En İyi Saç Bakım Önerileri

En İyi Saç Bakım Önerileri

Saçlarımız dış görünümümüzün en önemli unsurlarından birisi. Peki bizim için çok önemli olan saçlarımızın bakımına ne kadar önem veriyoruz? Ve bu konuda yardıma mı ihtiyacınız var? İşte size saç bakımı konusunda en iyi öneriler.

 

Sağlıklı saçlar için beslenme

 

Balık ve kuruyemişler vücudu güçlendirmek ve sağlıklı saçlar için iyi birer kaynaktırlar. Kuruyemişler ve balıkta bulunan protein ve omega 3 yağ asitleri kafa derisini daha sağlıklı yaparlar. Ayrıca lifli besinler, fasulyegiller ve havuç saçlar için faydalı besinlerdir. Diyet yapan kadınlar hızlı kilo vermek için bazı besinlerden mahrum kalabilirler. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü çinko, biotin, protein gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliği saç kayıplarına ve saçlarda kırılmalara yol açar.


Saçınızın parlaklığını ılık su ile koruyun

 

Sıcak su kafa derisindeki gerekli olan cilt yağını azaltır. Saç derisindeki bu yağ tabakası saça doğal yapısını ve parlaklığını verir. Bu yağ tabakayı korumak ve saç derisinin sağlığı için ılık su ile saçlar yıkanmalıdır. Ayrıca saçları şampuanlarken saç derisine hafifçe masaj yapmak da faydalı olur.

 

Saçların koruyucu tabakası için

 

Saçlara sık sık biçim vermek, perma yapmak, boyamak, beyazlatmak, rengini değiştirmek saçların koruyucu dış tabakasına zarar verebilir. Saçlardaki bu zararı onarmaya yardım edecek saç ürünleri de bulunmaktadır. Bu ürünlerin protein içermesine dikkat etmek gerekir.

 

Yağlarla kepeği tedavi etmeyin

 

Kepek saç derisinin kuruluğundan kaynaklanmaz. Fakat bir iltihaplanma kafa derisine de etki edebilir. Kafa derisini yağla ovmak bu bölgedeki bir iltihaplanmayı daha kötü yapabilir. Sonuçta kafa derisinde daha fazla kepek oluşumuna yol açar. Kepeğe karşı medikal içerikli şampuanlar veya bitkisel karışımlı şampuanlar kullanılabilir. Bu şampuanları kullandıktan sonra saçların iyice durulandıklarından emin olmak gerekir.

 

Saç kaybını azaltmak için saçlarınızı daha az tarayın

 

Saçları çok fazla taramak saçları koparabilir. Fırça ile taramak ise daha fazla saçın kopmasına yol açabilir. Saçların bir kısmının kendi süreci içinde kaybolması zaten normaldir. Birçok insan günde 50 – 100 tane arasında saç kaybeder. Bu kaybolan saçlar gelişimini durdurmuş olan saçlardır ve ölme aşamasına gelmişlerdir. Fakat bu saç kayıplarını minimize etmek için saçları daha az taramalı ve tararken de saçları ıslakken taramamalıdır. Kullanılan saç fırçasının telleri yuvarlak uçlu olmalıdır.

 

Saçlara zarar veren saç biçimlerinden kaçının

 

Sıkı atkuyruğu veya kurdele yapılmış modeller saç foliküllerine zarar verirler ve saçların daha çabuk kırılmasına ve kopmasına neden olurlar. Islak saçların daha çabuk kırılabileceklerini de unutmamak gerekir. Özellikle saç ıslakken saçı kurdele biçiminde örmek veya atkuyruğu yapmak saçlardaki kırılma, kopma veya kayıpları artıracaktır.

 

Uygun saç bakım ürünlerini seçin

 

Günümüzde birçok kadın saç bakımı için özel ürünlere ekstradan paralar harcamaktadır. Fakat bu ürünlerin en iyi sonucu verdikleri anlamına gelmemektedir. Örneğin çok pahalı bir kepeğe karşı şampuan oldukça ucuz bir şampuandan çok daha fazla etki göstermeyebilir. Peki saç bakımı ürünleri konusunda önemli olan nedir? Önemli olan saç tipine ve durumuna uygun ürünü seçmektir. Örneğin yağlı saçlar için şampuan veya kuru saçlar için şampuan v.b. Maksimum yarar sağlamak için kişinin kendisine uygun ürünü seçmesi çok önemlidir.

 

Saçınızda aşırı renk değişimlerinden kaçının

 

Siyah saçlara sahip bir kadın daima sarışın olmak isteyebilir. Ya da sarışın bir kadın daha koyu saçlara sahip olmak isteyebilir. Diğer yandan saçlardaki aşırı renk değişimlerinin saçlara zarar verdiğini de bilmek gerekir.


Saçları güneşten koruyun

 

Güneş saçlara cilde verdiği kadar zarar verebilir. Güneşe maruz kalmak saçları oldukça kurutur. Güneşe karşı koruma özelliği olan hafif saç spreyleri kullanılabilir. Ya da güneşe çıkınca bir şapka takılabilir. Özellikle güneş ışınlarının çok güçlü olduğu zamanlarda bu önlemler saçlar için faydalıdır.

 

Yüzmeden önce duş alın

 

Havuza girmeden önce saçları yıkamak veya duş almak havuz suyunda bulunan klor maddesinin saçlara zarar vermesi riskini azaltır. Eğer havuza girmeden önce saç suyla ıslatılırsa havuz suyunda buluna  kimyasallar daha az emilir.


Saçınızdaki değişikliklerin farkında olun

 

Saçlardaki ani bir değişiklik ( saç kaybı, saç kırılmaları v.b. ) sağlık probleminin habercisi olabilir. Örneğin saç kaybı tiroit hastalığından, demir eksikliğinden veya bağışıklık sistemi hastalığından kaynaklanabilir. İçilen bazı ilaçlar veya tedaviler saç kaybına yol açabilir. Eğer saçta bu tür ani değişmeler varsa bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır.Bakım ve Güzellik

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal güzellik deyince aklımıza gelen en önemli unsur belki de beslenme ve tabiki güzelleştiren besinler. Yediğimiz şeyler, besinler güzelliğimiz, görüntümüz üzerinde önemli etkilere sahip. Bir nevi ne yersek öyle görünürüz. Sağlıklı ve güzel bir cilt ve saçlar için beslenme konusunda bazı önemli diyet kurallarına uyulması gerekir.   Amerikalı ünlü diyetisyen Elizabeth Somer ( Eat Your Way to Happiness kitabının yazarı ) “Yediğimiz besinler gibi...
Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de Bizpoint tüm iş yerlerini, dernek, otopark gibi mekânları bulabileceğiniz bir site olduğu gibi aynı zamanda cafe, restoran, hatta şirketleri, endüstri ve sanayi alanlarını bile kapsamaktadır. Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye’nin tüm illerinde planlanan etkinlikleri, fırsatları, kampanyaları öğrenebilirsiniz.   Bizpoint’ de tüm küçük işletmelerden büyük işletmelere, bireysel profillere kadar geniş bir yelpazeye...
Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Eğer saçlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız unu doğal yollarla çözmeniz pek ala mümkündür. Saçlarınız için kullanacağınız bazı esansiyel yağlar bu konuda size çözüm olabilir. Bugün doğal güzellik endüstrisinde bu tür yağlar yaygın bir şekilde kullanılmakta ve saç sorunlarına çözüm olmaktadır. Saçlarınızda yağlanma mı var, saç gözenekleriniz mi tıkandı, saçarlınız kırılıyor mu, cansız mı görünüyor? Bu esansiyel yağlarla çözüm...
En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
gizem 2014-06-04 11:19:40

Farklı ürün deneyen veya öneren varmı?

gizem 2014-06-04 11:18:50

Merhaba, koruyucu şampuan olarak şuanki tercihim Profein aynı zamanda dökülmelere de etkiliymiş. bayağı faydasını gördüm.