Egzama İçin Elma Sirkesi

Egzama İçin Elma Sirkesi

Egzama nedir?

 

Egzama cildin en dış tabakası olan epidermis tabakasında iltihaplanmaya neden olan kronik bir cilt sorunudur. Egzama cildin farklı bölgelerinde pullanmaya ve döküntülere neden olan bir sorundur. Genelde alerjenlere karşı aşırı hassasiyetten kaynaklanır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama sonu olan kişide ciltte kaşıntı, kabarma, içi su dolu kabarcıklar, çatlama ve kanama gibi belirtiler görülebilir.

 

Sirkenin faydaları nedir?

 

Sirke günlük yaşamımızda sıklıkla kullanılmaktadır. Yemeklerde, temizliklerde ve güzellik uygulamalarında kullanılır. Sirke aslında hafif bir asetik asittir. Asetik asit çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Sirke ayrıca egzama sorununun çözümünde ve hastalığın belirtilerini önlemede de kullanılır. Elma sirkesi kullanılarak egzama sorunu tedavi edilebilir.

 

Elma sirkesi egzama tedavisinde nasıl faydalı olur?

 

Elma sirkesinin egzama ve diğer cilt sorunlarının tedavisinde önemli düzeyde etkili olabilecek oldukça doğal özellikleri vardır.

 

1. Elma sirkesi mineral tuz, B1 vitamini ve riboflavin içermektedir. Bu yönüyle egzama enfeksiyonuyla mücadeleye yardımcı olur.

 

2. Elma sirkesinin anti mantar ve anti bakteriyel özellikleri vardır. Bu da enfeksiyonlarla etkili mücadele etmesine yardımcı olur.

 

3. Elma sirkesi egzamanın neden olduğu kaşıntı ve kuruluğa iyi gelmektedir.

 

4. Elma sirkesi bağışıklık sistemini geliştirerek enfeksiyonlarla mücadele yardımcı olur. Potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, pektin ve beta-karoten içermektedir.

 

5. Elma sirkesinin antioksidan değeri de yüksektir. Bu yönüyle cildin görünümünü geliştirir, cildi yeniler ve cilt sağlığına katkı yapar.

 

6. Elma sirkesi hafif asidiktir ve vücudu alkalileştirmeye ve ciltte mantar gelişimini önlemeye yardımcı olur. Bu yönüyle egzama ve kepek sorununda faydalıdır.

 

7. Elma sirkesi potasyum içerir. Potasyum vücudu alerjenlerden korumaya yardımcı olur. Egzamanın etkili olduğu cilt bölgelerinde daha hızlı iyileşme sağlar.

 

8. Elma sirkesi tüketildiği zaman vücutta detoks etkisi yaparak vücudu içten ve dıştan temizler. Ciltte daha sağlıklı ve temiz görünür.

 

Egzama için elma sirkesi nasıl uygulanır?

 

Egzama tedavisi için aşağıdaki adımları izleyerek elma sirkesini kullanabilirsiniz.

 

1. 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ve suyu karıştırın.

2. Bu karışımı egzamalı cilt bölgelerinize uygulayın. Uygularken biraz pamuk parçası yardımıyla uygulayabilirsiniz.

 

3. Ayrıca dilerseniz bunu bir şişe içine koyarak, cildinize sprey yaparak da uygulayabilirsiniz.

 

4. Eğer hassas bir cildiniz varsa %60 su ve %40 elma sirkesi şeklinde karışım hazırlayın.

 

5. Egzama sorununuzda hafifleme sağlamak için bu uygulamayı haftada 2 defa uygulayın.

 

Elma sirkesi ile banyo

 

Egzama sorununuzun çözümü için elma sirkesini banyoda da kullanabilirsiniz. şu adımları takip edin.

 

1. Banyo suyunuza 2 fincan kadar elma sirkesi katın ve karıştırın.

 

2. Suyun içine girin ve bu şekilde banyo küvetinde 30 dk. kadar durun.

 

3. Bu şekilde durmak ciltte biraz kuruluğa yol açabilir. Bunu önlemek için banyo suyunuza ayrıca 1/3 fincan kadar ayçiçeği yağı ekleyin.

 

4. Cildinde yaygın bir egzama sorunu olan kişiler için bu yöntem daha uygundur. Bu yöntem ayrıca hassas ciltli olanlar içinde uygundur.

 

5. Bu yöntemden etkili bir sonuç almak için haftada en az 3 defa bunu uygulamak gerekir.

 

6. Bu yöntem ayrıca ciltte yumuşama sağlayacağı gibi, ciltteki ölü cilt hücrelerinin atılarak cildin yenilenmesine de yardımcı olur. Bu da egzama sorunun tedavisi için faydalıdır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
aycan demir 2016-12-01 14:14:43

ben de ek olarak shea yağı, lavanta yağı ve hindistan cevizi yağını öneririm.

leyla 2016-09-29 14:14:43

Çok teşekkürler çok işime yaradı bilgileriniz,bu sitedende faydalı bilgiler edindim bakmalısınız