En İyi Saç Bakım Önerileri

En İyi Saç Bakım Önerileri

Saçlarımız dış görünümümüzün en önemli unsurlarından birisi. Peki bizim için çok önemli olan saçlarımızın bakımına ne kadar önem veriyoruz? Ve bu konuda yardıma mı ihtiyacınız var? İşte size saç bakımı konusunda en iyi öneriler.

 

Sağlıklı saçlar için beslenme

 

Balık ve kuruyemişler vücudu güçlendirmek ve sağlıklı saçlar için iyi birer kaynaktırlar. Kuruyemişler ve balıkta bulunan protein ve omega 3 yağ asitleri kafa derisini daha sağlıklı yaparlar. Ayrıca lifli besinler, fasulyegiller ve havuç saçlar için faydalı besinlerdir. Diyet yapan kadınlar hızlı kilo vermek için bazı besinlerden mahrum kalabilirler. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü çinko, biotin, protein gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliği saç kayıplarına ve saçlarda kırılmalara yol açar.


Saçınızın parlaklığını ılık su ile koruyun

 

Sıcak su kafa derisindeki gerekli olan cilt yağını azaltır. Saç derisindeki bu yağ tabakası saça doğal yapısını ve parlaklığını verir. Bu yağ tabakayı korumak ve saç derisinin sağlığı için ılık su ile saçlar yıkanmalıdır. Ayrıca saçları şampuanlarken saç derisine hafifçe masaj yapmak da faydalı olur.

 

Saçların koruyucu tabakası için

 

Saçlara sık sık biçim vermek, perma yapmak, boyamak, beyazlatmak, rengini değiştirmek saçların koruyucu dış tabakasına zarar verebilir. Saçlardaki bu zararı onarmaya yardım edecek saç ürünleri de bulunmaktadır. Bu ürünlerin protein içermesine dikkat etmek gerekir.

 

Yağlarla kepeği tedavi etmeyin

 

Kepek saç derisinin kuruluğundan kaynaklanmaz. Fakat bir iltihaplanma kafa derisine de etki edebilir. Kafa derisini yağla ovmak bu bölgedeki bir iltihaplanmayı daha kötü yapabilir. Sonuçta kafa derisinde daha fazla kepek oluşumuna yol açar. Kepeğe karşı medikal içerikli şampuanlar veya bitkisel karışımlı şampuanlar kullanılabilir. Bu şampuanları kullandıktan sonra saçların iyice durulandıklarından emin olmak gerekir.

 

Saç kaybını azaltmak için saçlarınızı daha az tarayın

 

Saçları çok fazla taramak saçları koparabilir. Fırça ile taramak ise daha fazla saçın kopmasına yol açabilir. Saçların bir kısmının kendi süreci içinde kaybolması zaten normaldir. Birçok insan günde 50 – 100 tane arasında saç kaybeder. Bu kaybolan saçlar gelişimini durdurmuş olan saçlardır ve ölme aşamasına gelmişlerdir. Fakat bu saç kayıplarını minimize etmek için saçları daha az taramalı ve tararken de saçları ıslakken taramamalıdır. Kullanılan saç fırçasının telleri yuvarlak uçlu olmalıdır.

 

Saçlara zarar veren saç biçimlerinden kaçının

 

Sıkı atkuyruğu veya kurdele yapılmış modeller saç foliküllerine zarar verirler ve saçların daha çabuk kırılmasına ve kopmasına neden olurlar. Islak saçların daha çabuk kırılabileceklerini de unutmamak gerekir. Özellikle saç ıslakken saçı kurdele biçiminde örmek veya atkuyruğu yapmak saçlardaki kırılma, kopma veya kayıpları artıracaktır.

 

Uygun saç bakım ürünlerini seçin

 

Günümüzde birçok kadın saç bakımı için özel ürünlere ekstradan paralar harcamaktadır. Fakat bu ürünlerin en iyi sonucu verdikleri anlamına gelmemektedir. Örneğin çok pahalı bir kepeğe karşı şampuan oldukça ucuz bir şampuandan çok daha fazla etki göstermeyebilir. Peki saç bakımı ürünleri konusunda önemli olan nedir? Önemli olan saç tipine ve durumuna uygun ürünü seçmektir. Örneğin yağlı saçlar için şampuan veya kuru saçlar için şampuan v.b. Maksimum yarar sağlamak için kişinin kendisine uygun ürünü seçmesi çok önemlidir.

 

Saçınızda aşırı renk değişimlerinden kaçının

 

Siyah saçlara sahip bir kadın daima sarışın olmak isteyebilir. Ya da sarışın bir kadın daha koyu saçlara sahip olmak isteyebilir. Diğer yandan saçlardaki aşırı renk değişimlerinin saçlara zarar verdiğini de bilmek gerekir.


Saçları güneşten koruyun

 

Güneş saçlara cilde verdiği kadar zarar verebilir. Güneşe maruz kalmak saçları oldukça kurutur. Güneşe karşı koruma özelliği olan hafif saç spreyleri kullanılabilir. Ya da güneşe çıkınca bir şapka takılabilir. Özellikle güneş ışınlarının çok güçlü olduğu zamanlarda bu önlemler saçlar için faydalıdır.

 

Yüzmeden önce duş alın

 

Havuza girmeden önce saçları yıkamak veya duş almak havuz suyunda bulunan klor maddesinin saçlara zarar vermesi riskini azaltır. Eğer havuza girmeden önce saç suyla ıslatılırsa havuz suyunda buluna  kimyasallar daha az emilir.


Saçınızdaki değişikliklerin farkında olun

 

Saçlardaki ani bir değişiklik ( saç kaybı, saç kırılmaları v.b. ) sağlık probleminin habercisi olabilir. Örneğin saç kaybı tiroit hastalığından, demir eksikliğinden veya bağışıklık sistemi hastalığından kaynaklanabilir. İçilen bazı ilaçlar veya tedaviler saç kaybına yol açabilir. Eğer saçta bu tür ani değişmeler varsa bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
gizem 2014-06-04 11:19:40

Farklı ürün deneyen veya öneren varmı?

gizem 2014-06-04 11:18:50

Merhaba, koruyucu şampuan olarak şuanki tercihim Profein aynı zamanda dökülmelere de etkiliymiş. bayağı faydasını gördüm.