Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Buz çiğnemek: Buz çiğnemek her ne kadar birçoğumuzun gözünde masum görünse de buz yemek dişlerin çatlamasına ve kırılmasına neden olabilir. Ayrıca zaman içinde diş ağrıları da meydana gelebilir. Çok sıcak yiyecekler ve çok soğuk yiyecekler dişler için zararlıdır.

Bebeğin biberonla birlikte uyuması: Bebeği uyuturken ağzında biberonla beslerken uyutmak uykuya geçmesine yardımcı olabilir. Fakat uykuda ağzında biberon varken uyumamalıdır. Bu hem tehlikelidir hem de en azından dişler için zararlıdır. Biberondaki tatlı meyve suları, süt ve formül besinler dişlerine zarar verir.

Dil piercingleri: Diş piercingleri dişleri çatlatabilir ve kırabilir. Aynı şekilde dudak piercingleri de benzer bir zarara yol açabilir. Metal cismin diş etlerine sürtünmesi diş etlerine zarar vererek zaman içinde diş kayıplarının yaşanmasına yol açabilir. Piercingler ayrıca ağız içinde bakterilerin yuvalanmasına da zemin hazırlar.

Dişleri gıcırdatmak: Diş gıcırdatma genelde stresten ve uyku alışkanlıklarından olur. Diş gıcırdatma dişlerin yıpranarak açınmalarına neden olur. Bu alışkanlıktan kurtulmak için stres ve uyku alışkanlıklarını gözden geçirmek gerekir. Ayrıca ağır yiyeceklerden kaçınmak bu alışkanlığın verdiği zararı azaltabilir. Diğer yandan gece uyurken diş koruyucu apareyler kullanmak gece diş gıcırdatmasını önleyebilir.

Öksürük şurupları: Öksürük şurupları oldukça şekerlidir ve bu dişlere zarar verebilir. Öksürük şurubu içtikten sonra dişleri fırçalamakta fayda vardır.

Yapışkan şekerler: Bütün şekerli şeyler dişlerin çürümesi riskini artırır. Fakat özellikle yapışkan şekerler daha fazla zararlı olabilir. Yapışkanlı şekerler saatlerce diş mineleriyle temas halinde olarak şekerin ve asitlerin tutulmasına neden olur.

Şişelerin kapağını ağızla açmak: Dişler için oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Dişlerin aşınmasına, çatlamasına ve kırılmalarına neden olur.

Enerji içecekleri: Enerji içeceklerinin iyi bir egzersizden sonra oldukça iyi geldiğine şüphe yoktur. Fakat bu içecekler genelde yüksek oranda şeker içerirler. Diş minelerine asit saldırısına neden olurlar. Bunlardan sık sık içmek dişlerin çürümesine yol açar. Egzersiz sonrası ferahlamak için en iyi içecek seçimi sudur.

Meyve suları: Meyve suları vitamin ve antioksidanlar yönünden zengin besinlerdir. Fakat ne yazık ki çoğu meyve suları ayrıca şeker yüklüdür. Bazı meyve suları da bir soda kadar şeker içerebilirler. Meyve suları doğal olarak tatlı olduğu için içlerine ekstradan şeker eklenmemelidir. Meyve sularının içine az miktarda su karıştırarak şeker oranı düşürülebilir.

Patates cipsi: Patates cipsi tarzı besinler dişlere zarar verirler.

Sürekli atıştırmak: Atıştırmak yemeklerden daha az tükürük üretir. Ağız içinde besin parçaları daha uzun süre kalır. Sık sık atıştırmanın getirdiği zararı azaltmak için şeker oranı daha düşük ve dişlerde yapışmayan atıştırmalıkları tercih etmekte fayda vardır.

Kalemleri ısırmak: Kalem ısırmak da dişlere zarar veren bir alışkanlıktır. Dişlerin çatlamasına ve kırılmasına neden olur. Eğer bu alışkanlıktan vazgeçmekte zorluk çekiliyorsa kalemle çalışırken bir tane şekersiz sakız çiğnemek yararlı olabilir.

Kahve içmek: Kahvenin doğal rengi ve içerdiği asit dişlerin sararmasına neden olur. Sararan dişler için diş beyazlatma yöntemleri vardır. Bu konuda diş hekimiyle görüşülmelidir.

Sigara içmek: Sigara içmek dişleri sarartabilir, paslanmalarına neden olabilir ve diş etlerine zarar verebilir. Sigaranın ayrıca dudak, dil ve ağız kanserine yol açabileceğini de unutmamak gerekir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu