durumuna uygun ürünü seçmektir. Örneğin yağlı saçlar için şampuan veya kuru saçlar için şampuan v.b. Maksimum yarar sağlamak için kişinin kendisine uygun ürünü seçmesi çok önemlidir.

 

Saçınızda aşırı renk değişimlerinden kaçının

 

Siyah saçlara sahip bir kadın daima sarışın olmak isteyebilir. Ya da sarışın bir kadın daha koyu saçlara sahip olmak isteyebilir. Diğer yandan saçlardaki aşırı renk değişimlerinin saçlara zarar verdiğini de bilmek gerekir.


Saçları güneşten koruyun

 

Güneş saçlara cilde verdiği kadar zarar verebilir. Güneşe maruz kalmak saçları oldukça kurutur. Güneşe karşı koruma özelliği olan hafif saç spreyleri kullanılabilir. Ya da güneşe çıkınca bir şapka takılabilir. Özellikle güneş ışınlarının çok güçlü olduğu zamanlarda bu önlemler saçlar için faydalıdır.

 

Yüzmeden önce duş alın

 

Havuza girmeden önce saçları yıkamak veya duş almak havuz suyunda bulunan klor maddesinin saçlara zarar vermesi riskini azaltır. Eğer havuza girmeden önce saç suyla ıslatılırsa havuz suyunda buluna  kimyasallar daha az emilir.


Saçınızdaki değişikliklerin farkında olun

 

Saçlardaki ani bir değişiklik ( saç kaybı, saç kırılmaları v.b. ) sağlık probleminin habercisi olabilir. Örneğin saç kaybı tiroit hastalığından, demir eksikliğinden veya bağışıklık sistemi hastalığından kaynaklanabilir. İçilen bazı ilaçlar veya tedaviler saç kaybına yol açabilir. Eğer saçta bu tür ani değişmeler varsa bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar İçin Favori Oje Renkleri

Sonbahar İçin Favori Oje Renkleri

Sonbahar İçin Favori Oje Renkleri   El ve tırnak güzelliğinde ojelerin ayrı bir yeri vardır. Hanımların vazgeçilmezi olan ojeler her sezon farklı renklere bürünmekte ve birbirinden güzel tonları ile hanımları bakımlı ve bir o kadar dikkat çekici ellere kavuşturmaktadır. Sonbaharın trend oje renkleri ve ojeler kullanılarak yaratılan desenleri gelin birlikte inceleyelim.   Mat Ojeler   Sonbaharın en gözde ojeleri mat ojelerdir. Mat ojeler parlak ojeler yanında...
Kabarık Saçlar İçin Çözümler

Kabarık Saçlar İçin Çözümler

Kabarık Saçlar İçin Çözümler   Saç türü olarak bakımı ve şekle girmesi en zor saçlar kabarık saçlardır. Özellikle kıvırcık veya dalgalı olup çok fazla kabaran bir saçınız varsa, her gün saçınızla boğuşmanızı engelleyecek önerilerimiz var. Kabarık saçlar için onlarca kozmetik ürün olsa da uygulayacağınız önereceğimiz bazı yöntemlerle kabarık saçlarınızla baş edebilirsiniz. İri Dişli Taraklar Kullanın   Saçlarınızın çok daha...
Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı En İyi Öneriler

Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı En İyi Öneriler

Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı En İyi Öneriler   Kışın kendini göstermeye başladığı günümüzde soğuyan havalar vücut ısısını azaltmakta ve kan dolaşımını yavaşlatarak ter ve yağ bezlerinin daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Kan dolaşımının yavaşlaması ise cildin ihtiyacı olan besin alımını zorlaştırır ve neticede cilt kuruluğu başlar. Yağ kaybeden cilt kızarmaya, kaşınmaya ve renk değiştirmeye başlayarak hassaslaşır. Koruyucu...
İçinizden Gelen Gizli Bir Güzellik Bymoshe.com

İçinizden Gelen Gizli Bir Güzellik Bymoshe.com

Saatlerimizi hatta günlerimizi ayırdığımız, üzerinde türlü türlü değişiklikler yaparak hazır hale getirdiğimiz şık kombinlerimizin sizce de bir eksiği yok mu?   Kadınların vazgeçilmezi olan iç giyim, yalnızca günlük kombinlerimizde değil, davetlerimizde hatta yatak odalarımızda bile oldukça belirleyici ve dikkat çekici bir kategoridir. Kusursuz abiyelerimizin ince astarlarından dikkat çeken çamaşır izi, şık şifon gömleklerimizden beliren potlu...
Kombinlerimizin Kurtarıcısı Pantolon Modelleri

Kombinlerimizin Kurtarıcısı Pantolon Modelleri

Kadınlar, yaptıkları kombinlerin kurtarıcısı olarak genelde pantolonu seçerler. Çoğunlukla, her duruma uygun klasik ya da spor pantolonlar giyimimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İş hayatında, spor giyimimizde, tatilde, piknikte kısacası hayatımızın her anında bizimledir. Rahatlık ön planda olduğu zaman, ilk tercih edilen pantolon giymektir. İş hayatında, klasik giyim genelde zorunlu olduğu için de bayanlar sıklıkla pantolon giymeyi tercih ederler. Tatilde bile...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
gizem 2014-06-04 11:19:40

Farklı ürün deneyen veya öneren varmı?

gizem 2014-06-04 11:18:50

Merhaba, koruyucu şampuan olarak şuanki tercihim Profein aynı zamanda dökülmelere de etkiliymiş. bayağı faydasını gördüm.