Dişleri Paslandıran Besinler Ve Önlemler

Dişleri Paslandıran Besinler Ve Önlemler

Çay: Her ne kadar çay en sık içilen içeceklerden birisi olsa da diş sağlığı için iyi bir seçim olmayabilir. Öyle ki çayın dişlerde leke oluşumuna ve paslanmaya kahveden daha fazla etkide bulunduğu düşünülmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda bitkisel çayların bile diş minelerini aşındırdığına ve dişleri paslandırdığına dair bulgular elde edilmiştir.


Soslar:
Soslar lezzetli olsalar da bazıları dişlerin paslanmasına yol açabilir. Bunlar arasında soya sosu, domates sosu, köri sosu bulunmaktadır. Bu sosların dişleri önemli derecede paslandırma potansiyeline sahip oldukları düşünülmektedir.


Asitli içecekler ve besinler:
Bu besinler dişlerin rengi değiştirebilir, lekeler oluşturabilir ve pasa yol açabilir. Bu içecekler ayrıca diş minelerini de aşındırabilir. Özelikle asitli içeceklerin alımını azaltmak gerekir. Egzersizden sonra bunlardan içmek yerine su içmek en iyi seçimdir.


Şarap:
Eğer bir besin veya içecek masa örtüsünde pasa yol açıyorsa dişlerde de pasa yol açma potansiyeli vardır. Kırmızı şarap asitli bir içecek olarak dişlerin dengini değiştirebilir ve paslanmasına neden olabilir.


Dutgiller:
Yabanmersini, böğürtlen, kiraz, nar gibi meyvelerde bulanan bir takım moleküllerden dolayı dişlerde paslanma olabilir. Ayrıca bu meyvelerden yapılan meyve suları ve pastalar da dişlerde paslanmaya yol açabilir. Beyaz kızılcık ve beyaz üzüm gibi meyveler pas oluşumuna daha az yatkındır. Bu tür asitli meyveler diş minelerine zarar verebilir. Bu meyveleri tükettikten sonra dişleri fırçalamalı veya çalkalamalıdır.


Soda ve diğer karbonatlı içecekler:
Bu içeceklerde bulunan asitler dişlerde ciddi paslanmaya neden olabilir.


Şeker ve tatlılar:
Şeker, sakız, buzlu şeker gibi tatlılar dilde renk değişmelerine yol açabilir. Zamanla dişlerde de paslanma meydana gelir. Bunları sürekli tüketmek de bu etkiyi hızlandırır.


Dişlerdeki paslanmaya karşı önlemler


1. Yukarıda belirtilen paslanmaya yol açan birçok besin ( dutgiller, domates sosu, v.b. ) önemli besinlerdir ve antioksidandırlar. Bu besinler vücut için gereklidir. Diyette olması gereken besinlerdir. Dişlerde pas oluşumuna karşı yapılması gereken bu besinleri orta düzeyde tüketmek ( aşırıya kaçılmamalı ) ve tükettikten sonra dişleri iyice çalkalamak veya fırçalamaktır.


2. Paslanmaya karşı pipet kullanmak fayda sağlar. Pipet yoluyla soda, meyve suyu, soğuk çay gibi içecekler dişle çok fala temas etmez. Bu şekilde paslanma riski azaltılır.


3. İçeceklerin pasa yol açmaması için ağızda çok uzun süre bekletmemek gerekir. Olabildiğince çabuk yutmak dişlerde pas oluşumunu engellemede yardımcı olabilir. Fakat besinleri yeterince çiğnedikten sonra yutmak gerekir. Aksi halde boğulma riski oluşur.


4. Yedikten veya içtikten sonra ağız içi mutlaka çalkalanmalı veya fırçalanmalıdır. Besinleri tükettikten sonra 30 - 60 dk içinde asitler diş minelerine zarar vermeye başlar ve dişlerde pas oluşumunu hızlandırır. Bu yüzden yedikten veya içtikten sonra en geç 1 saat içinde dişleri fırçalamalı ve ağzı çalkalamalıdır. Eğer çalkalama veya fırçama o an için mümkün değilse yanında şekersiz bir sakız bulundurmalı ve onu çiğnemelidir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu